Nicīgi izteikumi pret čigāniem, musulmaņiem, ebrejiem un imigrantiem kļūst arvien ierastāki, politiķiem cenšoties pielabināties populistisko partiju pieaugošajam elektorātam, norādīja Malmstrēma. "Kopš Otrā pasaules kara ekstrēmistiskajiem un populistiskajiem spēkiem vēl nekad nav bijusi tik liela ietekme uz nacionālajiem parlamentiem kā šodien," uzsvēra komisāre.
Viņa brīdināja, ka 2014.gada vēlēšanās rasistiski un nacionālistiski noskaņoti politiķi varētu nostiprināt savas pozīcijas arī EP. "Mēs nedrīkstam par zemu novērtēt tā ietekmi uz Eiropas projektu," piebilda Malmstrēma, norādot, ka galēji labējo politiķu uzturētais diskurss var iedvesmot arī tādus "vientuļos vilkus" kā Anderss Bērings-Breivīks, kura sarīkotais slaktiņš Norvēģijā 2011.gadā prasīja 77 dzīvības. Komisāre brīdināja, ka šādi teroristi vientuļnieki sākuši aizēnot organizētos teroristiskos grupējumus un ka šādu cilvēku izsekošana ir daudz grūtāka un prasa lielāku vietējās sabiedrības un viņu ģimenes locekļu iesaistīšanos.
2011.gadā Eiropas Komisija (ES) nāca klajā ar iniciatīvu veidot tā dēvēto Radikalizācijas brīdinājuma tīklu (RAN), kura mērķis ir panākt ciešāku sadarbību starp vietējo kopienu līderiem un tiesībsargāšanas iestādēm. Paša "tīkla" izplatītajās publikācijās ir apgalvots, ka prevencija un informēšanas kampaņas esot viens no ilgtermiņa instrumentiem ES pretterorisma mērķu sasniegšanai.
RAN arī norāda, ka vietējo kopienu iesaistīšana ir viens no labākajiem paņēmieniem vispārējās noziedzības mazināšanā. Tāpēc tiek ieteikts skolām, vietējai policijai, veselības aprūpes iestādēm, municipalitātēm un sociālajiem darbiniekiem iesaistīties regulārā sadarbībā, lai savlaicīgi pamanītu potenciāli bīstamus indivīdus. Taču tas izsaucis satraukumu par uzraudzības valsts izplešanos un nepieņemamu iejaukšanos privātajā dzīvē. Lielbritānijas parlamenta deputāti 2011.gadā skarbi kritizēja līdzīgu pašmāju projektu, kas kļuvis pazīstams kā Channel (Kanāls) un paredz skolotājiem uzlikt par pienākumu ziņot par jauniešiem, kuri runā par vardarbību vai apmeklē ar terorismu saistītas interneta vietnes.
Kāds avots RAN iekšienē gan apgalvo, ka projekts kopš tā sākšanas esot ievērojami modificēts. "Tas attiecas vienīgi uz ļaudīm, kas ir nepasargāti un var tikt izmantoti," apgalvoja EUobserver avots.
Tikmēr Europol ziņo, ka ar terorismu saistītu arestu skaits kopumā mazinājies, taču atzīst, ka teroristi vientuļnieki joprojām rada nopietnus draudus. Saskaņā ar Europol datiem 2011.gadā reģistrēti 174 teroristiski uzbrukumi, bet, pamatojoties uz apsūdzībām, kas saistītas ar terorismu, aizturētas 316 personas.