Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 26. februāris
Mētra, Evelīna, Aurēlija

Intervija ar komponistu Andri Dzenīti. Dzenīša pavediens

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
s
s
Un par latviešu mūzikas meistariem... Pamēģināju youtube atrast Ramana simfoniju - nu nav nevienas. Latviešu mūzikas youtube ir maz, ieraksti vēsturiski un bez attēla. Nesaprotu, vai tiešām LNSO & Lielā Ģilde nevar nopirkt attālināti vadāmas kameras, kas ļautu safilmēt tos brīžus, kad skan latviešu mūzika? Tas ir vajadzīgs gan latviešiem pašiem, gan ārzemniekiem, kas būtu gatavi atrast ko tuvu sev šajā valstī un mentalitātē. Bet nav un nav. Tas pats ar latviešu literatūru. Jocīgi, bet uz valsts simtgadi šī valsts un tauta ir bez sava literatūras žurnāla. Karogs bija labākais, kas latviešu literatūrā bija. Bet tagad ir Ir Domuzīme, kurā literatūrzinātnes, literatūrvēstures un folkloras pētījumu vieta ir politiskā vēsture un žurnālistika, bet dramaturģiju ir aizstājušas "ekspertu sarunas". Latviešiem kā tautai, Latvijai kā valstij ir ļoti, ļoti jāpārdomā sava vieta un attieksme. Vai ir vispār vērts pastāvēt?
Ir
I
vērts pastāvēt! Tikai jautājums - ar pamata interesi par sportu un izklaidi, vai arī par Mocartu, Dzenīti un Laikmetīgās mākslas muzeju? Un kurš tiešām zina, ka, ja nebūs pēdējie pirmajā vietā, tad tauta "neglābjami zudusi" ? :D
 • 0
 • 0
baigā nišssa
b
jaunietis GRIB- tagad, tūlīt. Lai tad mazliet pastrādā, nākošie arī gribēs, kur ņems. No paģērētajiem paliks tikai funkcija- ātri, pavirši, pa virsu, sexīgi...lēzeni. Tad jums būs ne ritms, bet totāla aritmija.
 • 2
 • 1
reāli
r
Tā ir baigā niša. Latvieši nevar sevi parādīt, cieš jaunieši, kas grib kaut ko sameklēt - kaut vai izrādes. Paskatieties Šekspīra dramatizējumus krievu youtube - entie varianti, skaties, mācies...Pamēģiniet atrast, kurš iztulkojis Šekspīra lugas 60. gadu izdevumā - momentā neatradīsiet. Informācija nabadzīga. Saprotams, ka jāiet uz bibliotēku, jālasa avoti, bla, bla... Bet jaunietis prasa kopainu par 20-21 gs mūziku. tūlīt un tagad. Tāds ir tagadējais dzīves ritms un uztvere. Tas pats teātra nozarē.
 • 1
 • 3
s
s
... nedz tos, kas neklausās viņa un viņa laikabiedru mūziku. Un Latvijas gadījumā šīs stāsts ir sevišķi spilgs - šeit problēmas ir sevišķi asa. Jā, Latvija kopumā ņemot ir tīri turīga valsts, bet šeit ir ārkārtīgi liela nevienlīdzība un tas rada nabadzību. Šeit ir arī ārkārtīgi zema sociālā mobilitāte. Ja Padomju laiks katrs varēja cerēt uz vietu augstskolā, tad tagad valdības politika ir vērsta uz to, lai lielāko daļu ieliktu profenēs un noliktu pie virpām un darbgaldiem (cerams, moderniem). Nu nesaprotu, kā ar vidējo LV algu vecāki spēj samaksāt par bērnua apģērbu, ēdienu, transportu, mūzikas skolu, instrumentiem un vēl atlicināt naudu koncertiem un grāmatām... Tā kā - problēma ir jāmeklē tur, kur tā ir.
