Saulē un aizvējā
Kā jau lielākajai daļai ogu, arī avenēm nepieciešama saulaina vieta, ideāli, ja dārza dienvidu daļa. Tās varat stādīt dārzā pie žoga, kas aizsargā no vējiem – ja vieta ir pārāk atklāta, spēcīgas vējpūtas var avenājus nolauzt un izgāzt, siltumnīcas vai šķūnīša malā, ievērojot apmēram metra attālumu no sienas vai žoga, vai atsevišķā grupiņā jebkurā saulainā dārza vietā. Stādu audzētājs Pēteris Heimanis skaidro, ka avenes nedrīkst stādīt starp augļu kokiem, jo tās tiks noēnotas, slikti augs, bet ogas būs sliktas kvalitātes. Jārēķinās ar to, kā avenājiem piekļūsiet, lai apkoptu, ravētu un ievāktu ražu, tādēļ labāk tos stādīt viegli pieejamās rindās, starp kurām ir apmēram divu metru atstarpe, savukārt pašus avenājus vajadzētu stādīt citu citam ne tuvāk kā pusmetru. Tām šķirnēm, kuru stumbri aug gari, iespējams, tos vajadzēs atsiet pie balstiem vai no auklām vai drātīm izveidot apkārt atbalstošu sētiņu.
Jāņem vērā arī, ka avenes izplešas un ik gadu jaunu dzinumu aug arvien vairāk, tādēļ vai nu paredziet papildu vietu, kur tiem doties, vai arī jau savlaicīgi nodrošinieties ar robežu, piemēram, ap avenēm paredzēto platību ierokot zemē kāda cieta materiāla plāksnes aptuveni pusmetra dziļumā.
Jāatceras arī, ka rudenī pēc ražas novākšanas un īsi pirms sala iestāšanās rudens avenāji jānopļauj vai jānogriež gandrīz līdz ar zemi, lai barības vielas uzkrātos saknēs un jaunie dzinumi pavasarī augtu spēcīgāki, ar ogām bagātāki. Vasaras avenes gan ražo uz divgadīgiem dzinumiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 30. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!