Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Astronomi: teorētiski Zeme var izdzīvot arī pēc Saules bojāejas

Zeme teorētiski var pārdzīvot Saules bojāeju, secinājuši zinātnieki, kuru darba rezultāti nesen tika prezentēti konfrencē Ekstremālās saules sistēmas (Extreme Solar Systems). Īss šī pētījuma izklāsts ir lasāms izdevumā ScienceNOW.

Darba ietvaros tika analizēts jautājums par tālu Zemes nākotni – brīdi, kad Saule vispirms pārtaps par sarkano gigantu, bet pēc tam, nometot lieko matēriju, kļūs par balto punduri. Atbilstoši vispārpieņemtajam viedokli, šo pārveižu gaitā mūsu planēta ies bojā, tomēr, zinātnieki noskaidrojuši, ka pastāv vismaz teorētiskas Zemes izdzīvošanas iespējas.

Pēc pētnieku vārdiem, viss atkarīgs no tā, kādā veidā Saule nometīs lieko matēriju. Piemēram, vienā no scenārijiem Zeme var tikt atsviesta uz attālinātu orbītu, kas ļaus tai pārdzīvot zvaigznes apjomu palielināšanos. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka paralēli uz planētu iedarbosies jaudīgi spēki, kas pievilks Zemi pie Saules, un ir grūti paredzēt, kurš no procesiem izrādīsies spēcīgāks.

Planētas izdzīvošanu, pēc zinātnieku domām, negarantē arī iespēja, ka Zeme tiek atsviesta orbītā ar lielu rādiusu – piemēram, ir iespējama Zemes sadursme ar Marsu, kas, visticamāk, novedīs pie abu debess ķermeņu bojāejas. Tomēr, ja mūsu planēta nesadursies ar Marsu, tad tā dzīvošanai derīgā zonā ap balto punduri.

Jāpiebilst, ka 2011. gada augusta vidū zinātnieki atklāja planētu sadursmes pēdas baltā pundura NLTT 43806 sistēmā, 50 gaismas gadu attāluma no Zemes. Baltā pundura spektrā tika atrasts liels daudzums dzelzs un alumīnija. Pēc astronomu domām, tas ir planētu nokrišanas uz baltā pundura rezultāts.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits