Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Robs likumā: tirgot Kaimanu krokodilu drīkst, bet turēt mājās — ne

Bija aizdomas, ka tas nebeigsies labi, tagad saka Nīlas krokodila Krokses pazinēji. Pirms gada, būdama pusaudža gados, viņa pārbiedēja garāmgājējus, peldot kādā dīķī Olainē. Sekoja brauciens uz Rīgas zoodārzu, tur viņa mitinājās Tropu mājas baseinā. Drīz saimnieks no viņas novērsās otro reizi. Sākumā viņš vēlējās atgūt Kroksi, bet tad pazuda, laikam sapratis, ka būs jāskaidro, kā īpaši sargājamais Nīlas krokodils nonācis Latvijā. Izaugusi divus metrus gara, Krokse lēca pretī neapdomīgu apmeklētāju izstieptajām rokām. Tādēļ vasaras sākumā drošības dēļ viņu pārvietoja uz kamieļu māju, padarot neredzamu apmeklētājiem. Kur likt "neērto" Kroksi — tas ir karstākais zoodārza jautājums.

Latvijas iedzīvotāju skatam pēdējos gados atklājies ne tikai krokodils Olainē — arī Latgalē sabraukta žņaudzējčūska, gar autoceļiem klejojoši eksotiski bruņurupuči, Rīgā vētras laikā no koka nocelta zaļā iguāna. Šie dzīvnieki vai nu kļuvuši saimniekam nevajadzīgi, vai arī nav bijuši gana pieskatīti. Kas ar eksotiskajiem dzīvniekiem notiek pēc tam, kad tie paņemti, neviens nekontrolē, izņemot, ja tie mīt kolekcijās. Stingra kārtība gan skar ievešanu un tirdzniecību, to nosaka starptautiska konvencija. Atklājas arī pretrunas — piemēram, pēc likuma Kaimanu krokodilu mājās turēt nedrīkst, taču veikalā to var nopirkt.

Krokodils zooveikalā

Vašingtonas konvencija nosaka, kādos gadījumos atļauta dažādu savvaļas dzīvnieku sugu starptautiskā tirdzniecība, tās trijos pielikumos pieminēts ap 30 000 sugu, to skaitā lielie savvaļas kaķi, vilki, lāči, pērtiķi, čūskas, pitoni, krokodili, papagaiļi u.c. Nīlas krokodils tur minēts kā īpaši apdraudēta suga, tirdzniecība pieļaujama tikai zinātniskiem mērķiem, piemēram, vairošanai. Lai ievestu jebkuru no konvencijā minētajām sugām, nepieciešama īpaša atļauja, ko izsniedz Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), skaidro DAP pārstāve Gunta Gabrāne.

Latvijā gan zooveikalos var nopirkt atsevišķus konvencijas pielikumā minētus dzīvniekus — sugas, kurām nedraud iznīkšana, taču tās var kļūt apdraudētas. Tāds ir, piemēram, Dino Zoo par 299 latiem nopērkamais Kaimanu krokodils, kura garums var sasniegt divus metrus. Legāli mājās turēt to nedrīkst. Likumā noteikts — kā mājas dzīvniekus aizliegts turēt savvaļas indīgos un plēsīgos dzīvniekus, primātus (pērtiķi), jūras zīdītājus, kā arī dzīvniekus, kuri jābaro ar dzīviem siltasiņu dzīvniekiem. "Dzīvoklī neviens nav spējīgs nodrošināt nepieciešamos apstākļus. Deviņstāvu mājā vannā krokodilu varēs turēt pirmās divas trīs nedēļas, tad radīsies problēmas," skaidro G.Gabrāne.

Dino Zoo līdzīpašnieks Kaspars Siļķe saka — Kaimanu krokodils vairāk domāts apmeklētāju piesaistīšanai, taču, "ja kāds to gribētu nopirkt un mums būtu pārliecība, ka tas ir pārdomāts lēmums, gan jau mēs pārdotu". Patlaban nopirktais eksotiskais dzīvnieks saimniekam nekur nav jāreģistrē. Veikalam ir eksotisko dzīvnieku tirdzniecībai nepieciešamās atļaujas, pārliecinājies arī Valsts vides dienests. G.Gabrāne atzīst — nacionālie likumi nav gatavi tam, kas notiek tirgū: "Kamēr maina normatīvos aktus, iespējams pārdot pat tūkstošiem mazu krokodilu." Vides ministrija sagatavojusi noteikumu projektu, kas attieksies uz Vašingtonas konvencijā minēto sugu dzīvnieku turēšanu. "Ja cilvēks iegādāsies šādu dzīvnieku, tas būs jāreģistrē. Tad arī varēs vēlāk oficiāli ar dzīvnieku rīkoties," skaidro G.Gabrāne.

Pēc tam izmet

"Pirms Eiropas Savienības bija vieglāk kontrolēt, kā ieved dzīvniekus. Šobrīd ir kopējais Eiropas Savienības tirgus un starp 27 dalībvalstīm var brīvi pārvietoties bez muitas kontroles," saka G.Gabrāne. 2004.gadā vilcienā aizdomīgi kustīgā kartupeļu maisā muitnieki atrada 24 Vidusāzijas bruņurupučus, ko nelegāli veda no viņu dzimtenes Kazahstānas. G.Gabrāne saka — ir ziņas, ka, piemēram, Čehijā nelegālos tirgos tiek pārdots liels skaits eksotisko dzīvnieku, piemēram, krokodili, bruņurupuči, pērtiķi. "Ir cilvēki, kas nopērk tur dzīvniekus un ved pa visu Eiropu," viņa saka.

Latgales zoodārza direktors Mihails Pupiņš pēdējos četros gados Latvijas dabā atradis četras eksotisko bruņurupuču sugas. Lērums saimniekiem nevajadzīgu bruņurupuču atnests arī uz zoodārzu. "Tas ir jautājums par cilvēku atbildību," viņš saka. Cilvēkam arī esot jāapzinās, ka čūsku, pitoniu un krokodilu kopšanai nepieciešamas specifiskas zināšanas.

Interesi par Nīlas krokodilu Kroksi izrādījuši vairāki ārvalstu zoodārzi, taču skaidra atbilde vēl nav saņemta, saka Rīgas zoodārza runasvīrs Māris Lielkalns. Daudzi zoodārzi nevēlas turēt šo sugu, zinot tās neprognozējamo uzvedību, straujo, zibenīgo reakciju. Ilgi gaidīt nevar — septembrī vai oktobrī Krokses pagaidu mītnē baseinā atgriezīsies tā saimnieces — pasaules lielākie grauzēji kapibaras.

***

Pārkāpumi

Valsts vides dienests pēdējos divos gados konfiscējis

5200 kosmētikas preču un uztura bagātinātāju, kuru sastāvā bija Vašingtonas konvencijas sargāti augi. Naudas sods Ls 650

sešus Vidusāzijas bruņurupučus. Zooveikalam nebija atļaujas to tirdzniecībai. Naudas sods Ls 225

Bengālijas kaķa kažoku, ko tirgoja veikalā. Naudas sods Ls 200

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas