Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Kas ir zobakmens un kā tas ietekmē mutes veselību?

Zobakmens – vai tas tiešām ir tikai estētiska problēma, vai arī tas rada daudz nopietnākus draudus mūsu mutes veselībai? Šīs cietās minerālu nogulsnes, kas veidojas uz zobu virsmas, ja ikdienas higiēna nav pietiekami rūpīga, var kļūt par iemeslu ne vien smaganu iekaisumam, bet arī nopietniem zobu bojājumiem. Bet kāpēc zobakmens veidojas, un kā to laikus pamanīt, pirms tas rada neatgriezenisku kaitējumu?

Šajā rakstā aplūkosim, kas īsti ir zobakmens, kā tas ietekmē mūsu mutes veselību un kā efektīvi no tā izvairīties.

Kas ir zobakmens?

Zobakmens ir nogulsnes uz zobiem. Zobakmens veidojas, kad uz zobiem uzkrājas aplikums, kas pakāpeniski sacietē un kļūst par cietu, dzeltenu vai brūnu slāni. Nepietiekama mutes higiēna un nepareiza zobu kopšana ir galvenie riska faktori, kas veicina zobakmens veidošanos.

Sākumā aplikums ir mīksts un lipīgs, un sastāv no baktērijām, pārtikas atliekām un siekalām. Šādu aplikumu var viegli noņemt, regulāri tīrot zobus ar zobu birsti. Tomēr, ja tas netiek noņemts savlaicīgi, tas sacietē un sākas zobakmens veidošanās. Šis process sākas jau 24–72 stundas pēc aplikuma uzkrāšanās.

Zobakmens cietību nodrošina minerālvielu nogulsnēšanās, kas padara to neiespējamu noņemt ar parastu zobu tīrīšanu mājas apstākļos. Zobārstniecības klīnikas izmanto īpašus instrumentus, lai mehāniski noņemtu šīs sacietējušās nogulsnes.

Kā zobakmens ietekmē mutes veselību?

Zobakmens ietekmē mutes dobuma veselību vairākos veidos. Tas var radīt diskomfortu, sāpes un mutes dobuma slimības.

Zobu slimības

Zobakmens veicina tādu slimību attīstību kā smaganu iekaisums (gingivīts) un periodontīts, jo tas rada vidi, kurā baktērijas var uzkrāties un vairoties. Tas var izraisīt smaganu atkāpšanos vai kaulaudu bojājumus, kā arī infekciju smaganu audos. Tieši tāpēc zobakmens nav tikai estētiska problēma, bet arī nopietns drauds mutes dobuma veselībai.

Sāpes un diskomforts

Zobakmens var izraisīt smaganu iekaisumu, kas bieži izraisa smaganu asiņošanu, pietūkumu un diskomfortu. Ja iekaisums saasinās, tas var radīt sāpes un pastiprinātu jutīgumu zobos. Šie simptomi ir pirmais signāls, ka mutes dobums ir kļuvis par labvēlīgu vidi baktērijām. Ja iekaisums netiek ārstēts, tas var radīt sāpes, pastiprināt jutīgumu zobos, veicināt smaganu atkāpšanos un dziļākus audu bojājumus.

Slikta elpas smaka

Uzkrājoties baktērijām, var rasties nepatīkama smaka no mutes dobuma, veicinot halitozi jeb sliktu elpu. Nepietiekama mutes higiēna saasina šo problēmu. Regulāra zobu tīrīšana un zobakmens noņemšana ir būtiski soļi, lai novērstu nepatīkamo smaku un saglabātu veselīgu mutes dobumu.

Zobu bojājumi

Ilgstoši neārstēts zobakmens var izraisīt emaljas bojājumus un smaganu atkāpšanos, kas padara zobus neaizsargātākus pret kariesu un infekcijām. Smagos gadījumos tas var novest pie zobu izkrišanas un nepieciešamības pēc protezēšanas vai implantiem.

Kā atpazīt zobakmeni un tā simptomus?

Zobakmeni ir salīdzinoši viegli atpazīt. Par zobakmeni var liecināt apsārtušas vai pietūkušas smaganas, smaganu asiņošana zobu tīrīšanas laikā, kā arī viegls diskomforts vai jutīgums smaganu zonā.

To var atpazīt arī vizuāli. Zobakmens ir raupjš, ar dzeltenīgu vai brūnganu slāni uz zoba virsmas. Visbiežāk zoba pamatnē pie smaganām. Jo ilgāk tas uzkrājas, jo redzamāks un tumšāks tas kļūst. Tas ir signāls, ka ir laiks veikt profesionālu mutes dobuma tīrīšanu, lai izvairītos no nopietnām sekām.

Kā novērst zobakmens veidošanos?

Lai novērstu zobakmens veidošanos, svarīgi regulāri un pareizi tīrīt zobus vismaz divas reizes dienā, izmantojot fluoru saturošu zobu pastu un zobu diegu, lai noņemtu aplikumu no grūti aizsniedzamām vietām. Ieteicams arī lietot antibakteriālu mutes skalojamo līdzekli, kas palīdz samazināt baktēriju daudzumu mutē.

Regulāras zobu pārbaudes pie zobārsta vai higiēnista vismaz reizi sešos mēnešos ir būtiskas, lai savlaicīgi noņemtu aplikumu un zobakmeni, pirms tie var radīt nopietnas problēmas, piemēram, smaganu iekaisumu vai zobu bojājumus. Tāpat svarīgi ir pievērst uzmanību veselīgam uzturam, samazinot cukura patēriņu, jo pārmērīgs cukura daudzums veicina baktēriju vairošanos, kas ir viens no galvenajiem zobakmens veidošanās cēloņiem.

Zobakmens novēršana – ceļš uz veselīgu mutes dobumu

Apkopojot svarīgāko — zobakmens var būt nopietns drauds mutes veselībai, veicinot smaganu iekaisumu, zobu bojājumus un nepatīkamu elpu. Tāpat tas var radīt zobu sāpes. Savlaicīga zobakmens noņemšana un regulāras vizītes pie zobārsta palīdz novērst šīs problēmas un uzturēt zobus un smaganas veselīgas. Rūpējieties par savu mutes veselību, dodoties pie zobārsta un zobu higiēnista vismaz reizi pusgadā. Tādi zobārstniecības pakalpojumi kā zobu higiēna vai express zobu pārbaude palīdzēs savlaicīgi novērst zobakmens veidošanos.

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Reklāmraksti

Vairāk Reklāmraksti