Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Aborti

Pretabortu vilnis

Vairāki ASV štati pēdējos mēnešos pieņēmuši likumus, kas stingri ierobežo vai pat gandrīz pilnībā aizliedz pārtraukt grūtniecību. ASV aborti ir legāli, bet kopš republikāņa Donalda Trampa stāšanās amatā abortu pretiniekiem ir pavērušās lielākas iespējas panākt savus mērķus.

Abortu jautājums: Izvēles ierobežošana komplektā ar risku

Pirms dažām nedēļām ASV Alabamas štata Senāts pieņēmis stingrākos ierobežojumus abortiem Savienotajās Valstīs, aizliedzot jebkādu grūtniecības pārtraukšanu, tai skaitā, izvarošanas un incesta gadījumā. Izņēmums pieļaujams tikai tad, ja grūtniecība apdraud mātes dzīvību. Tāpat likumprojekts paredz ārstiem, kas nelikumīgi veiktu šo procedūru, piešķirt mūža ieslodzījumu. Jau tagad ārzemju mediji uzskata, ka abortu aizliegumu jautājums ir kļuvis par vienu no 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanu centrālajiem tematiem. Tomēr no pasaules pieredzes secināms, ka nereti aborta aizliegšana abortu veikšanu nevis izskauž, bet gan mudina sievietes tos veikt nelegāli, tādējādi padarot procedūru nedrošāku. Dažādas aplēses un atsevišķi pētījumi liecina, ka, piemēram, Polijā, kur ir visstriktākie abortu ierobežojumi Eiropas Savienībā, no 100 000 līdz pat 150 000 abortu gadā tiek izdarīti nelegāli vai ārvalstīs.

Galīgie rezultāti: Īri iestājas par abortu regulējuma liberalizāciju

Jautājums par abortus regulējošo likumu liberalizāciju Īrijā nu ir izšķirts - oficiālie rezultāti apstiprina to, ko jau sestdienas rītā liecināja balsotāju aptauju dati - ar 66,4% balsu "par" īri izvēlējušies atteikties no tā dēvētā konstitūcijas astotā labojuma, kas faktiski liedza veikt abortus. Izņēmums bija tikai gadījumi, kad grūtniecība apdraud sievietes dzīvību vai sieviete ir pašnāvības riska grupā.

Pirmie rezultāti: Īri nobalso par abortu regulējuma liberalizāciju

Provizoriskajiem rezultātiem apstiprinot to pašu, ko liecināja balsotāju aptaujas, proti, ka vairākums īru nobalsojuši par atteikšanos no konstitūcijas astotā labojuma un iestājušies par abortus regulējošo likumu liberalizāciju, Īrijas premjers Leo Varadkars apsveicis valsts iedzīvotājus ar "kluso revolūciju", kas panāks "modernu konstitūciju modernai valstij".

Balsojums par abortu liberalizāciju sašķeļ Polijas opozīciju

Pēc balsojuma, kurā Polijas parlaments noraidīja ierosinājumu liberalizēt likumu par abortiem, abās lielākās opozīcijas partijās parādījušās iekšējās šķelšanās pazīmes, vēsta Polijas Radio. Lielākā opozīcijas partija Pilsoniskā platforma (PO) ceturtdien izslēdza trīs deputātus, kas dienu iepriekš notikušajā balsojumā pārkāpa frakcijas disciplīnu un balsoja pret abortu likuma liberalizēšanu.

Piektais bauslis medicīnā

"Parasti ārsti pūlas, lai glābtu cilvēka dzīvību, tikai ginekologam dota izvēle – palīdzēt nākt šajā pasaulē jaunai dzīvībai vai arī to nogalināt," saka ginekoloģe Aiga Rotberga, kura nu jau septiņus gadus neveic abortus. Sirdsapziņā balstīta atteikšanās palīdzēt medicīnā ir atļauta, taču maz diskutēts par sekām, ko tā var nest sev līdzi. Turklāt tas rada jautājumus ne tikai ginekoloģijā.

Stankevičs valsts svētku dievkalpojumā aicina nepieļaut abortus

Ja gribam, lai Latvijā uzlabotos demogrāfiskā situācija un būtu mazāk izjukušu ģimeņu, tad abortam, kas mūsu valstī nav aizliegts ar likumu, ir jākļūst par neiedomājamu, šodien Latvijas Republikas dibināšanas gadadienai veltītajā ekumēniskajā dievkalpojumā Rīgas Domā sacīja Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide