Partijā nolemts nojaukt etniskās robežas, tajā apvienojot latviešus un cittautiešus.
D.Šmitam pašam ir politiskā pieredze — viņš bijis Jaunā laika biedrs, bet pēc partijas sašķelšanās pērnā gada sākumā atstāja JL un piedalījās Sandras Kalnietes vadītās Pilsoniskās savienības dibināšanā. Topošās partijas veidošana sākusies pirms vairākiem mēnešiem, kad kādā Pārdaugavas dzīvoklī sapulcējušies cilvēki, kuriem šķitis, "ka kaut kas ir jādara, lai šajā valstī notiktu pārmaiņas", sacīja D.Šmits. Viņš vada nesen dibināto biedrību Tautas laiks. Jaunās partijas veidotāju vidū ir juristi Zandis Klebais un Kristīne Drēviņa, tās programmatiskos dokumentus palīdz sagatavot cilvēki, kuri vēl nav pieņēmuši lēmumu par iesaistīšanos politikā, — arī ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis un politologs Viktors Makarovs. Viņam pirmais iespaids esot, ka ir sapulcējušies "jauni, profesionāli cilvēki ap gadiem 30 un plus, kuriem ir labi nodomi". Esot ticība, ka partija varētu saliedēt sabiedrību un būt atvērta kā latviešiem, tā cittautiešiem. Pilsoniskajai savienībai ir cita integrācijas politika, savukārt Sabiedrība citai politikai ir "izrādījusi lielāku interesi par pensionāru grupu, kā izklausās", Dienai sacīja V.Makarovs.
Jaunās partijas nosaukuma versijas vēl tiek apspriestas, bet dibināšanas laiks pieskaņots Valsts prezidenta Valda Zatlera noteiktajam termiņam — 31.martam, līdz kuram Saeimai un valdībai bija jāizpilda prezidenta dotie uzdevumi un pēc kura viņš lemtu, vai rosināt Saeimas atlaišanu. Partijas izveidošana tika aktualizēta laikā, kad Saeimas pirmstermiņa vēlēšanas šķita visai ticamas. Teorētiski ir iespējams, ka jaunā partija varētu pieteikt sevi pašvaldību vēlēšanās, ja sestdien to nodibina un tās reģistrācija norit bez aizķeršanās, bet pašlaik tāds lēmums neesot pieņemts, atzina D.Šmits. Viņš kā potenciālos ziedotājus uzrunājis arī uzņēmējus Ivaru Strautiņu un Ati Sausnīti.
Jauno partiju konsultē G.Ulmanis un J.Jurkāns, kuri abi to Dienai apstiprināja. Kad J.Jurkāns sāka vadīt Baltijas asociāciju — transports un loģistika, viņš tika saistīts ar Aivaram Lembergam opozīcijā esošo Ventspils uzņēmēju grupu, kurā ir arī Oļegs Stepanovs. Par tās projektu vairāki pieredzējuši politiķi uzskata arī topošo partiju. J.Jurkāns apgalvoja, ka šis politiskais spēks būšot neatkarīgs no oligarhu ietekmes. Arī minētās Ventspils uzņēmēju grupas pārstāvji noliedza savu saistību ar to. "Tā ir taisnība, ka jaunieši kaut ko veido. Taču es esmu sen aizgājis no politikas bez jebkādas vēlmes atgriezties. Ja runāju ar kādu jaunu cilvēku, kurš lūdz manu padomu, tad es palīdzu," teica J.Jurkāns. Lūgts prognozēt tādas partijas izredzes, kuru veido sabiedrībā maz zināmi cilvēki, J.Jurkāns atbildēja: "Kad šie cilvēki iznāks ārā publiskajā telpā, viņus varētu atbalstīt arī politiskās autoritātes." Arī G.Ulmanis Dienai apstiprināja, ka konsultē cilvēkus, kuri gatavi veidot jaunu politiku. Viņš sacīja: "Ir cilvēku grupa, kas runā un spriež par to, taču es tur tieši nepiedalos. Daudzus cilvēkus krīze ir pamodinājusi. Vai šī cilvēku grupa būs spējīga izveidot partiju, to rādīs laiks." D.Šmits sacīja, ka neesot lūdzis G.Ulmani stāties partijā, bet būtu priecīgs, ja viņš par to izšķirtos.