Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Bitcoin "rakšana" Islandē tērēs vairāk elektrības nekā visas valsts mājsaimniecības

Bitcoin un citu kriptovalūtu tā dēvētā "rakšana", kas ir ļoti energoietilpīgs process, Islandē drīz patērēs vairāk elektroenerģijas nekā visas mājsaimniecības kopā ņemtas, vēsta BBC, atsaucoties uz elektroenerģijas kompānijas HS Orka pārstāvju komentāriem.

Vienkāršoti kriptovalūtu "rakšanu" var raksturot kā procesu, kurā globālajam kriptovalūtas tīklam pieslēgta datortehnika risina sarežģītus matemātiskos uzdevumus, palīdzot šifrēt kriptovalūtas transakcijas. Apmaiņā pret paveikto darbu konkrētās datortehnikas īpašnieki saņem zināmu daļu atlīdzības kriptovalūtā. Pieaugot iesaistīto skaitam, risināmie uzdevumi kļūst sarežģītāki, prasa jaudīgākus datorresursus. Nepalielinot datortehnikas jaudu, pie līdzvērtīga darba apjoma iespējams saņemt arvien mazāku atlīdzību. Tāpēc šobrīd kriptovalūtas "buma" laikā ar "rakšanu" lielāko daļu atlīdzības "nosmeļ" milzu datu centri, kas izveidoti un optimizēti speciāli šim mērķim.

Ja neskaita pašas tehnikas iegādi, galvenās "rakšanas" izmaksas sastāda milzīgais elektroenerģijas patēriņš, nozares darboņi meklē vietas un valstis, kur enerģijas izmaksas ir zemākas, lai palielinātu peļņas īpatsvaru.

Islande, kurā dzīvo vien aptuveni 340 000 cilvēku, teju visu elektroenerģijas apjomu tirgū nodrošina spēkstacijas, kas izmanto atjaunojamos resursus - hidroenerģiju un ģeotermisko enerģiju. Islandi kā mājvietu saviem datu centriem nolūkojuši arvien vairāk un vairāk kriptovalūtu "racēji" ar ambicioziem plāniem. 

"Ja visi šie projekti tiks realizēti, mums nebūs gana daudz enerģijas, ar ko viņus nodrošināt," ziņu aģentūrai Associated Press norādījis HS Orka runasvīrs Johans Snorre Sigurbergsons. "Tas, ko mēs šoreiz redzam, ir teju eksponenciāls pieaugums (datu centru patērētās enerģijas apjomā). Neprognozēju, ka tas varētu apstāties," piebilda Sigurbergsons.

HS Orka pārstāvis aplēsis, ka šogad datu centru patērētās enerģijas apjoms varētu pieaugt līdz 840 gigavatstundām gadā, kamēr mājsaimniecības ik gadu patērē apmēram 700 gigavatstundas. 

Top komentāri

:)))
:
Pie mums bārdainais vēl OIK no tā visa sev iesistu...
Ezis
E
Bezjēdzīga resursu izlietošana, kas nedod nekādu pievienotu vērtību. Būtu labāk to datoru jaudu izmantojuši, risinot kādus zinātnei noderīgus uzdevumus.
Madoff
M
https://www.nytimes.com/2018/01/29/opinion/bitcoin-bubble-fraud.html
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Diena jautā

Vai esi veicis transakcijas kriptovalūtā?

Kopā nobalsojuši: 6

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Rīgas brīvosta gatava ziemas un ledus navigācijai

Rīgas brīvosta ir gatava ziemas un ledus navigācijai, lūgts komentēt ostas ledlaužu gatavību saistībā ar sinoptiķu prognozēm par to, ka martā ledus klātā platība Baltijas jūrā var kļūt lielāka par ...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Intervijas

Vairāk Intervijas

Ražošana

Vairāk Ražošana

Karjera

Vairāk Karjera

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Īpašums

Vairāk Īpašums

Finanses

Vairāk Finanses