s
s
Dzenītim ir daudzos jautājumos par mūziku Latvijā un par mūsdienu mūziku pasaulē ir taisnība, taču viņš nespēj saskatīt problēmu cēloņus. Mūsdienu mūzika un klasiskā mūzika ir ar ierobežotu klausītāju loku, jo tā prasa zināmu elitārismu un tieši vairāk materiālā ziņā. Nu nevar klausīties Mālera vai Bruknera opusus, ja ir pastāvīgs stress par to, vai rīt darbs būs vai nē. Nu nevar klausīties Šostakoviču vai Šnitki, ja nav bijis laiks mūsdienu mākslas izstādēm vai grāmatām par mūziku. Ne tikai biļešu cena, bet arī ikdienas iespējas - vai ir brīvais laiks un nauda kam vairāk nekā tikai skriešanai pakaļ maizes gabalam un rēķinu samaksāšanai. Zinu, ka ir cilvēki, kas dzīvē ir piedzīvojuši tik daudz pazemojumu un grūtību, ka viņiem liekas apgrēcība paņemt rokās grāmatu vai aizietu uz koncertu - nē, tas nav priekš viņiem, viņi ir iedzīti zemē līdz galvai. Dzenītis var maldīties trijās priedēs, bet ja viņš neredz šo sociālo netaisnību, tad viņš nespēs saprast nedz tos, kas klausās,....
Muzikolog
M
Skatos - kā tad! Atkal Dzenītis nevar iztikt bez kolēģu uzvārdu nepieminēšanas. It kā kolēģi būtu vainīgi, ka viņu mūziku atskaņo, pasūta, ieraksta, liek grāmatās vairāk nekā... Diez kurš te uzprasās?
Andris
A
Kuram gan dzīvē nav dažādi gājis un tomēr sasniedzis daudz un saviem spēkiem? Alojaties, Veronika.
 • 5
 • 0
Veronika
V
Nu es neievēroju, ka Dzenītis kaut ko sliktu par saviem kolēģiem teiktu. Pārdomu līmenī. Vai tad tiešām komunistiski nevienu vārdu nedrīkst vairs pieminēt? Man gan liekas, ka lai nu kuram neskauž, tas ir Dzenītis - viņam dzīvē dažādi gājis, bet viņš visu patiešām sasniedzis pats un nebūt ne maz.
 • 5
 • 4
Klausos,
K
lasu.... - nūģīgi kaut kā. Lai gan brīžiem ir arī interesanti momenti.
ar KAUT KO nodarboties
a
nevajag lolot liekas ilūzijas, ka no šiem simts darbiem tiks atlasīti "daudz radoši pārsteidzoši jaundarbi. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka pārsvars būs tas, ko es saucu par koru popmūziku, ko spējīgs nodziedāt jebkurš amatierkoris. (_)Protams, ir brīnišķīgi, ka Dziesmu svētku kustība ļauj cilvēkiem reģionos ar kaut ko nodarboties ..." Paskat, kā! Bet es saku, ka tais "grandiozajos šovos" nav jābāž jaundarbi, ko pat profesionāļi pieveic gauzdamies, bet tas ir viņu darbs un pienākums, tad zobus sakodoši... Piemērs- Uģa Prauliņa "jaundarbs" Dziesmu svētkos, kas apdullināja visus, jo nebūs taču noslēpums, ka paši jaun-radītāji cits citu noliedz, aprunā un "konkurē" atļautiem un slēptiem paņēmieniem. Tā kā, Andri, varam Jums tolerances dēļ piekrist, bet varam arī nepiekrist. Katram savas tiesības, bet daži ir tiesīgāki.
muļķa jautājums
m
Es jau protams, tikai tas vidējais, neko nezinošais, nesaprotošais. Bet iekš kā tā Daukas izcilība ir? Tāds muļķa vidējais laikam tiešām traucē mūslaiku ģēnijiem, kad gaida dzirdēt mūziku, kura skan, spēj uzrunāt bez biezām grāmatām un filozofiski gariem paskaidrojumiem. To nevar attiecināt uz šīs slejas varoni-putniņu, bet vispār tās avangardistu idejas un to aizstāvēšanas agresivitāte pašus sen ir iedzinušas dziļā geto, no kura ārā netikt. Tikmēr daudziem citiem tā augstprātīgi pārbolītā retorika pilnīgi vienaldzīga - iet klausīties Liepiņu, Loidu Vēberu un vēl daudz ko citu vēl "briesmīgāku". Un ko tad nu?
