Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Viltus ziņu projekts "Melu tvertne"

Melu tvertne: Balso miruši cilvēki

Novembra sākumā ASV notika vēlēšanās, kurās spēkojās Republikāņu partijas kandidāts Donalds Tramps un Demokrātu partijas virzītais Džo Baidens. Vēlēšanas noritēja ļoti saspringtā gaisotnē, jo jau pirms vēlēšanām prezidents D. Tramps bija sācis apgalvot, ka vēlēšanas būt negodīgas, ka balsis par viņu tiks izmestas miskastē un ka valstī notiks līdz šim nepieredzēta mēroga krāpšanās. Nav pārsteigums, ka pēc vēlēšanām, kurās D. Tramps zaudēja, šie mīti tik atkārtoti un tos pārņēma arī citas ārvalstu dezinformācijas izplatīšanas vietnes.

Melu tvertne: Biedēšana WhatsApp ziņās

Interneta telpā regulāri izplatās dažādi šausmu stāsti. Piemēram, par ar HIV inficēiem augļiem, adatām, kas paslēptas saldumos, krāpniekiem, kas ar pārcilvēcīgām spējām apzog dzīvokļus. Nule kā saistībā ar jaunā kornavīrusa ierobežošanas vardā ieviestajiem noteikumiem arī uzpeldējuši dažādi "šausmu stāsti" - oktobrī Latvijas WhatsApp lietotāju kontos sāka staigāt ziņa par krāpniekiem, kas piedāvā uzlaikot saindētas sejas maskas un aplaupa dzīvokļus.

Meliem palīdz to atkārtošana

Nule kā publicētā pētījumu apkopojumā The Psychology of Fake News: Accepting, Sharing, and Correcting Misinformation aprakstīti dažādi faktori, kas liek cilvēkiem ''uzķerties'' uz viltus ziņām.

Propagandas apmēri nemainīgi, uzsvari – citi

Krievijas propaganda Latvijā joprojām rada apdraudējuma risku, tomēr šobrīd mūsu valsts nav galveno galamērķu sarakstā, kur šāda dezinformācija izvērsta ļoti aktīvi. To Dienai pauž NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra Stratcom direktors Jānis Sārts. Viņš tomēr arī uzsver – tas, ka šobrīd Kremļa propaganda pilnā mērā netiek vērsta pret Latviju, nenozīmē, ka vienā brīdī situācija nevar mainīties. Šobrīd mazāk var runāt par ļoti atklātu un melīgu propagandu, bet tās veidi un izplatīšana kļuvusi attīstītāka, piebilst Sārts.

Melu tvertne: Krāsainās revolūcijas gatavo Rietumi

Pēdējo nedēļu notikumi Baltkrievijā ir devuši pamatu neskaitāmām viltus ziņām un māņiem. Lai gan Kremlis un tā pakļautībā esošie mediji kopumā ir bijuši piesardzīgi ar atbalsta paušanu "nepaklausīgajam" prezidentam Aleksandram Lukašenko, tomēr dažādos izdevumos ir parādījušies apgalvojumi par dažādu Rietumvalstu iesaisti protestu organizēšanā. Šie naratīvi, kā norāda portāls EUvsDisinfo lielā mērā saskan ar to pašu, ko Krievijas izdevumi vēstījuši par Gruziju, Armēniju un Ukainu.

Melu tvertne: Nolaupa un saindē bērnus

Laiku pa laikam internetā parādās dažās viltus ziņas, kas vēsta par neticamiem šausmu stāstiem, piemēram, šokolādes konfektēs vai augļos ieslēptām žiletēm, ar bīstamām slimībām inficētiem dārzeņiem un par dīvainiem un nesaprotamiem noziegumiem. Šādas ziņas atražo dažādus, tā sauktos, urbānos mītus.

Neuzmanība palīdz meliem

Pēdējos gados gan pētnieki, gan žurnālisti, gan amatpersonas neskaitāmas reizes centušies saprast iemeslus, kas cilvēkiem liek sociālajos medijos dalīties ar viltus ziņām.

Neatstāt naudu aizdomīgam reklāmdevējam

Kādā mājaslapā internetā parādījies reklāmas baneris, uz kura uzklikšķinot atveras it kā raksts, kurā tiek izklāstīts kāda iesirma vīrieša baltā ārsta uzsvārcī paustais par to, kādēļ Latvijā vairums ārstu negribot palīdzēt otrā tipa diabēta pacientiem. Minētais sirmais vīrietis šajā "rakstā" iepazīstināts kā Aleksandrs Rafīls, un viņš esot viens no vadošajiem endokrinologiem Eiropas Savienībā. Šis it kā ārsts ļoti aktīvi pauž viedokli, ka citu ārstu izrakstītie medikamenti otrā tipa diabēta pacientiem ir slikti, toties kāds konkrēts uztura bagātinātājs – labs. Cita starpā "raksta" beigās šo uztura bagātinātāju piedāvāts iegādāties.

Melu tvertne: Pabriks gatavs maksāt par amerikāņu karavīriem

Krievijas valdības finansētais portāls sputniknewslv.com pārpublicējis Sargs.lv rakstu, kurā Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) komentējis daļēju ASV karaspēka izvešanu no Vācijas. Portāls sniedzis savu interpretāciju par Pabrika teikto, izceļot un "pielabojot" atsevišķus izteikumus, ka arī kļūdaini norādot, ka ''Latvija jau vairākus gadus aizsardzībai piešķir 3% no IKP''.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide