Radzenes refraktīvā terapija – vai un cik efektīva?
Kā liecina daudzviet pasaulē veikto pētījumu rezultāti, nakts lēcas uzrāda vislabāko rezultātu tieši miopijas jeb tuvredzības progresa palēlināšanā un pat apturēšanā – īpaši bērniem un jauniešiem.
Arī pie mums Latvijā jau vairāk nekā 10 gadus kā viena no redzes korekcijas metodēm tiek izmantota otokeratoloģija jeb radzenes refraktīvā terapija, tomēr vien retais zina, ko tas patiesībā nozīmē, un kam tā ir piemērota. Tā ir neinvazīva redzes korekcijas metode, kas spēj īslaicīgi mainīt radzenes formu, precīzi fokusējot gaismas starus uz tīkleni. Taču atšķirībā no klasiskajām dienas kontaktlēcām, šīs lēcas tiek ievietotas acīs pirms gulētiešanas, un redzes korekcija notiek miegā, mazinot tuvredzības izraisītus redzes traucējumus dienas laikā. No rīta, izņemot lēcas no acīm, uzreiz var doties ierastajās ikdienas gaitās bez citiem redzes korekcijas līdzekļiem. Vēlamā efekta panākšanai, miegam ieteicams veltīt vismaz 6 līdz 8 stundas.
Cietās nakts lēcas ir gaisa caurlaidīgas, un tās spēj ieņemt nēsātāja radzenes formu, tādā veidā nodrošinot efektīvu redzes korekciju. Skaidra redze var saglabāties pat 2 un 3 dienas, tomēr neatkarīgi no tā, kontaktlēcas jāievieto acīs katru vakaru pirms došanās pie miera.
Nakts kontaktlēcu lietošanas priekšnosacījumi
Lai nakts kontaktlēcām ir vairāki būtiski ieguvumi un priekšrocības, tomēr ne visiem der šī redzes korekcijas metode. Lēcas ir paredzētas cilvēkiem ar mazas vai vidējas pakāpes tuvredzību (līdz mīnus 5 - 6 dioptrijām) un ar vai bez astigmātisma (līdz mīnus 1.50 - 1.75 dioptrijām). Kontaktlēcas drīkst lietot gan pieaugušie, gan arī bērni, bet ne tad, kad ir:
- diagnosticēti radzenes bojājumi;
- diagnosticētas acu slimības. Piemēram, plakstiņu iekaisuma vai konjuktivīta gadījumos šādu kontaktlēcu lietošana var tikai paasināt problēmu.
Vispirms – vizīte pie speciālista
Ja apsver domu par otokeratoloģijas kontaktlēcu iegādi un lietošanu, vispirms ir jāpiesakās vizītei pie optometrista vai oftalmologa jeb acu ārsta. Optikas salona METROPOLE speciālisti novērtēs redzes kvalitāti, acs anatomiskās īpatnības un parametrus, nosakot, vai šāda korekcijas līdzekļa lietošana vispār ir vēlama un iespējama. Ja tiks nolemts par labu nakts kontaktlēcu lietošanai, tās, atbilstoši redzes un radzenes parametriem tiks pasūtītas un būs nepieciešamas dažas kontrolvizītes, lai pārliecinātos par lēcas atbilstību un sniegto rezultātu.
Nakts lēcu pareiza kopšana
Līdzīgi kā ar dienas kontaktlēcām, arī šajā gadījumā ir svarīgi ievērot pareizu to kopšanu, lai izvairītos no infekcijas riska un citām komplikācijām. No rīta, uzreiz pēc pamošanās, kontaktlēcas ir jāizņem no acīm un jāievieto tām speciāli paredzētajā uzglabāšanas konteinerī, kas piepildīts a peroksīda šķīdumu un dezinfekcijas tableti. Lēcu ievietošana acīs un izņemšana no tām jāveic tikai ar tīrām un sausām rokām. Viena šādu kontaktlēcu pāra vidējais lietošanas ilgums ir aptuveni gads.
Brīdī, kad tiek uzsākta nakts kontaktlēcu lietošana, jārēķinās, ka sākotnēji redzes asuma uzlabošanās var būt pakāpeniska, tomēr 10 līdz 14 dienu laikā tas nostabilizējas. Taču, ja izlem kontaktlēcas vairs nelietot, redzes asums pakāpeniski atgriezīsies tā sākotnējā stadijā.
Ik gadu oktobrī tiek atzīmēta Pasaules redzes diena. Šajā gadā fokusā ir jauniešu redzes veselība un tās saglabāšana. Nakts kontaktlēcas ir viena no iespējām, kā uzlabot redzi un dzīves kvalitāti. Piesakies vizītei pie optikas salona METROPOLE zinošajiem speciālistiem, lai pārliecinātos par ortokeratoloģijas lēcu atbilstību tieši Tev!