Pēc Jūrmalas pašvaldības apkopotajiem datiem, minētie uzņēmumi ir lielākie nekustamā īpašuma nomas parādnieki. 2008.gada decembrī „Lodeszars” kopējais parāds sasniedza vairāk nekā 580 000 LVL, Vilongs” - vairāk nekā 85 000 LVL, un SIA „FRC” ar vairāk nekā 55 000 LVL lielu parādu.
Komercreģistra dati liecina, ka SIA Lodeszars darbības veids
ir "sava nekustama īpašuma pirkšana un pārdošana". Tā vienīgais
īpašnieks un valdes loceklis kopš 2007.gada janvāra ir kāds Olaines
iedzīvotājs Māris Ieviņš. Nomas līgumu slēgšanas brīdī firmas nosaukums
bija Solikus LS un tā piederēja kādai Jeļenai Smirnovai.
SIA Vilongs
bizness ir vairākas klīnikas un lombardi, tās vienīgais īpašnieks un
valdes loceklis ir Ivars Kazlauskis, kurš divās iepriekšējās pašvaldību
vēlēšanās kandidējis uz Rīgas domi no Tautas partijas saraksta. Viņam
pieder arī nekustamo īpašumu firma Korso. Savukārt tūrisma firma FRC pieder jūrmalniekam Mikam Dzindulim, viņš ir arī vienīgais valdes loceklis.
Saskaņā ar 2008.gada decembra sākuma datiem, Jūrmalas pilsētas domei bija 159 nekustamā īpašuma nomas maksas parādnieki par kopējo summu gandrīz 1,24 miljoni latu.
„Analizējot parādnieku sarakstu, redzams, ka lielākā daļa nemaksātāju ir tie, kas līgumus ar pašvaldību slēguši 2004.-2005.gadu laikā, un jau vairākus gadus tiek vērtēta šo līgumu noslēgšanas likumība un atbilstība pašvaldības interesēm,” norāda Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Ģirts Trencis. „Par būtiskiem trūkumiem šo līgumu slēgšanā mums ir norādījusi arī Valsts Kontrole, kurai esam pateicīgi par visu nekustamā īpašuma nomas līgumu kopš 2004. gada izvērtējumu”.
Līgumiskās attiecības pārsvarā tika dibinātas laika posmā, kad normatīvie akti neregulēja nomas maksas aprēķināšanas un noteikšanas kārtību, līdz ar to zemes nomas maksas apmērs tika piesaistīts zemes kadastrālajai vērtībai un noteikts atbilstoši Jūrmalas pilsētas domes lēmumiem. Visos noslēgtajos līgumos tika noteikts, ka: „Līguma darbības laikā Iznomātājam ir tiesības vienpusēji koriģēt nomas maksu visos oficiālajos valsts naudas un cenu mēroga izmaiņu gadījumos, gada inflācijas koeficientam pārsniedzot 10% likmi vai atkarībā no zemesgabala kadastrālās vērtības maiņas. Par nomas maksas izmaiņām Nomnieks tiek brīdināts vienu mēnesi iepriekš.”
Aktualizētā zemes kadastrālo vērtību bāze stājās spēkā 2008.gada 1.janvārī, un Latvijā visām nekustamā īpašuma grupām vairākkārtīgi pieauga zemes kadastrālā vērtība. Tāpēc Jūrmalas pilsētas dome 2007.gada novembrī visiem pašvaldības zemes gabalu nomniekiem nosūtīja brīdinājumu par gaidāmo straujo nomas maksas pieaugumu.
2008.gada sākumā, atbilstoši nomas līgumu nosacījumiem un jaunajām kadastrālajām vērtībām tika veikts zemes nomas maksas pārrēķins. Pēc tam visiem nomniekiem vairāk kārt tika izsūtīti brīdinājumi par parādsaistībām pret Jūrmalas pilsētas domi ar mērķi veicināt maksājumu labprātīgu izpildi. Diemžēl daudzi nomnieki nav godprātīgi pildījuši nomas līgumu saistības.
Līdz ar to ir aizskartas Jūrmalas pilsētas domes tiesības un starp Iznomātāju un Nomniekiem rodas civiltiesisks strīds, kas izskatāms tiesā. Tādēļ pašvaldība 2008.gada decembrī uzsāka parādsaistību piespiedu izpildi tiesvedības ceļā, ceļot parāda piedziņas prasības Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
Pašlaik Jūrmalas pilsētas dome gatavo iesniegšanai tiesā vēl vairākus desmitus iesniegumu pret pārējiem nomas maksas parādniekiem.
(papildināta ar 3. un 4. rindkopu)