 • 5
 • 0
horizontālais
h
Tik tiešām - sagribējuši te mūsdienās jaunu Karmenu! :D Ja kompis saka, ka ģeniāli, tad tā tam būs būt! Nevis tur kaut kādi banālie - "Ir mīla stiprāka par nāvi" ! :D :D :D
 • 3
 • 0
Vidējais
V
Ar vidējo un augstāko tu varbūt esi, bet gana vidēju un mūzikas pasaules redzējumu uz klapēm. "Dauka" nu gan bija izcils darbs, tur bija i melodijas i viss. A ko ta tu jaunu Karmenu gribēji? Tad ej tagad uz Liepiņu, varēsi svilpot no rīta līdz vakaram meldijas. Bet nevarēšana no galvas nebija nevarēšanas bet negribēšanas jautājums, ja kaut ko no mūzikas vispār saproti.
 • 1
 • 7
ar vidējo speciālo
a
un augstāko muzikālo izglītību novērtētais bakalaurs ( 1980). Klausos dažāda žanra mūziku, stingri ievērojot likumu: ja nespēju nevienu motīvu ( nu, teiksim, meldiņu) iegaumēt, arī pēc atkārtotas klausīšanās, tad saku-ķīmija, ne mūzika, redz, kāds negants esmu. Ar Dzenīškunga pienesumu man pārdomas radīja operDauka. Kāpēc profesionāli solisti kā dzīvību glābdami, bija ieķērušies pultīs, vienotrs tikai gurnos paļodzīdamies, bet Dārziņpuikas dziedāja no galvas un pildīja skatuvi ar darbību, jo viņiem dzelžaina disciplīna, viņiem liek, viņiem jāvar...Bet apjautājieties, kurš no diženajiem tagad spētu bez notīm nodziedāt kaut gabaliņu no Daukas, tad dabūsit mazu skaidrību, kuru ignorēt, mazākais, ir nepieklājīgi.
 • 12
 • 1
Mja'm,
M
"konkurē"......godīgi un atklāti acīs skatīdamies un kvēli katrs savu vienīgo "neapgāžamo patiesību" sludinādami. Bet tiem patērētājiem - tai lielākai sabiedrības daļai - taču īstenībā vienalga, ko kurš katrs cenšas pasludināt. Ko atzīst par vērtīgu un interesantu, to patērē/klausās, kas vienaldzīgs - nu tur nekādas "fundamentālas grāmatas" ar "kopainām" un "Klasikas" vārīšanās diennakts režīmā taču nelīdzēs.......
 • 4
 • 0
Aija
A
Latvijā viss ir kārtībā un neko jaunu nevajag. Es kā skolotāja netaisos lasīt kaut kādas grāmatas. Ir Jazeps Vītols un neko vairāk mums nevajag.
Provokācija!
P
:D :D :D
 • 4
 • 3
Oris
O
"Jāpalūko" Laikam neesat pārāk liels mūzikas speciālists...
labi, Panda ar balsi,
l
bet tad gan, lūdzu, kodait skrapstenicā. Labu apetītu, draufs, Lai tev gadās kumāsss jauks!
 • 0
 • 0
pandas balss
p
Čipšukiņu neaiztiekat! Citādī iekodīšu!!!!!!
 • 6
 • 0
Kvintakords
K
Aber tās arpēdžijas tik labi skan, tā sirdi kustina..... I uzreiz nekādas vairs vēlēšanās klausīties kārtējo "pasaules ļaunuma simfoniju" kā "spilgtu laikmeta liecinājumu un aicinājumu cilvēcei". Freude, freude, uber alles....... :D .
 • 5
 • 0
Vispār, jā,
V
pievērsīsimies, piemēram Čipsī ( JRT Aspazija)- trejskaņu arpēdžijas, viens valcers no tiem laikiem, častušku "transkripcija", vot b' muzička. Vai nepletīsies, nieki, slavens, toč ,vārda pēc, ko vairāk?
 • 8
 • 1
Vispār jāpalūko,
V
ja protams lielo speciālistu lokā vēl drīkst kaut iepīsktēties, vēl neliela piebilde. No kurienes pārliecība, ka, ja būs daudz grāmatu par vietējiem komponistiem, viņiem pārējā skaitliski lielā sabiedrības daļa uzreiz pievērsīs lielu uzmanību un kā " no sēnalām" nekavējoties novērsīes no Paula, Liepiņa, Kaupera utt.? Grāmatu kvantums un to reklamēšana, piemēram, "Klasikā" :D uzreiz atrisinās problēmu? Vai arī problēma pa daļai ir izdomāta kādu personību kompleksos, par ko tad nu pasauli vainot..... Bet ko nu es, es jau nespeciālists šajos "iesvaidīto" jautājumos......
 • 9
 • 1
Nu kur
N
nu gan kādam citam būt speciālistam. Komponistu par mūzikas lietu ministru - un viss uzreiz sāks "pareizi" kārtoties! Un Ori par valsts sekretāru! :D :D :D
 • 3
 • 1
Oris
O
"Vispār" - kur tie materiāli atrodami? Es gribu palasīt par mūsu mūzikas kopainu šodien.
Jāpalūko
J
dažādu bibliotēku katalogos - atradīsies teksti. Viena "pareizā un izdevusies" grāmata par pagātnes un tagadnes kopainu gan nav. Vai tas būtu galvenais, uz ko obligāti tiekties? Tas visas problēmas atrisinās? :D
 • 2
 • 1
Orkestri
O
Pirms divdesmit gadiem viņa intervijās jau parādījās pirmie gaušanās asni, pirms desmit - jau zaros izpletusies, šodien pārliecinos, ka tā nāk no komponista būtības saknēm. Kas būs lasāms pēc nākamajiem 10? Laba ir Lūsiņas padošanās, jautājumiem pielāgojoties intervējamā stabulei. Diemžēl garlaicīgi lasīt atbilžu palagus, jo ar tāda tipa vadītgribu un vadītprasmi nākotnes nav. Bet lai veicas individuālajā radošajā darbā!
Ak, Ori,
A
ir naivi uzskatīt "Dzeni" par vienīgo pareizo viedokļotāju. Ir dažādi viedokļi, ARĪ no profesionāļu galvām.
 • 8
 • 1
Vispār
V
par to vēsturi gana materiālu un vai problēma, ka gan malziet jāpūlas, lai tie katram pašam, kas interesējas, atklātos? Un kādēļ gan runājam, ka pedagogam taču jābūt radošam un pašam jāizdomā, kā iemācīt-iemānīt mācāmo (tas arī ir rādītājs - pedagogs radoša personība vai vienkārš viduvējš "vielas atgremotājs"), nevis gaidīt, "kad būs kārtējā labā grāmata, pēc kuras mācīt". Man šķiet, ka te cepšanās mazliet par ko citu - kādēļ nav gana daudz cildinošu iegrāmatotu vēstījumu par pagātnes un tagadnes dižgariem, ieskaitot te intervēto pavedienotāju. Vēstījumi un objektīvs, distancēts kontekstuāls vērtējums taču nav gluži viens un tas pats. Tātad - distancētu objektivitāti vai vienpusīgu ideoloģiju mums par mūziku vajag?
 • 3
 • 2
Oris
O
Dace, ja jau tās galvas, kas liekas kopā ir tik gudras, tad kāpēc tiešām par vēsturi ir tik maz materiālu, kāpēc tauta parsvarā klausās mēslus un neko nezin par savām personībām? Kas tad ir tās slavenās vadlīnijas? Kora dziedāšana un Reiniks? Dzenim taisnība!
 • 5
 • 8
Dace
D
Piekrītu - labi teikts par Dzenīša kunga vēlmi uzkundzēt savu vīziju, šaubos gan par to psihoanalīzi, ko pieminat. Cien. māksliniek, eksistē kultūrpolitikas redzējums, iestrādes un vadlīnijas, dažādas komitejas, kultūras un izglītības ministrijas, mūzikas skolas un augstkolas. Tur galvas tiek liktas kopā, lai radītu, lai redzētu kopainu, lai virzītos nākotnē. Savu sāpi izklāstiet personām, kuras jums var palīdzēt. Pietiek vairot negācijas caur presi - pats taču par mīlestību gribat runāt savā jaundarbā?
 • 9
 • 1
Tavi
T
asni tavā zemē! :D - Tā nav gaušanās, drīzāk nemitīga psihonalīze, kurai publiskajā telpā jāpakļauj visi pārējie. :D
 • 3
 • 0
M.Eisaks
M
Paldies par interviju!

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja