Šopavasar Kuldīgā pirmspensijas un pensijas vecuma ļaudis tika aicināti iesaistīties projektā Senioru iespēju un prasmju pieturas, ko atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds. Projekta mērķis ir dot iespēju Kuldīgas novada senioriem, izvērtējot viņu iespējas un gatavību saimniekot savos mazdārziņos, izaudzēt un sagatavot pārtiku ģimenes galdam nākamajai ziemai. Apzinot tos, kuri gatavi pilnveidot saimniekošanu mazdārziņā, jau pavasarī kuldīdzniekiem tika sniegts atbalsts sēklu, stādu, dārza mēslojuma un darbarīku iegādei.
Kā norāda Borisa un Ināras Teterevu fondā, šogad projektu konkursam programmā Pats savam saimes galdam atbalstu kopumā ieguva 12 bezpeļņas organizācijas. Tās savos reģionos īsteno projektus, dārzkopības darbos iesaistot uzņēmīgus un rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus 17 novados Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē. Lai arī pavasarī organizācijas plānoja šajos zemkopības darbos iesaistīt 250 mājsaimniecību jeb aptuveni 800 cilvēku, rezultāti izrādījušies vēl labāki – projektos piedalās vairāk nekā 350 mājsaimniecību, kopumā – vairāk nekā 1250 personu.
Sēklas, stādi un darbarīki
Kuldīgas Senioru skola ir bezmaksas neformālās izglītības īstenotāja pensijas un pirmspensijas vecuma cilvēkiem. Organizācija dibināta 2019. gada decembrī un jau pašā sākumā tajā iesaistījušies aptuveni 120 senioru, bet tagad ir 250 dalībnieku. Kā stāsta Senioru skolas vadītāja Ruta Orlova – labas atsauksmes par skolu ceļo no mutes mutē un interesentu rodas arvien vairāk. Dažādu projekta aktivitāšu iedrošināti, seniori ir iznākuši ārpus savas mājas ierastās vides, viņi socializējas, gūst iemaņas veselības saglabāšanā un atjaunošanā un ir sapratuši, ka aktīva novecošanās ir cieši saistīta ar labsajūtu un apmierinātību ar dzīvi. Taču dzīves kvalitātei nepieciešams iegūt arī jaunas zināšanas un iemaņas. Piemēram, datorprasmes Kuldīgā apguvuši jau 70 vecākās paaudzes cilvēku. Ir pieejami 15 datori.
Šajā laikā Senioru skolā vecākajai paaudzei bijusi iespēja iesaistīties izzinošās, radošās un attīstošās nodarbībās, kas saistītas ar psiholoģiju, veselīgu dzīvesveidu, dabu un vidi. Saturīgi pavadīt brīvo laiku varēja, piemēram, dārza darbos septiņās nodarbībās pie daiļdārznieces Solveigas Zīles. Un mazdārziņš, paša audzētas puķes un dārzeņi, itin daudziem pensijas vecuma ļaudīm palīdz uzturēt sevi formā un sniedz arī emocionālu gandarījumu.
"Projektu uzsākām aprīlī, piedāvājot šo iespēju maznodrošinātajiem senioriem, kuri visbiežāk ir no tiem cilvēkiem, kuri skaļi nelūdz atbalstu. Piedāvājām arī tiem, kuri nav Senioru skolas dalībnieki. Galvenais priekšnoteikums – lai ir vēlēšanās darboties, ir sava zemīte un var ko izaudzēt kaut vai uz balkona. Bija paredzēts 15, bet rezultātā izraudzījāmies 28 senioru mājsaimniecības," stāsta Ruta, viņa turpina: "Dalījām visdažādākās dārzeņu sēklas, tad stādus, kā arī dārza mēslojumu un darbarīkus – lāpstas, kapļus, dakšas. Mums ir laba sadarbība ar uzņēmumu Silja Kuldīgā – tas ir Latvijas uzņēmums, kas nodarbojas ar lauksaimniecības, meža un komunālās tehnikas tirdzniecību, kā arī darbojas dārzkopības preču un dekoratīvo augu tirdzniecības jomā. Viņi mums piegādāja visu nepieciešamo."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 3. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!