Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

2016.gada pēdējai minūtei tiks pievienota papildu sekunde

Lai saskaņotu universālo koordinēto laiku ar astronomisko Saules laiku, 2016.gada pēdējai minūtei tiks pievienota papildu sekunde.

Valstis, kas dzīvo pēc universālā koordinētā laika (UTC), proti, Lielbritānija, Īrija, Islande un vairākas Rietumāfrikas valstis, pusnakts atskaitē līdz 2017.gadam pievienos papildus vienu sekundi, padarot 2016.gada pēdējo minūti 61 sekundi garu.

Pārējās valstīs laiku noteiks konkrētā laika zona, kurā valsts atrodas attiecībā pret universālo koordinēto laiku.

"Šī papildu sekunde (..) ļauj astronomisko laiku, kas ir nevienmērīgs un ko nosaka Zemes rotācija, pielāgot UTC, kas ir ārkārtīgi stabils un kuru kopš 1967.gada nosaka atomu pulksteņi," paziņoja Parīzes Observatorija.

Observatorijā atrodas Starptautiskais Zemes rotācijas un atskaites sistēmu dienests (IERS), kas atbild par laika sinhronizāciju.

Laiku nepieciešams saskaņot, jo Zemes griešanās ātrums ir nevienmērīgs, reizēm tas paātrinās un reizēm palēninās. Kopumā tam ir tendence palēnināties. Rezultātā tas nesakrīt ar atomu etalonu laiku (TAI).

UTC tiek noteikts, balstoties uz TAI, kas pašreiz apsteidz UTC par 36 sekundēm. Pievienojot papildu sekundes, šī starpība turpina palielināties un 2017.gadā sasniegs 37 sekundes.

1927.gadā, kad liekās sekundes tika pievienotas pirmo reizi, UTC nācās pievienot desmit sekundes.

Pēdējo reizi liekā sekunde tika pievienota 2015.gada 30.jūnijā.

Liekās sekundes tiek pievienotas, lai atšķirība starp astronomisko Saules laiku (UT1) un UTC nepārsniegtu 0,9 sekundes.

NIST mājaslapā brīdināts, ka liekās sekundes pievienošana var radīt problēmu telekomunikāciju sistēmās un datu reģistrēšanā.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Baidens izvēlas sievieti viceprezidenta amatam(12)

Senatore Kamala Herisa kļuvusi par pirmo melnādaino un Dienvidāzijas izcelsmes sievieti, ko kāda no lielajām politiskajām partijām ASV izvēlējusies par kandidāti valsts vadības amatam. Demokrātu k...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits