Pagājušajā nedēļā KD priekšniece Ilze Znotiņa intervijā Dienai atzina, ka KD atsevišķu funkciju veikšanai ir piesaistījusi ārpakalpojumā privātu ASV uzņēmumu Kroll. Noprotams, ka Kroll pakalpojumi tiks apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem, par kuru piešķiršanu ir lēmis Ministru kabinets slēgtā sēdē. Informācija par piešķirtā finansējuma apjomu ir klasificēta kā ierobežotas pieejamības, tāpēc plašākai sabiedrībai netiek atklāta. Savukārt FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš intervijā Dienai, runājot par ABLV bankas pašlikvidācijas procesa uzraudzības nodrošināšanai iecerēto kreditoru pārbaudes metodoloģiju, sacīja: "Ir arī otra lieta – Ministru kabineta rīkojums Nr. 512, kurā uzlikts par pienākumu FKTK šo metodoloģiju saskaņot ar starptautiskajiem sabiedrotajiem. Kas ir tie starptautiskie sabiedrotie? Tās varētu būt valstis, tātad nepieciešams zināt to sarakstu. Nākamais līmenis – jāsaprot, konkrēti ar kādām šo valstu institūcijām, varbūt amatpersonām šis dokuments jāsaskaņo."
Neatbild pēc būtības
Pēc abām intervijām Diena vērsās pie finanšu ministres, premjera un citām amatpersonām ar jautājumiem, lai noskaidrotu argumentus, kāpēc Kroll piesaiste notikusi bez publiskas iepirkuma procedūras, kuras amatpersonas ir pieņēmušas lēmumus, ko paredz ar Kroll noslēgtais līgums, un vai nepastāv risks, ka līgumu var apstrīdēt par Latvijas normatīviem neatbilstošu, ņemot vērā, ka pakalpojumu plānots apmaksāt no valsts budžeta un līdz ar to jārīko publisks iepirkums. Tāpat amatpersonām tika lūgts precizēt, kādēļ FKTK uzdots ar publiski nenosauktiem "stratēģiskajiem partneriem" saskaņot ABLV Bank kreditoru pārbaudes metodoloģiju, kas ir šie partneri, vai šāda saskaņošana ir tiesiski pamatojama un nerada bīstamu precedentu nākotnē.
Finanšu ministre uz uzdotajiem jautājumiem pēc būtības Dienai vispār neatbildēja, ar ministrijas preses dienesta starpniecību vien norādot: "Attiecībā uz tiesībām piesaistīt ārpakalpojuma sniedzēju ir konkrēta norma Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā – 51. panta otrās daļas 7.3. punkts, kas paredz KD tiesības saņemt un apkopot makroekonomisku un krimināltiesisku pētījumu rezultātus, kuri nepieciešami noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un apkarošanas novērtēšanai, ja nepieciešams, arī pētījumu veikšanai, piesaistot ārpakalpojuma sniedzējus." Vēl lakoniskāks ir premjers: "Finanšu sektora sakārtošana Latvijā ir bijusi un joprojām ir viena no manas valdības prioritātēm. Uzskatu, ka visi jautājumi šajā jomā jārisina tiesiskā ceļā, atbilstoši mūsu valstī spēkā esošajiem likumiem. Gan KD, gan arī FKTK ir neatkarīgas institūcijas, kas regulāri informē valdību par aktualitātēm, taču valdība to darbā neiejaucas."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 22. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
novērotājs
Z Līvmane
Dens