Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Dabas Diena

Dienas recepte: Vārīti vēži © DIENA

Vēžus galvenokārt pazīstam kā delikatesi. Delikateses statuss platspīļu vēzim nodrošina labu eksporta potenciālu, taču nebrīvē audzēt tos nav viegli. Gaļas īpašību ziņā platspīļu vēzim starp sugas brāļiem nav konkurentu.

Dari pats: Dvieļu pakaramais no dakšiņas © DIENA

Ja tev ir galda piederumi, kam pazuduši biedri vai kas nedaudz zaudējuši formu, turklāt tev ir humora izjūta un lauku virtuvīte, kurā nepieciešami pakaramie, lietā var likt vecās dakšiņas un karotes.

Izvēdināt galvu no ikdienas © DIENA(1)

Kaut arī makšķerēšanas entuziasti ir aktīvi visu gadu, nomainot vien inventāru un copes vietas, vasarā šī hobija piekopēju skaits krietni pieaug. Aktierim Intaram Rešetinam makšķerēšana nav sveša jau no bērnības, taču par nopietnu aizraušanos tā ir kļuvusi pēdējos septiņus gadus.

Latvijas Meža dienas pulcē vairāk nekā 12 000 meža draugu(4)

Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē jaunākajā daļā Kurbada zeme aizvadīts līdz šim Baltijā lielākais meža nozares pasākums – Latvijas Meža dienas. Divu dienu svētkus apmeklēja vairāk nekā 12 000 bērnu, jauniešu un pieaugušo no visas Latvijas.

Dari pats: Lāčpurnu mērce © DIENA

Ja pavasara sēņotāja ķocī uzrodas lāčpurni, Annas Hotel šefpavārs Dzintars Kristovskis iesaka mājas virtuvē to pagatavošanu nesarežģīt: lāčpurni, cepti sviestā ar dārza lokiem un ķiplociņu, pievienojot saldo krējumu, būs vienkārša, bet izcila franču klasiskajā manierē pagatavota sēņu mērce.

Šogad 271 reizi ziņots par lūšu pēdām Latvijas mežos(1)

Valsts meža dienests (VMD) šogad kopumā saņēmis 256 ziņojumus par vilku pēdām un 271 ziņojumu par lūšu pēdām, kas nepieciešami plašākam datu apkopojumam par lielo plēsēju populācijas novērtēšanu, aģentūrai LETA pastāstīja VMD Medību daļas vecākais referents Ilgvars Zihmanis. Viņš piebilda, ka par vilkiem vairāk ziņojuši mednieki no Kurzemes, Sēlijas un Dienvidlatgales, bet par lūšiem - visvairāk ziņojumu ir saņemts no Vidzemes un Ziemeļaustrumiem.

Studijas zaļā vidē © DIENA

Vidzemes Augstskola (ViA) ir pirmā augstākās izglītības iestāde Baltijā, kas pirms pieciem gadiem ieguva Zaļo karogu un ekoaugstskolas titulu, ko gadu no gada saglabā, augstskolā un Valmierā organizējot dažādas ar vidi saistītas aktivitātes. Viens no tiem, kas aizsāka zaļo virzienu augstskolā, bija ViA Tūrisma un atpūtas studiju virziena vadītājs Ilgvars Ābols.

Tērējam vairāk, nekā nepieciešams pamatvajadzību apmierināšanai © DIENA(5)

Mūsdienās daudzi saprot, cik būtiski ir ievērot zaļu un ilgtspējīgu dzīvesveidu, lai celtu savas dzīves kvalitāti. Taču nepietiek ar to vien, ka pērkam ekoproduktus un pārtiku. Ekoloģisks dzīvesveids ietver daudzus principus, kas jāievēro. Tai skaitā centienus atstāt pēc iespējas mazāku ekoloģisko pēdu, kura ir katram no mums, taču tās lielums var būt ļoti atšķirīgs.

Dari pats: Gārsas pesto © DIENA

Gārsa ir nezāle, ar ko cīnāmies savās dobēs, bet tā ir arī viena no uzturvielām bagātām pavasara vēstnesēm dabā, ar ko noteikti vērts pamieloties, iekļaujot kādas aukstās zupas, zaļā kokteiļa vai salātu sastāvā. Var arī pagatavot garšīgu pesto.

Meža stādīšana pavasarī © DIENA

Mežam ir nozīmīga loma negatīvo klimata pārmaiņu aizkavēšanā, piesaistot siltumnīcefekta gāzu izmešus un izdalot skābekli. Aprīlī Eiropas Parlaments pieņēma likumu, kas Eiropas Savienības valstīm līdz 2030. gadam prasa pilnībā atjaunot izcirstos mežus, lai uzlabotu izmešu absorbēšanu. Latvijas Meža likums to paredz jau patlaban, un tieši šomēnes norit aktīvākā mežu atjaunošana un stādīšana, norāda a/s Latvijas valsts meži vecākais meža eksperts Kaspars Riže.

Dari pats: No jūras izskalots koks © DIENA

Siltais laiks klāt, un pastaigas pie dabas ir teju obligātas! Ja dodaties uz jūru, varat tās malā atrast daudz interesantu materiālu, kurus īpaši patīk savākt bērniem, – akmentiņus ar caurumiņu vidū, kas izskatās kā juveliera izurbts, mēdz dēvēt pat laimes akmeņiem, jūras noslīpēti krāsaini stikliņi izskatās pēc želejkonfektēm, un tos var izmantot rokdarbos, spalvas patīk salasīt ikvienam bērnam.

Vairāk Dabas Diena