Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +5 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 17. oktobris
Karīna, Gaits

Valodnieki rosina plašsaziņas līdzekļus nedēvēt par medijiem

Latvijas Zinātņu akadēmijas terminoloģijas komisija uzskata, ka preses izdevumi, radio un televīzijas raidījumi, kā arī interneta ziņu vietu apzīmēšanai būtu jālieto termins "plašsaziņas līdzekļi", nevis "mediji".

Komisija abu vārdu lietojumam pievērsusies, konstatējot nekonsekvenci abu terminu lietošanā Latvijas un Eiropas Savienības (ES) tiesību aktos, tai skaitā likumprojektā "Elektronisko mediju likums", kā arī ņemot vērā šim jautājumam veltītās debates.

Par labu termina "plašsaziņas līdzekļi" lietošanai komisijai licis izšķirties gan pārliecinošais šī termina lietojums ES normatīvo aktu tulkojumos latviešu valodā, kā arī tas, ka angļu valodā "plašsaziņas līdzekļu" nozīmē vārdi "media" un "mass media" tiek lietoti kā sinonīmi, proti, Oksfordas vārdnīcā no "mass media" dota norāde uz "media", kura otrā nozīme savukārt ir "galveno līdzekļu masu saziņai kopums", galvenokārt ar to saprotot laikrakstus un televīzijas un radio apraidi.

Ievērojot minēto, komisija nolēmusi neatteikties no iepriekš apstiprinātā termina "plašsaziņas līdzekļi" ar nozīmi "plašām iedzīvotāju aprindām adresēti preses izdevumi, radio un televīzijas raidījumi, kā arī interneta ziņu vietnes" un ka attiecīgās nozīmes izteikšanai kā sinonīms nav apstiprināms aizguvums "mediji".

Komisija apstiprinājusi arī divu angļu valodas terminu "soft power" un "hard power" atveidi latviešu valodā kā "maigā vara" un "stingrā vara". Ar pirmo terminu tiek saprasts varas veids, kurā pārmaiņas varas objekta rīcībā vai uzvedībā notiek varas subjekta kulturālās (ekonomiskās, harismātiskās, kā arī personiskās) pievilcības, pausto vērtību vai ārpolitikas darbību dēļ. Šādas varas gadījumā varas objekts maina savu rīcību vai uzvedību, nejūtoties piespiests darīt to, ko no tā grib panākt.

Savukārt ar terminu "stingrā vara" tiek apzīmēts varas veids, kurā pārmaiņas varas objekta rīcībā vai uzvedībā notiek, varas subjektam izmantojot piespiešanu vai ekonomisku stimulēšanu, ko var īstenot ar militāra spēka palīdzību, tostarp ar piespiedu diplomātiju, karu un alianšu veidošanu, lai piespiestu, iebiedētu vai liktu aizsargāties. Ekonomiskā ietekme var izpausties kā kukuļošana vai ekonomisko sankciju (ekonomiskās palīdzības) veidā.

Tāpat apstiprinātas atšķirības terminu "drošība" un "drošums" definīcijas latviešu valodā. Ar terminu "drošība" tiek saprasts stāvoklis vai apstākļi, kuros nav apdraudējuma un nav vajadzīga aizsardzība pret iespējamu apdraudējumu. Savukārt "drošums" ir vai nu īpašība, kas izpaužas kā spēja veikt paredzētos uzdevumus, darboties nebīstami un uzticami, vai arī datu, atziņu un zināšanu īpašība būt ticamiem un atbilst īstenībai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas