Ventspils pilsētas domes un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs: „Ventspils brīvostas starptautiskais novērtējums ir izcils. Būt ierindotiem 2.vietā starp ostu zonām un 7.vietā starp pasaules perspektīvākajām brīvajām ekonomiskajām zonām ir tiešs apstiprinājums Ventspils brīvostas starptautiskajai konkurētspējai un augsti profesionālajai pārvaldībai. Pateicoties esošajam brīvostas pārvaldes modelim ir bijis iespējams nodrošināt gan ostas augsti profesionālu pārvaldību, gan nepārtrauktu tās attīstību, nepieļaujot atsevišķu politisko partiju un tās aizkulišu darboņu tīkojumus pēc ostu pārvaldības modeļu maiņas un tās patiesā mērķa - ostu privatizācijas. Šī mērķa īstenošanā īpaši aktīvi iesaistījās gan Saeimas politiķi no Zatlera Reformu partijas, gan ar atsevišķām biznesa aprindām cieši saistītas nevalstiskās organizācijas, tika piesaukti populistiski apgalvojumi gan par ostas lēmumu necaurskatāmību, gan ārvalstu investoru trūkumu. Šī gada jūlijā publiskotie Lursoft dati pierāda pretējo – ārvalstu investoru uzkrātās tiešās investīcijas Ventspils uzņēmumu reģistrētajos pamatkapitālos uz 2012. gada jūniju sasniedz LVL 122, 4 milj., kas ir par 10% vairāk nekā 2011.gada attiecīgajā laika periodā. Ārvalstu tiešo investīciju apjoms uz 1 iedzīvotāju Ventspilī ir LVL 3213, kas ir par 33, 5% vairāk nekā vidēji Latvijā. Republikas pilsētu grupā Ventspils ierindojas 2.vietā aiz Rīgas.
Šajā starptautiskajā novērtējumā Ventspils brīvosta ierindo Latviju starp tādām valstīm kā Apvienoto Arābu Emirāti, Ķīna, Malaizija, Maroka u.c., vērtējot biznesa apstākļu vides kvalitāti šo valstu brīvajās ekonomiskajās zonās. Apsveicami, ka šī vērtējuma piecdesmitniekā no Baltijas valstīm ir iekļautas arī Klaipēdas brīvā ekonomiskā zona - 36.vietā, Rīgas Brīvosta – 49.vietā un Rēzeknes speciālā ekonomiskā zona – 50.vietā.
Zīmīgi, ka politisko partiju pseidoprofesionāļi ostu jautājumos Ventspils brīvostai kā izcilus pārvaldības piemērus minēja ostas, kuras ir novērtētas vājāk nekā Ventspils brīvosta vai vispār nav iekļautas piecdesmitniekā.
Lai izveidotu nākotnes brīvo ekonomisko zonu topu („Global Free Zones of the Future 2012/13”), FDI Intelligence aptaujāja vairāk kā 600 speciālās ekonomiskās zonas 120 valstīs, no kurām 56 vērtēja pētnieku grupa, izveidojot trīs topus: nākotnes speciālo ekonomisko zonu TOP 50, labāko lidostu zonu TOP 5 un labāko ostas zonu TOP 5. Kopējā nākotnes speciālo ekonomisko zonu TOP 50 visaugstāko vērtējumu ieguvusi Dubaijas lidosta Apvienotajos Arābu Emirātos, bet Ventspils brīvosta ierindota kā 7.perspektīvākā. Neviena cita Eiropas brīvā ekonomiskā zona pirmajā desmitniekā nav iekļauta. Labāko ostas zonu TOP 5 pirmajā vietā ierindota Tanžeras osta Marokā, bet Ventspils brīvosta novērtēta kā otra labākā starp visām ostām, kas strādā speciālo ekonomisko zonu režīmā.
FDI Intelligence ir Financial Times ltd. grupas daļa, kas specializējas jomās, kas saistītas ar tiešajām ārvalstu investīcijām un šo investīciju piesaisti. Iepriekšējā aptauja „Nākotnes globālās brīvās zonas 2010/11” tika veikta 2010.gadā, kad Ventspils brīvosta ieguva 5.vietu kā nākotnes vai perspektīvākā zona 2010./2011.gadā un 5.vietu nominācijā „Labākā ostas zona”.