Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

ES starpvaldību līguma par budžeta disciplīnu projekts paredz finanšu palīdzību tikai to ratificējušām valstīm

Eiropas Savienības (ES) valstis saņems finanšu palīdzību to ekonomikas glābšanai tikai tad, ja būs ratificējušas jaunu starpvaldību līgumu par budžeta disciplīnu, teikts šī līguma jaunākajā projektā, ar kuru ceturtdien iepazinās ziņu aģentūra AFP.

"Palīdzības piešķiršanai jaunu programmu ietvaros saskaņā ar Eiropas Stabilitātes mehānismu (ESM) no 2013.gada 1.marta būs nosacījums - šī līguma ratifikācija," teikts līguma projektā, kurš tiek sagatavots apspriešanai ES samitā 30.janvārī.

Starpvaldību līgumu par budžeta disciplīnu gatavojas slēgt visas ES valstis, izņemot Lielbritāniju. Par to, ka tiks slēgts šāds līgums, ES valstis vienojās samitā decembrī. Līguma projektu paredzēts apspriest ES samitā 30.janvārī, un to iecerēts parakstīt 1.vai 2.martā.

Līguma projekts ir daudzējādā ziņā padarīts stingrāks pirms visu 27 ES valstu finanšu ministru sarunām, kuras plānots rīkot 23.janvāra vakarā Briselē. Šajā dokumentā pirmoreiz ir noteikts, ka aizdevumi netiks piešķirti tām ES valstīm, kas atsakās pievienoties  starpvaldību līgumam par budžeta disciplīnu.

Šo nosacījumu pieprasīja Vācija, un tas tieši skar Īriju, kas līdz ar Grieķiju un Portugāli jau saņem finanšu palīdzību no partneriem eiro zonā. Īrijas vēlētāji referendumā 2008.gadā nobalsoja pret ES Lisabonas līgumu, un pastāv iespēja, ka jaunā referendumā par izmaiņām ES līgumā viņi varētu tās noraidīt.

Starpvaldību līguma par budžeta disciplīnu projektā jau agrāk tika paredzēts, ka šīs disciplīnas ievērošanu nodrošinās pašas ES dalībvalstis, nevis Eiropas Komisija (EK). Budžeta deficīta ierobežojumu pārkāpšanas gadījumā atsevišķas ES valstis varēs sūdzēt pārkāpēju Eiropas Tiesā, kura varēs piespriest pārkāpējai naudassodu līdz 0,1% no tās IKP un šis sods tiks ieskaitīts ESM.

Daudzi no līguma pārkāpšanas gadījumā piespriežamo sodu aspektiem vēl tiek apspriesti un attieksies tikai uz 17 eiro zonas valstīm.

Līguma projekts arī paredz iespēju, ka to ratificējušās valstis, kas nav eiro zonā, tiks uzaicinātas vismaz reizi gadā piedalīties eiro zonas samitos, kuri tiek rīkoti divreiz gadā. Šādu iespēju pieprasīja Polija, kas plāno ieviest eiro ap 2015.gadu, bet vēlas jau pirms tam piedalīties eiro zonas politikas veidošanā. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits