Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Politika

Progresīvie par sarakstu lokomotīvēm izvirza sievietes(36)

Politiskā partija Progresīvie piektdien iepazīstināja ar savu sarakstu līderiem startam 13. Saeimas vēlēšanās, kā pirmos numurus izvirzot piecas sievietes. Progresīvie medijiem izplatītā paziņojumā norāda, ka kopumā sarakstus veido pēc dzimu paritātes principa, bet ar sieviešu izvirzīšanu sarakstu pirmajās vietās vēlas aktīvi iestāties par sieviešu politiskās līdzdalības veicināšanu.

Uz Saeimu ar daļēji jaunu līderu komandu © DIENA(16)

Saeimā pārstāvētā Latvijas Reģionu apvienība (LRA), kas 12. Saeimā bijusi "ļoti dziļā opozīcijā", kā to raksturoja apvienības premjera kandidāts Edvards Smiltēns, 13. Saeimas vēlēšanās sevi piesaka ar daļēji atjaunotu līderu komandu. LRA ceturtdien nosauca lielu daļu no 13. Saeimas vēlēšanu kandidātiem, kuru vidū ir daudzi pašvaldību deputāti. Daži no viņiem līdz ar Smiltēnu ir pārnākuši uz LRA no Vienotības.

Sašķeltie centriskie spēki © DIENA(32)

Vismaz četri centriskie politiskie spēki, kurus var iztēloties kā koalīcijas partnerus, Saeimas vēlēšanās startēs ar atsevišķiem sarakstiem. Pagaidām neviens no tiem sabiedrības domas aptaujās nav pārsniedzis 5% barjeru. Tā vietā, lai vienotos par plašāku apvienību, ārpusparlamenta partijas mēģināja pārvilināt pieredzējušus politiķus no valdības partijām ar zemāku reitingu. Savukārt Jaunā konservatīvā partija (JKP) sākusi kampaņu pret ideoloģiski radniecīgās Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) atsevišķiem līderiem.

Jūnijā dāsnākos ziedojumus partijām saņēmusi ZZS(6)

Šī gada jūnijā visdāsnākos ziedojumus partijām saņēmusi Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), kurai kopumā ziedoti 98 599 eiro jeb 62,7% no kopējā jūnijā partijām saziedotā apjomā, liecina Korupcijas un apkarošanas biroja (KNAB) publicētais partiju finansēšanas pārskats.

Grib atgūt tiesiskuma karogu © DIENA(33)

Viens no apvienības Jaunā Vienotība (JV) vēstījumiem Saeimas vēlēšanās būs apņemšanās atgūt tiesiskuma karogu, ar ko jau 2002. gadā sevi pieteica Jaunais laiks. Tā dibināšanā toreiz piedalījās arī Jaunās Vienotības premjera kandidāts Krišjānis Kariņš, kurš trešdien oficiāli kā tieslietu ministra kandidāti nosauca Saeimas priekšsēdētājas biedri Inesi Lībiņu-Egneri. Viņa būs arī saraksta līdere Vidzemes vēlēšanu apgabalā. Saeimas frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri šajā vēlēšanu apgabalā startēs kā pēdējais.

Ar Mamikinu cer uz Saeimu © DIENA(14)

Latvijas Krievu savienība cer iekļūt Saeimā un izveidot frakciju, kas, kā noprotams, nodarbotos pamatā ar krievu valodas aizstāvību un cīņu pret pāreju uz mācībām tikai valsts valodā. Partijas pirmais numurs Rīgā un premjera kandidāts ir Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, kurš partijā stāties neplāno un arī Eiropas parlamentārieša mandātu noliks tikai tad, ja tiks ievēlēts Saeimā, bet ne ātrāk. Savukārt partijas līdere Tatjana Ždanoka, kura Saeimas vēlēšanu dēļ savu Eiropas Parlamenta deputātes mandātu ir nolikusi, pēc Satversmes tiesas sprieduma nevarēs kandidēt Saeimas vēlēšanās, tomēr tiks virzīta Vidzemē.

Koalīcija atklāj lokomotīves © DIENA(5)

Ir kļuvuši zināmi visu valdības partiju kandidātu sarakstu līderi vēlēšanu apgabalos. Pirmdien par to vienojās arī Vienotības valde, Dienai apstiprināja apvienības Jaunā Vienotība premjera kandidāts Krišjānis Kariņš. Jaunums šajā sarakstā varētu būt Saeimas priekšsēdētājas biedres Ineses Lībiņas-Egneres pieteikšana ar pirmo numuru Vidzemes vēlēšanu apgabalā, kurā Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) saraksta līderis būs premjers Māris Kučinskis, bet Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) – priekšsēdis Raivis Dzintars.

Partiju reitingi jūnijā: Ar vērā ņemamu atrāvienu līderos Saskaņa(35)

Pēc Latvijas Televīzijas (LTV) pasūtījuma jūnijā veiktā socioloģiskā aptauja par politisko partiju popularitāti liecina, ka aizvien līderos ir Saskaņa, kurai seko ZZS un Nacionālā apvienība _Visu Latvijai!TB/LNNK (NA). Jāuzsver gan, ka aptauja veikta pirms vairākiem zīmīgiem notikumiem - Saskaņas par prezidenta amata kandidātu virzītā Pētera Sproģa paziņojuma, ka viņš vēlēšanās tomēr nekandidēs, un arī pirms partijas KPV LV līdera Artusa Kaimiņa aizturēšanas.

Mamikina vietu EP ieņemtu Cilēvičs(4)

Ja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Andrejs Mamikins noliktu deputāta mandātu, viņa vietu EP ieņemtu partijas Saskaņa deputāts Boriss Cilevičs. 2014. gadā notikušajās EP vēlēšanās Saskaņas sarakstā Cilēvičs palika otrais - uzreiz aiz Mamikina. Tādējādi tieši viņš ieņemtu Mamikina vietu EP, ja eiroparlamentārietis lemtu nolikt savu mandātu.

Latgales partija ir sašķēlusies © DIENA(16)

Pēc tam kad Latgales partijas valde paziņoja, ka nolēmusi uz Saeimas vēlēšanām slēgt sadarbības līgumu ar līdzšinējiem partneriem apvienību Jaunā Vienotība, viens no Latgales partijas līderiem Daugavpils domnieks Jānis Lāčplēsis vietējiem medijiem sacīja, ka tas tomēr vēl neesot galīgais lēmums. Daugavpils novada deputāte Janīna Kursīte (LP) Dienai piektdien pieļāva, ka varētu vēlēšanās startēt no apvienības Attīstībai/Par!. Tas rada iespaidu par Latgales partijas šķelšanos.

Ilgais ceļš līdz Talsu mēra maiņai © DIENA(1)

Talsu pilsētas svētkus novads sagaidīs ar jaunu domes priekšsēdētāju, kuru domnieki vēlēja ceturtdien vēlu vakarā. Pirms sēdes kā vienīgais mēra kandidāts bija minēts līdzšinējais pirmais vietnieks Dainis Karols (LZS). Vairāk nekā mēnesi ilgie partneru mēģinājumi pārliecināt nu jau bijušo domes priekšsēdi Edgaru Zelderi (Mēs – Talsiem un novadam) mainīt vadības stilu un saliedēt deputātus vai arī dot vietu kādam no kolēģiem, lai saglabātu esošo koalīciju, beidzās neveiksmīgi. Zelderis vēršanos pret sevi saistīja ar vārdā nenosauktu interešu grupu cīņu par finansiāli apjomīgajiem projektiem, kuros mērs esot centies nepieļaut naudas izsaimniekošanu. Viņš pats atkāpties negrasījās.