Komisijas sēdē tika noraidīts priekšlikums par to, ka iesniedzēju skaitam būtu jāsasniedz vismaz 10 000 un ka parakstītājiem jābūt vismaz 18 gadus veciem. Tāpat tika noraidīts priekšlikums, ka iniciatīvas varētu parakstīt nepilsoņi.
Deputāti un klātesošie eksperti diskutēja par to, kas pārbaudīs, vai iesnieguma parakstītāji būs tikai pilsoņi. Tika nolemts, ka pārbaudei tiks dotas 20 dienas un parakstus nodos pārbaudei Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.
Komisijas vadītāja Ilma Čepāne (V) pauda bažas, ka, ņemot vērā vairākus pašreiz internetā lasāmos priekšlikumus, sagaidāms, ka iesniedzējus sagaida vilšanās, jo viņu idejas bieži nevarēs burtiski īstenot. Manabalss.lv pārstāvis Jānis Erts skaidroja, ka daudzi iesniedzēji saprot, ka iniciatīvas burtiskā redakcija varētu netikt atbalstīta un ka tā tiks pārveidota.
Kā ziņots, Saeima 22.decembrī otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus kārtības rullī, kas nosaka tiesības vismaz 5000 Latvijas pilsoņiem iesniegt Saeimā kolektīvu iesniegumu. Parakstot iesniegumu, salasāmi būs jānorāda savs vārds, uzvārds un personas kods. Parakstus varēs vākt arī elektroniski, ja tiks nodrošināta parakstu identifikācija un fizisko personu datu aizsardzība.
Kolektīvajā iesniegumā būs jāietver prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāms, kura fiziska persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus, norādot šīs pilnvarotās personas adresi un kontaktinformāciju.
Kolektīvais iesniegums nedrīkstēs saturēt tādu prasījumu, kas ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs. Šodien Juridiskā komisija papildināja šos ierobežojumus, nosakot, ka iesniegumi nedrīkst pārkāpt cilvēktiesības, tajā skaitā minoritāšu tiesības.
Saeimas Prezidijs ne vēlāk kā divdesmit dienas pēc kolektīvā iesnieguma saņemšanas izvērtēs tā atbilstību izvirzītajām prasībām un lems par tā nodošanu sākotnējai izskatīšanai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai, kurai tas būs jāizvērtē mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas Saeimā.
Uz komisijas sēdi būs jāaicina kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvarotais pārstāvis, deputāti no citām Saeimas komisijām un pārstāvji no institūcijām, kurus skar kolektīvajā iesniegumā norādītais prasījums. Kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pārstāvim būs tiesības komisijas noteiktajā kārtībā pamatot iesniegumu un piedalīties tā apspriešanā.
Ne vēlāk kā trīs mēnešus pēc kolektīvā iesnieguma saņemšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija sagatavos ziņojumu par kolektīvā iesnieguma izskatīšanu komisijā un Saeimas lēmuma projektu par tā turpmāko virzību. Saeima lēmuma projektu par kolektīvo iesniegumu izskatīs kā patstāvīgo priekšlikumu.