Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Viņķele brīdina par individuālo aizsarglīdzekļu akūtu trūkumu mediķiem

Ja saglabāsies kritiskā situācija ar individuālo aizsardzības līdzekļu pieejamību mediķiem, pāris nedēļu laikā būs jālemj par veselības pakalpojumu samazināšanu, pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem pauda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Ministre norādīja, ka pašreizējie respiratoru krājumi varētu drīzumā beigties, tāpat līdzīga situācija ir ar atsevišķiem citiem individuālajiem aizsardzības līdzekļiem mediķiem.

Viņa arī norādīja, ka tiek strādāts pie risinājuma rašanas šajā situācijā. "Mēs šobrīd atrodamies ļoti nopietnā situācijā ar individuālo aizsarglīdzekļu pieejamību veselības aprūpes iestādēm. Krājumi ir kritiski zemi," sacīja ministre.

Īpaši tas attiecoties uz respiratoriem. Pēc pieejamiem datiem ārstniecības iestādēm respiratori ir nodrošināti ar pusotras dienas rezervi.

Tikpat sarežģīta ir situācija ir ar vienreizlietojamiem halātiem un aizsargkombinzoniem, kuri nelielā krājumā ir slimnīcu rezervēs, bet faktiski tas nozīmē, ka kuru katru brīdi var tikt pārtraukts NMPD darbs.

Arī ķirurģisko masku, kuras lieto ne visas ārstniecības personas, bet tieši tie, kas atrodas operāciju zālēs, rezerves pietiekot apmēram divām nedēļām.

Ja būtu pieejams ātrs risinājums individuālo aizsardzības līdzekļu nodrošināšanai mediķiem, tad tāds jau būtu rasts, taču ir jāņem vērā lielā konkurence pasaulē šajā jautājumā, pēc koalīcijas sanāksmes norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Uz konkurenci pasaulē šajā jautājumā uzmanību vērsa arī Viņķele.

Kariņš norādīja, ka šie līdzekļi būtu iepērkami no Ķīnas, taču tur atsevišķos gadījumos tiek veikta arī krāpšanās ar nepieciešamajiem drošības sertifikātiem. Latvijā nav iespējams pārbaudīt nesertificētus aizsardzības līdzekļus, savukārt uz pārbaudēm laboratorijās citās valstīs būtu jāgaida četras vai vairākas nedēļas, vērsa uzmanību premjers.

Valdības vadītājs norādīja, ka dažkārt vērojama vēlme būt "burta kalpiem" un vērtēt "papīru" atbilstību, lai gan galvenais ir preces atbilstība. Kariņš akcentēja, ka nav pareizi meklēt vainīgos valsts pārvaldē, jo "kā tad ierēdnis var būt vainīgs" pie tā, kas notiek "otrā galā". Ja ir neatbilstība dokumentācijā, tad ar veselo saprātu jākonstatē, vai šī prece ir derīga vai nav, pauda premjers.

Viņa sacītais sasaucās ar veselības ministres norādīto, ka mediķu izmantotos aizsarglīdzekļus iespēju robežās ir pārbaudījuši un par labiem atzinuši Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) speciālisti. Viņķele arī norādīja, ka, ja tiktu īstenota vēlme dokumentos pārbaudīt katra "hieroglifa" atbilstību, tad mediķi paliktu bez aizsarglīdzekļiem. Veselības ministre akcentēja, ka situācijā, kad RSU un RTU profesionāļi šos aizsardzības līdzekļus ir atzinuši par atbilstošiem, tie ir simtreiz labāks risinājums par situāciju, kas iestātos, ja mediķi būtu palikuši bez aizsarglīdzekļiem.

Kariņš norādīja, ka esam ļoti grūtā situācijā un nedrīkstam paralizēt tos valsts pārvaldes cilvēkus, kuri ir atbildīgi par šo līdzekļu sagādi. Viņš šajā kontekstā pauda bažas par "raganu medībām", kuras neatbalsta. Premjers vērsa uzmanību, ka vairākas kravas no Ķīnas jau gandrīz bijušas sarunātas, taču nav tikušas piegādātas, jo atklājušās problēmas Ķīnas pusē.

Iespējams, pirmdien vēl notiks arī premjera, Viņķeles un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tikšanās, lai pārrunātu arī jautājumu par aizsardzības līdzekļiem.

Kā ziņots, mediķu apgādāšana ar aizsarglīdzekļiem bija viens no iemesliem, kāpēc pagājušajā nedēļā par aiziešanu no amata paziņoja Nacionālā veselības dienesta direktors Edgars Labsvīrs. Viņš piektdien sacīja, ka valstī bijusī krīze ar individuālo medicīnas aizsardzības līdzekļu piegādi ir novērsta, lai gan situācijai vēl aizvien ir traģiska ar respiratoriem, halātiem un kombinezoniem.

Valdība iepriekš nolēma, ka Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) turpmāk veiks Covid-19 izplatības ierobežošanai nepieciešamo individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu centralizētos iepirkumus visu valsts institūciju vajadzībām. Savukārt armija sniegs loģistikas atbalstu, iegādātās preces nogādājot saņēmējiem atbilstoši prioritāro institūciju un to vajadzību sarakstā noteiktajam apjomam.

Publiski pieejamā Aizsardzības ministrija informācija liecina, ka VAMOIC līdz šim noslēdzis līgumus vienreizlietojamo higiēnas masku un respiratoru piegādi, kā arī par respiratoru piegādi. Tāpat noslēgts līgums par vienreizlietojamo medicīnas masku piegādi. Līgumi noslēgti ar Latvijā un Singapūrā reģistrētiem uzņēmumiem.

Tāpat VAMOIC ar vietējiem ražotājiem noslēdzis līgumus par kopumā 182 460 litru dezinfekcijas līdzekļu piegādi valsts iestādēm.

Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) pagājušā nedēļā arī atzina, ka situācija ar iepirkumiem gan Latvijā, gan pasaulē kopumā ir sarežģīta, jo kavējas piegādes. 

Ministrs arī piebilda, ka uzņēmēji, kas ieved respiratorus vai aizsargmaskas no Ķīnas, riskē ar ļoti daudz ko, jo bieži tiek prasīta 100% priekšapmaksa, bet vienlaikus Latvijā nav tādas laboratorijas, kuras varētu simtprocentīgi un ļoti īsā laikā pārbadīt iepirkto aizsarglīdzekļu kvalitāti.

pievienota 14.rindkopa

Top komentāri

Nu, kā -
N
Jūs taču nopirkāt maksas par miljonu? Tās neder?
reptilis
r
Ir tāds darbs - ministre! Un ministres darbā ir jādarbojas,lai viss būtu pēc iespējas labāk...,kāpēc nav gādāts par ārkārtas situācijām???...tātad ,ministre un iepriekšējie ministri nav labi strādājuši. Ministrei nav jāgaužās ...viņai ir jāorganizē ,lai viss vajadzīgais būtu!
uu
u
Vārdu sakot, viss ir pilnīgā d.., bet ministre nezaudē optimismu - demonstrē sevi kā DJ un rāda nepieklājīgus žestus.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas