Laika ziņas
Šodien
Apmācies

ES gaida īru atbildi

Ir kļuvis skaidrs, ka Lisabonas līgums nevarēs stāties spēkā 1.janvārī

Pārvarot sākotnējo apjukumu un sanākot uz pirmo sēdi pēc īru "nē" Lisabonas līgumam, ES valstu ārlietu ministriem pirmdien nācās atzīt, ka viņiem nav skaidra un ātra risinājuma. Sīkākas diskusijas par iespējamo izeju no strupceļa gaidāmas ceturtdien, kad Briselē pulcēsies ES valstu līderi. Pagaidām tiek skandēta mantra, ka visām pārējām dalībvalstīm ir jāturpina ratifikācijas process un gada beigās tiks lemts par tālāko rīcību. Tikmēr aizvien skeptiskāk tiek vērtēta iespēja, ka ES varētu lemt par tā dēvēto divu ātrumu ieslēgšanu - visām valstīm, izņemot Īriju, sākt īstenot Lisabonas līgumu.

Kā viena no reālākajām iespējām izejai no krīzes tiek nosaukta atkārtota referenduma sarīkošana Īrijā. Uz jautājumu, vai īri to būtu gatavi darīt, ceturtdien Briselē, tiekoties ar citu ES valstu līderiem, nāksies atbildēt Īrijas premjeram Braienam Kovenam. Kā uzsver ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP), pirmdien vēl bija pāragri gaidīt no Īrijas konkrētus risinājumus. "Tālākas darbības un lēmumi būs iespējami tad, kad īri paši nāks klajā ar savu lēmumu," sacīja M.Riekstiņš.

Īrijas ārlietu ministrs Maikls Mārtins atzina, ka pagaidām Dublinai priekšlikumu nav. "Ir jāņem vērā tautas lēmums, un mums jāatrod izeja. Taču ātru risinājumu nav," viņš uzsvēra. Pirmdienas sanāksmē M.Mārtinam nācās atzīt, ka valdības kampaņa nobālējusi uz līguma ratifikācijas pretinieku izvērstās aģitācijas fona.

Īru "nē" ir trieciens Francijai, kas jau pēc pāris nedēļām pārņems ES prezidējošās valsts statusu. Vēl pagājušajā nedēļā Francijas amatpersonas plaši stāstīja par savām galvenajām prioritātēm - imigrācijas un lauksaimniecības politikas uzlabošanu, kā arī piemērošanos jaunajām Lisabonas līguma prasībām, tajā skaitā ES prezidenta atrašanu. Tagad Parīzei nāksies meklēt risinājumus kārtējo reizi strupceļā nonākušajam līgumam. Pēc īru pateiktā "nē" kļuvis skaidrs, ka likums nevarēs stāties spēkā nākamā gada 1.janvārī, kā bija plānots iepriekš.

Jāatgādina, ka 2005.gadā referendumos par līguma priekšteci - konstitūciju - "nē" pateica Francija un Nīderlande. Pēc tam valstīm bija nepieciešami divi gadu, lai izkļūtu no krīzes un izstrādātu jaunu līgumu.

Vairums to astoņu ES valstu, kam līguma ratifikācija tikai vēl priekšā, solās pabeigt šo procesu līdz gada beigām. Pirmais un nopietnākais pārbaudījums būs jau trešdien, kad ratifikācijas process jāpabeidz Lielbritānijai. Pēc īru pateiktā "nē" opozīcija ir pastiprinājusi spiedienu uz Lielbritānijas premjeru Gordonu Braunu rīkot referendumu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits