Sestdiena, 19. oktobris
Drosma, Drosmis, Elīna

Futbola gads sākts ar uzvaru

Patīkami ar uzvaru sākt gadu un pieveikt Gruziju, kur futbols ir gandrīz reliģija. «Priecājos kopā ar komandu un mūsu atbalstītājiem,» pēc negaidīta 3:1 panākuma Tbilisi gandarīts bija Latvijas valstsvienības galvenais treneris Aleksandrs Starkovs.Sniega valnīšu ieskautais laukums bija saglabājis zaļumu.

Taču aukstums darīja savu, un tribīnēs bija labi ja 10 000 dedzīgāko futbola fanu (kā allaž kāds simts arī no Latvijas!). Bez čačas un kaļsoniem 90 minūtes izturēt bija gaužām grūti.Latvijas izlases sākumsastāvā pārsteigumu nebija, bet Gruzijas izlases treneris Klauss Topmēlers sākumsastāvā ielika četrus padsmitniekus (Hidešeli šī bija pirmā spēle izlasē) un trīs bija rezervē. Nebija neviena trīsdesmitgadnieka (Kaladzem 30 paliks 27.februārī). Jau 20 sekundē paslīdēja Astafjevs un Asatiani — laukums bija gatavs gādāt par pārsteigumiem. Gruzīniem tāds nāca jau 7.minūtē. Latvijai gan nebija nekā neloģiska — Soloņiciņa brīvsitiens uz vārtu tālo stabu, Karlsons uzlidoja visaugstāk, un 0:1. Otrs brīvsitiens Soloņicina izpildījumā gruzīniem beidzās tikpat letāli. Stepanovs burzmā bija veiklāks un no dažiem metriem iebakstīja bumbu stūrī — 16.minūtē jau 0:2! Gruzīnu ofensīvu atvēsināja Astafjevs, kura sitiens no 32 m bija negaidīts visiem — arī Koliņko komandas biedram Kazaņā gruzīnu vārtsargam Revišvili. 32.minūtē Gruzija bija pavisam iesaldēta — 0:3 (apsalušajai bumbai bija īpatnēja trajektorija).Otrā puslaika sākumā piemēru pārējiem parādīja mājinieku slavenība Kaladze, kas pēc brīvsitiena apsteidza mūsu aizsargus un sarūgtināja nule uznākušo Koliņko (1:3). Gruzīnu acīs atgriezās spīdums, un atsākās ofensīva. To varēja atvēsināt tikai ar pretuzbrukumiem. Vienā trīs mūsējie bija pret diviem mājiniekiem, taču pēdējā piespēle Verpakovskim nesanāca. Gruzīni spēlēja centīgi un aktīvi, tomēr paša galvenā — vārtu guvuma — pietrūka. Šajā ziemas vakarā laikam vienkārši nebija lemts, jo Siradze nespēja bumbu dabūt vārtos pat no 11 m atzīmes (pāri vārtiem). 3:1 uz tablo turējās kā sasalis un tāds arī palika.«Mums izdevās gandrīz viss, ko bijām iecerējuši,» uzvaras iemeslus atklāja Aleksandrs Starkovs. «Izmantojām savus trumpjus un prasmīgi neitralizējām pretinieku spēcīgākos ieročus. Organizēti nospēlējām aizsardzībā, izdevās labi pretuzbrukumi. Varbūt arī nedaudz paveicās, kad guvām vārtus standartsituācijās. Tomēr tas ir arī ilga darba rezultāts.»«Pirmais puslaiks bija katastrofa. Otrais izdevās labāks, bet es jau atvainojos skatītājiem par tādu zaudējumu,» Klauss Topmēlers, kura jaunais līgums vēl ir tapšanas stadijā, bija spiests uzklausīt daudzus nepatīkamus jautājumus. Bet taisnošanās par laukuma kvalitāti izsauca repliku vētru, jo Latvijai bija tāds pats laukums! «Ne visi izpildīja spēles uzdevumu. Mēs zinājām Latvijas spēles manieri, taču ar to galā netikām. Verpakovskim un Karlsonam šī bija laba spēle. Otrā puslaika sākumā ātri gūtie vārti bija svarīgi, taču lielu labumu no tā izspiest nespējām. Taču jāsaprot, ka šobrīd eksperimentējam, lai rudenī būtu īstais sastāvs un īstā spēle.»Nākamo pārbaudes spēli Latvijas izlase aizvadīs marta beigās ar Andoras izlasi.***FutbolsPārbaudes spēleGruzija — Latvija 1:3 (0:3)Vārti: Kaladze (47.); Karlsons (7.), Stepanovs (16.), Astafjevs (34.). 87.minūtē Siradze nerealizēja 11 m soda sitienu (pāri).Gruzija: Revišvili, Salukvadze, Asatiani, Kaladze, Eliava, Kankava, Hidešeli (Gociridze, 83.), Gogua (Grigalašvili, 74.), Kenia, Mčedlidze (Kobahidze, 41.), SiradzeLatvija: Vaņins (Koliņko, 46.) Kļava (Zirnis, 89.), Ivanovs, Stepanovs, Gorkšs, Višņakovs (Žigajevs, 46.), Laizāns, Soloņicins (Kačanovs, 90.), Cauņa (Rubins, 46.), Karlsons (Rimkus, 77.) Verpakovskis (Perepļotkins, 83.)Brīdināti: Kenia, Salukvadze; Višņakovs, GorkšsTiesnesis: S.Šmoļiks (Baltkrievija)Skatītāji: 12 000***Latvija pret GruzijuAndris Vaņins 8Vēl viena sausā spēle. Darba nebija daudz, bet, kad bija, izvēlējās īsto vietu un laiku. Pirmā puslaika beigās nosedza tuvo stūri un atvairīja sitienu no tuvas distances.Oskars Kļava 8Pretspēlētājam daudz neļāva izvērsties, bija drošs divcīņās un izmantoja iespējas pieslēgties uzbrukumam.Deniss Ivanovs 8Sākumā nācās meklēt saskaņu ar Stepanovu, tomēr ar katru minūti darbojās arvien pārliecinošāk, labojot arī kādu partneru kļūdiņu.Igors Stepanovs 7Tbilisi viņam ir laimīga pilsēta — atkal guva svarīgus vārtus. Aizsardzībā kontrolēja notikumus, tomēr dažās epizodēs kavējās ar pozīcijas izvēli un izlaida no tvēriena Kaladzi, kad tika zaudēti vārti. Kļūda piespēlē noveda pie pendeles uz mūsu vārtiem.Kaspars Gorkšs 7Kreisajā malā pret tehniskajiem gruzīniem nejutās tik komfortabli kā centrā, tomēr ar uzdevumiem tika galā un vairākkārt sekmīgi pieslēdzās uzbrukumam. Nopelnīja pendeli, lai arī tiesneša lēmums bija apšaubāms.Aleksejs Višņakovs 7Malā labi sadarbojās ar Kļavu. Pāris epizodēs trūka nosvērtības un tehnikas, lai labāk apstrādātu bumbu un ar sitienu pabeigtu labi iesāktos uzbrukumus.Vitālijs Astafjevs 8Ar lielisku sitienu guva vārtus, nostiprinot pārsvaru. Ar partneriem labi kontrolēja laukuma vidu, pieturēja bumbu. Brāķis piespēlēs bija nedaudz lielāks kā parasti.Genādijs Soloņicins 9Jaunajā ampluā aizvadīja ļoti labu spēli. Standartsituācijās izdarīja divas rezultatīvas piespēles. Paspēja būt gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Šajā pozīcijā ir labs potenciāls.Aleksandrs Cauņa 7Sev atvēlēto laiku aizvadīja produktīvi. Nopelnīja pirmo brīvstienu, pēc kura tika gūti vārti. Bija neatlaidīgs divcīņās. Centās apspēlēt pretiniekus.Ģirts Karlsons 9Cīnījās gaisā un uz zemes. Guva svarīgus vārtus un varēja gūt vēl. Uzvarēja daudzas divcīņas, labi sapratās ar partneriem.Māris Verpakovskis 8Bija aktīvs, regulāri apspēlēja pat vairākus pretspēlētājus un sitiena pozīcijās izvirzīja partnerus. Regulāri terorizējot pretinieku aizsardzību, atturot no palīdzēšanas uzbrukumā.Aleksandrs Koliņko 7Vārtu zaudējumā nav vainojums, tomēr spēļu prakses trūkums bija jūtams. Īpaši standartsituācijās un izgājienos. Atvairīja ļoti bīstamu Siradzes sitienu.Jurijs Žigajevs 6Nospēlēja nevienmērīgi un brīžiem nedaudz nedroši. Aizsardzībā bija paliela slodze un labi sadarbojās ar Kļavu.Andrejs Rubins 6Bija gana ātrs un sagādāja problēmas pretspēlētājiem, taču centrējumiem trūka precizitātes un asumu pie vārtiem tie neradīja.Vīts Rimkus 6Spēlē iejusties nepaspēja, tāpēc līdz galam nenoveda veiksmīgi iesākto. Nepiekāpīgs cīņā par bumbu, prasmīgi to pieturēja.Andrejs Perepļotkins b/aTikai dažas reizes paspēja pieskarties bumbai.Dzintars Zirnis b/aPaspēja iesaistīties viena uzbrukuma likvidēšanā.Deniss Kačanovs b/aPie bumbas tikt nepaspēja.