Sestdiena, 12. oktobris
Valfrīds, Kira

Latvija dramatiskā galotnē uzvar Kazahstānu; nokļūst soļa attālumā no Sočiem

Otro uzvaru Soču olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā Rīgā piektdien izcīnīja Latvijas hokejisti, kuri ar 3:2 dramatiskā mačā uzveica Kazahstānu. Vārtus laukuma saimniekiem guva Juris Štāls, Miķelis Rēdlihs un Lauris Dārziņš, bet pretiniekiem izcēlās Dmitrijs Upers un Romans Starčenko. Lai kvalificētos Soču olimpiskajām spēlēm, Latvija svētdien nedrīkst zaudēt pamatlaikā Francijas hokejistiem.

Savu 216.spēli izlasē aizvadīja 36 gadus vecais uzbrucējs Aleksandrs Ņiživijs, kurš tādējādi apsteidzis Rodrigo Laviņu (215), kļūstot par visu laiku spēlēm bagātāko izlases hokejistu.

Maču aktīvāk sāka laukuma saimnieki - vispirms bīstams Arvīda Reķa reids pretinieku zonā, bet mirkli vēlāk Juris Štāls izvirza vadībā Latvijas izlasi! Kazahstāna jau nākamajā uzbrukumā atbild ar bīstamu raidījumu, taču Masaļskis ir uzdevuma augstumos. Vēl pēc neilga brīža labi vārtu priekšā nocīnās Roberts Jekimovs, bet Miķelis Rēdlihs raida ripu sava komandas biedra Vitālija Koļesņika vārtos - 2:0! Kopš mača sākuma pagājušas tikai 157 sekundes. Pretinieku galvenais treneris Vladimirs Krikunovs ir nikns un maina vārtsargu - Koļesņika vietā Kazahstānas vārtos stājas Vitālijs Jeremejevs. Kazahstāna atbildēja ar vairākiem ne pārāk bīstamiem uzbrukumiem, bet 8.minūtē viesiem pirmais divminūšu noraidījums. Vairākumā neko bīstamu izveidot neizdevās līdz pat tā pēdējām sekundēm, kad teicama izdevība bija M.Rēdliham, bet šoreiz uzbrucējs izlēma piespēlēt partnerim un ripa zaudēta. Drīz vien kazahi Latvijai dāvāja otru iespēju, pārkāpjot noteikumus pret Indraši. Labākā iespēja šajā vairākumā bija pašam Indrašim, kura metienu bloķēja pretinieku pieredzējušākais hokejists Aleksejs Trošinskis. Neilgi pirms perioda beigām pirmā ripa ielidoja arī Masaļska vārtos - burzmā no Aleksandra Ņiživija slidas, bet vārti tika ieskaitīti Dmitrijam Uperam. Pēdējās minūtes aizritēja diezgan līdzīgā cīņā, tomēr rezultāts vairs nemainījās.

2.trešdaļa - 20 minūtes kazahu zīmē

Lieliska iespēja otrās trešdaļas sākumā bija Jānim Spruktam, kura metienu zem vārtu pārliktņa tomēr atvairīja pieredzējušais Jeremejevs. Latvija turpināja biežāk uzturēties kazahu aizsardzības zonā, tomēr vienā no retajiem pretinieku uzbrukumiem izpelnījās pirmo noraidījumu spēlē. Mazākumā precīzi nospēlēja viss mūsu četrinieks un glāba arī Masaļskis, tādējādi izdevās vārtus nosargāt neskartus. Uzreiz pēc mazākuma beigām abas komandas apmainījās ar gana bīstamiem pretuzbrukumiem, bet vietā bija vārtsargi. Pakāpeniski arvien lielāku kontroli ieguva Kazahstāna; kādā no epizodēm Masaļskis divas reizes ar nūju izsita ripu pretiniekiem, bet otro noraidījumu izpelnījās Ņiživijs. Diemžēl šoreiz kazahi vairākumu realizēja, kad ar precīzu metienu Masaļski pārspēja Romans Starčenko. Pēc rezultāta izlīdzināšanas iniciatīva vēl vairāk pārgāja pretinieku pusē. Šo ofensīvu apstādināja noraidījums Kazahstānas izlasē - lieliska iespēja Latvijai atgūt vadību, tomēr tas neizdevās. Perioda izskaņā viens pret Jeremejevu izskrēja Sprukts, kuru pretinieki apturēja vien ar noteikumu pārkāpumu un vēl viens vairākums Latvijai. Gūt vārtus līdz perioda beigām neizdevās, turklāt gandrīz ielaidām mazākumā - tikai Masaļska pašaizliedzīgā spēle glāba Latviju. Dažas sekundes pirms perioda beigām teicamu iespēju neizmantoja Sprukts un pirms izšķirošajām 20 minūtēm uz tablo 2:2.

3.trešdaļa - Dārziņa vārti un palicis solis līdz Sočiem

Latvija izšķirošo trešdaļu sāka tikpat labi kā pašu maču - Sprukts atņem ripu Dālmenam, seko piespēle Karsumam, bet Mārtiņš atrod Dārziņu - uzbrucējs tukšam vārtu stūrim garām neaizmet un 3:2! Pirmā maiņa atdzīvojusies īstajā brīdī. Ņiživijs gandrīz nekavējoties varēja pārsvaru dubultot, bet lieliski nospēlēja Jeremejevs. Brīdi vēlāk Sašu zemē nogrūda Dmitrijs Upers, ļaujot Latvijai izmēģināt spēkus arī vairākumā - arī šoreiz skaitliskais pārsvars palika neizmantots. Komandas demonstrēja ļoti ātru un aktīvu hokeju, tomēr biežāk pretinieku zonā viesojās Latvija. Perioda vidū pa Jeremejeva vārtiem tika izdarīti vairāki bīstami raidījumi, taču veterānu pārspēt neizdevās. Tuvojoties pamatlaika izskaņai, spēle ieguva arvien nervozāku noskaņu. Sešas minūtes pirms pamatlaika beigām viens pret Jeremejevu izskrēja Cipulis, ar kura metienu pieredzējušais vārtsargs tomēr tika galā. Vēl divas minūtes vēlāk gandrīz zaudējām vārtus, ne bez veiksmes palīdzības tomēr Masaļska cietoksnis palika neieņemts. Pēc Ronalda Ķēniņa efektīgā spēka paņēmiena pret Trošinski iestājās neliela pauzītē, tomēr hokejists spēja atstāt laukumu saviem spēkiem. Atlikušajās divās minūtēs Latvija darīja visu, lai neļautu kazahiem nomainīt vārtsargu. Visbeidzot pretiniekiem tas tomēr izdevās, bet 24 sekundes pirms beigām ripa no Kazahstānas hokejista slidas ielidoja Masaļska vārtos. Vārtu guvums netika ieskaitīts, bet atlikušajā laikā Latvija uzvaru nosargāja - 3:2!

Par mača labākajiem hokejistiem tika atzīti uzvaras vārtu autors Lauris Dārziņš un Kazahstānas vārtsargs Vitālijs Jeremejevs, kuru mūsējiem izdevās pārspēt tikai reizi (30 atvairīti metieni no 31).

Izšķirošās spēles tiks aizvadītas svētdien. Plkst.13 Kazahstāna tiksies ar Lielbritāniju, bet Latvija plkst.17 uzņems Francijas hokejistus. Lai nodrošinātu dalību Soču olimpiskajās spēlēs, Latvijai pietiks nezaudēt pamatlaikā.

OS kvalifikācijas turnīrs hokejā. 2012.gada 8.februāris. Rīga, Arēna Rīga.

Kazahstāna - Latvija 2:3 (1:2; 1:0; 0:1)

Vārti: 1:58 Štāls (Meija, Reķis) 0:1; 2:37 M.Rēdlihs (Jekimovs) 0:2; 15:15 Upers 1:2; 33:00 Starčenko (Aleksandrovs, vair.) 2:2; 40:40 Dārziņš (Karsums, Sprukts) 2:3;

Vārtsargi: Vitālijs Koļesņiks (līdz 2:37, no 2:37 Vitālijs Jeremejevs) - Edgars Masaļskis

Metieni: 23-34

Soda minūtes: 10-4

Latvija: Edgars Masaļskis (Māris Jučers); Oskars Bārtulis - Georgijs Pujacs, Krišjānis Rēdlihs - Artūrs Kulda, Arvīds Reķis - Sandis Ozoliņš, Kristaps Sotnieks; Mārtiņš Karsums - Jānis Sprukts - Lauris Dārziņš, Miķelis Rēdlihs - Ronalds Ķēniņš - Roberts Jekimovs, Aleksandrs Ņiživijs - Armands Bērziņš - Miks Indrašis, Mārtiņš Cipulis - Juris Štāls - Gints Meija, Vitālijs Pavlovs.