Pēc vairākus gadus ilga pārtraukuma pētnieki pēdējos gados paātrināja urbšanu, cerot, ka izdosies izlauzties cauri ledum jau šā gada februārī. Taču zinātniskās pētniecības stacija “Vostok” ir viena no aukstākajām vietām pasaulē, un tur iespējams strādāt tikai dažus mēnešus gadā. Pagājušā gada 6. februārī beidzās antarktiskā vasara, un zinātnieki atkal bija zaudējuši sacensībā ar laiku. Viņi bija spiesti ar pēdējo lidmašīnu steigties projām un atstāt bāzi Antarktīdas bargā klimata tvērienā.
Lai aizkļūtu līdz ezeram, zinātniekiem pietrūka tikai 29,53 metru, bet pašlaik viņi atsākuši urbumus. Tādējādi mēs varbūt jau visā drīzumā uzzināsim, vai ezerā slēpjas dzīvība, kas, iespējams, 14 miljonu gadu bijusi izolēta no pasaules. To zinātnieki cer noskaidrot, izurbjoties cauri ledum un paņemot ezera ūdens paraugus.
Ja izdotos atrast līdz šim nezināmus mikroorganismus, kas dzīvo ledainā ūdenī un pārtiek no nedaudzajām uzturvielām klints iežos, bez saules gaismas un 375 atmosfēru spiedienā, tā būtu sensācija. Mēs ne tikai uzzinātu kaut ko vairāk par dzīvības izturību uz mūsu planētas – mikroorganismi zem Antarktīdas lediem padarītu ticamāku iespēju, ka dzīvība var pastāvēt arī citviet Visumā, piemēram, okeānos zem ledus klātajiem pavadoņiem Saules sistēmā.
Vairāk par zinātnieku plāniem un jau Antarktīdā paveikto lasi Ilustrētās Zinātnes decembra numurā!