Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Vēsture Dienā

Vēsture Dienā: Klintons ierodas Rīgā

1994. gada 6. jūlijā Latvija beidzot sagaidīja ASV prezidentu – Rīgā septiņas stundas pavadīja Viljams Džefersons Klintons. Bils nebija pirmais ASV prezidents, kurš ieradies Latvijā, te pirms viņa ir viesojušies vai caurbraukuši Herberts Hūvers un Džons Kenedijs, bet ne prezidenta kapacitātē. Vizīti nācās gatavot ātri, jo tikai jūnija vidū kļuva zināms, ka Klintons gatavojas apmeklēt Latviju. 2. jūlija Dienā plašu ieskatu gaidāmās vizītes norisē sniedza Mārtiņš Ķibilds rakstā Rīga uz astoņām stundām – ASV galvaspilsēta, ievadā uzsvērdams, ka 6. jūlijā Rīga būs viens no pasaules centriem.

Vēsture Dienā: Kā neaizvainot

No 1994. gada 28. maija SestDiena turpinājumos publicēja kādreizējā Rīgas Balss žurnālista, nu Izraēlā dzīvojošā Franka Gordona grāmatas Latvieši un ebreji spīlēs starp Vāciju un Krieviju fragmentus. Grāmatas nosaukumā Gordons ir lietojis vārdu "žīds", nevis "ebrejs", un šajā sakarā tapa polemika, kas tika publicēta 1994. gada 21. jūnijā.

Vēsture Dienā: Afēras mācības

Bēdīgi slavenais 400 miljonu skandāls, kas nāca gaismā 1993. gada pavasarī un laimīgā kārtā beidzās nevis ar Latvijas valsts bankrotu, bet tikai ar atziņu, ka Rietumu biznesā darbojas ne tikai altruistiski eņģeļi, bet arī zemiski blēži, bija tik ļoti satraucis ļaužu prātus, ka vēl gadu pēc šā notikuma, 1994. gada 27. maijā, Diena atskatījās uz karstajām dienām.

Dimantu meklētāji

Šajās dienās Latvijā sāk rādīt filmu par dimantu rakšanu – "prātnieka" Kaspara Rogas un žurnālista Sandija Semjonova dokumentālo kinostāstu Meklējot Mr. Kauliņu. Apslēptas vai vienkārši zemē atrodamas mantas meklēšana laikam gan ir doma, kuru, tāpat kā masaliņas, ir izslimojis ikviens puika, bet dažs sasirgst tik nopietni, ka no lāpstas netiek vaļā visu mūžu. Tā kā Latvijā zeme ir diezgan irdena, te racēju gēns ir varējis nostiprināties ne pa jokam

Vēsture Dienā: Apģērbs kā signāls

Pirms ceturtdaļgadsimta, 1994. gada aprīļa beigās, arī bija karsts laiks – politiski karsts. Tālaika Dienas vēsta, ka Rīgā arestēts Haritonovs, savukārt Maskavā 1994. gada 30. aprīlī Guntis Ulmanis un Boriss Jeļcins paraksta līgumu par Krievijas karaspēka izvešanu no Latvijas. Tā bija jāpabeidz līdz 31. augustam (izņemot Skrundas radiolokācijas staciju, kurai tika ļauts darboties līdz 1998. gada 31. augustam; diemžēl līguma podaročnij kompļekt jeb dāvanu komplektā bija iesaiņota arī daudzu PSRS militāro pensionāru palikšana uz pastāvīgu dzīvi Latvijā). Taču kultūras dzīvē lielāks par operas mākslinieku dziedošo piketu ar pašu Kārli Zariņu priekšgalā bija kāds cits notikums – Nepieradinātās modes asambleja. Tai arī Diena veltīja daudz uzmanības, tostarp 30. aprīļa SestDienā 60. gadu modes revolucionāru Pako Rabani intervēja Normunds Naumanis.

Vēsture Dienā: Gleznotāja no Kazas

Šajās dienās Latvijā sāk rādīt režisores Laimas Žurginas dokumentālo filmu Kaza kāpa debesīs. 60. gados Vaļņu ielā eksistējusī kafejnīca Kaza (savu vārdu dabūjusi par godu kafijas automātam Casino, ka tik ne pirmajam kafijas automātam Rīgas kafejnīcās) filmā izmantota kā mietiņš, pie kura piesieta visa spītīgā pēckara paaudze, pareizāk sakot, paaudzes mākslinieciskāk noskaņotā un pēc gara brīvības vairāk izslāpusī daļa.

Vēsture Dienā: Pēdējais ledus vilina

Ej tajās demonstrācijās vai neej, klimats pasaulē mainās. Vislabāk to sajūt ziemas makšķernieki, salīdzinot pa gadiem, kurā datumā pēdējoreiz ir varēts iet uz ledus. Šī ziema nebija nekāda garā, un, lai gan Vidzemes augstienē droši vien vēl var atrast kādu ezeriņu ar ledus vāku virsū vismaz saules mazāk apspīdētajā pusē, kopumā tomēr tā sauktā zemledus makšķerēšanas sezona šogad Latvijā ir beigusies.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide