Saruna par laika apstākļiem laikam jāsāk ar jautājumu: kas sagaidāms atlikušajā vasarā?
Ilgtermiņa prognozēs izskatās, ka šādi laika apstākļi, kādi ir tagad, arī turpināsies augusta pirmajā pusē. Tendences visās prognozēs ir, ka saglabāsies mērens siltums, mērens vēsums, ļoti atsevišķās dienās var būt siltāks, karstāks laiks, tad atkal var sekot vēsāks, lietaināks. Uz tādu sausu, noturīgi karstu laiku, lielāku karstuma vilni pagaidām izskatās, ka cerību nav. Varbūt augusta otrajā pusē kas mainās – par to aina pagaidām nav skaidra –, bet augusta pirmajā pusē pagaidām paredzami tādi laika apstākļi, kādi ir tagad, jūlija beigās.
Bet tas nozīmē, ka nebūs arī ilgstošu lietu, nebūs ilgstoši aukstāka laika?
Jā, bet iespējamība, ka pa vidu uznāk viena vai divas dienas ar stipru lietu, gan pastāv. Var gadīties, ka ne visā Latvijā, bet kaut kur reģionāli nolīs diezgan stipri. Jebkurā gadījumā šis laiks būs saucams par mitru – nokrišņu būs vairāk par klimatisko normu, līs bieži. Jau tagad mitruma deficīta nekur nav un brīdinājumi par ugunsbīstamību mežos, šķiet, nav bijuši jau vismaz no jūnija beigām. Mitruma šobrīd ir gana.
To, cik atšķirīgi var būt laika apstākļi pat nelielos attālumos, pats piedzīvoju pagājušajā nedēļā – nokļuvu pamatīgā krusā, tik liela izmēra krusas graudus vēl nekad iepriekš nebiju redzējis, taču pat netālu no manis dzīvojošos nekas tāds nebija skāris.
Tā ir raksturīgi – būtu tieši dīvaini, ja tāda krusa būtu bijusi plašā reģionā. Krusa parasti ir ļoti lokāls notikums. Pagājušajā nedēļā situācija bija tāda, ka krusas mākoņu bija daudz un atsevišķos punktos tā uznāca tikpat kā visā Latvijā. Bet tik un tā tas bija punktveidīgi, nelielās teritorijās. Tas būtu ziemai raksturīgāks, ka plašākā teritorijā nāk krusveidīgs sniegs. Vasaras krusa vienmēr ir ļoti lokāla.
Bet to, kur tā būs, paredzēt nevar? Nav tā kā Amerikā, kur paredz virpuļviesuļus un brauc skatīt, filmēt, pētīt?
Paredzēt var, kad apstākļi ir tādi, lai tie krusas mākoņi veidotos. Un arī pagājušajā nedēļā laika prognozēs visu laiku tika pieminēts, ka nedēļas laikā krusa būs. Bet paredzēt, tieši kurā vietā būs, protams, nav iespējams. Ir ārkārtīgi retas tās situācijas, kad negaisi nāk plašā frontē – pie mums Eiropā tas nav tik raksturīgs.
Amerikas Savienotajās Valstīs, kur veidojas virpuļvētras, ir plaši līdzenumi, aukstās gaisa masas no Kanādas plūstot cauri siltajām un mitrajām, kas ir no Meksikas līča, veido apstākļus, kad prognozēt virpuļviesuļus var mazliet labāk. Bet tā negaisa ķeršana parasti tāda, ko varētu īstenot arī Latvijā.
Tiešām?
Parasti tiek izmantots meteoroloģiskais radars, kas parāda situāciju, līdz ar to negaisa mākoņiem izbraukāt līdzi teorētiski varētu arī Latvijā, bet mums vienkārši tie negaisi nav tik stipri, tik iespaidīgi, lai tos tvarstītu.
Visu interviju melasiet avīzes Diena otrdienas, 28. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!