Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +6 °C
Skaidrs
Trešdiena, 8. aprīlis
Dana, Dans, Danute, Edgars

Arhibīskaps Stankevičs: Biznesā vairāk jādomā par sabiedrības labumu

Biznesā būtu vairāk jādomā par labuma došanu sabiedrībai un sabiedrības attīstību, sestdien diskusijā Kādas vērtības var nodrošināt Latvijas attīstības ilgtspējību? sacīja Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Arhibīskaps atzina, ka Latvijas iedzīvotāju labklājība jau ir gandrīz sasniegusi Rietumeiropas līmeni un ir daudz ar ko lepoties, taču vēl ir daudzi izaicinājumi un grūtības.

"Labās vērtībās balstītai ekonomikai galvenais ir garīgā kvalitāte, nevis materiālā labklājība. Atbildība par īpašuma izmantošanu ir iespējami lielāka labuma došana sabiedrībai. Biznesam jāpastāv nevis tāpēc, lai pelnītu pēc iespējas lielāku naudu, bet gan tāpēc, lai attīstītu sabiedrību un tai kalpotu," sacīja Stankevičs.

Arhibīskaps norādīja, ka būtu nepieciešams atteikties no dažiem ekonomiskiem labumiem, kas varbūt samazinās attīstību, bet dos nepieciešamo labumu sabiedrībai.

"Arī ēnu ekonomika mums pastāv tāpēc, ka vairums vēl darbojas individuālās interesēs, nevis tautas kopējam labumam," piebilda Stankevičs.

Arhibīskaps arī uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāju - "simtgades paaudzes" - pienākums ir raudzīties nākotnē pozitīvi un ar cerību. "No mūsu attieksmes pret nākotni, no tā, kādus uzstādījumus ieliksim šodien, būs atkarīga Latvijas nākotne," viņš sacīja.

Stankevičs arī uzsvēra, ka Latvijas valsts ir izveidota uz latviešu tautas pamata, bet ir plašāka par to. "Latvijas valstī ir novērojama, lai arī nepilnīga, tomēr reāla vienotība daudzveidībā - gan attiecībā uz kultūrām, gan konfesijām," pārdomās dalījās arhibīskaps.

Savu sapņu vīziju par Latviju viņš iedalīja trīs dimensijās. Pirmā ir materiālā dimensija, jo ir jānodrošina pamatvajadzību apmierināšana, lai cilvēks varētu domāt par augstākiem mērķiem, sacīja Stankevičs.

Otrā dimensija ir "kultūras detoksikācija". Pēc viņa domām, Latvijas kultūrā patlaban ir ļoti spēcīga ideoloģiskā dimensija, kultūra nekalpojot patiesībai. "Es pretojos tēzei, ka kultūra ir neitrāla, jo mākslas darbs izsaka cilvēka iekšējo stāvokli. Tā var būt par līdzekli gan, lai cilvēku celtu un humanizētu [..], gan, lai apstulbinātu cilvēkus un slavinātu sistēmu," teica Stankevičs.

Trešā dimensija ir garīgā, bez kuras Latvijas ilgtspējīgu attīstību sasniegt nevarēs, viņš pauda, piebilstot, ka tā vairāk ir baznīcas misija strādāt ar konkrēto cilvēku, lai viņa sirds dziļumos notiek pārmaiņas. "No piesārņotas cilvēka sirds - ar netikumiem, alkatību - izplūst piesārņojums, gan ekoloģiskais, gan politiskais, gan ekonomiskais," klāstīja arhibīskaps.

Kā ziņots, tuvojoties septembra nogalē gaidāmajai pāvesta Franciska vizītei Latvijā, Rīgas Biznesa skolas un Katoļu kūrija rīko šodien paneļdiskusiju Latvijas sabiedrības līderiem.

Diskusijas mērķis ir aktualizēt jautājumus par valsts ilgtspējīgu attīstību, kurus pasaules arēnā valstu līderiem uzdod pāvests.

Šie jautājumi saskan arī ar Latvijā aktuālām problēmām, piemēram, korupcija, sociālais taisnīgums, tirgus regulācija, patērētāju sabiedrība, demogrāfija, solidaritāte un citus.

 

Top komentāri

Irlielāmērāticams
I
ka bizness pats nonāk līdz izpratnei par sabiedrības labumu, jo agri vai vēlu saprot, ka ar sabiedrību ir cieši saistīts. Ja bizness šo tomēr nesaprot, tad celibāta samocītie vīri jau nu tur neko nevarēs mainīt.
Pravietisnejaukais
P
Latvijas valsts ir izveidota uz Dieva žēlastības pamata (Rom.13.)
kolhoza galvenais grāmatvedis
k
Maisā, kas ielikts mucā dzīvo Stankevičs, ja viņš redz ka es dzīvoju tikpat labi kā rietumnieki. Tādas dumības pat klētnieka sievai prātā nenāktu.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas