Serbija trešdien nogādāja R.Karadžiču tribunālam, kas jau vairāk nekā desmit gadu cenšas panākt viņa sodīšanu. 63 gadus vecais R.Karadžičs pagājušonedēļ tika apcietināts Belgradā, kur darbojās kā alternatīvās medicīnas speciālists.
Kara noziegumi
R.Karadžiča izdošana Hāgas tribunālam izraisījusi serbu nacionālistu neapmierinātību, jo viņi uzskata, ka R.Karadžičs ir serbu varonis, nevis kara noziedznieks. Tieši viņa valdīšanas laikā tika pastrādāti briesmīgākie kara noziegumi Eiropā kopš Otrā pasaules kara. Bosnijas kara laikā no 1992. līdz 1995.gadam R.Karadžičs bija Bosnijas Serbu republikas prezidents. Viņš tiek vainots "etniskās tīrīšanas" kampaņas organizēšanā pret Bosnijas musulmaņiem un horvātiem, lai padzītu šīs tautas un īstenotu sapni par "Lielserbiju". Bosnijas karš nonāvēja vismaz 100 000 cilvēku. Serbu vienības vairākus gadus turēja aplenkumā galvaspilsētu Sarajevu, bet 1995.gada vasarā Srebrenicas apkaimē pastrādāja lielāko slaktiņu Eiropā kopš Otrā pasaules kara, nogalinot ap 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu.
R.Karadžičs ir apsūdzēts noziegumos pret cilvēci, genocīdā un kara noziegumos. Līdzīgas apsūdzības izvirzītas arī pret nenotverto Bosnijas serbu armijas komandieri Ratko Mladiču. Ja R.Karadžiču atzīs par vainīgu, viņam draud mūža ieslodzījums. Tiesas prāvas laikā R.Karadžičs mitināsies Nīderlandes cietumā, kur ieslodzīti vēl 37 bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumos apsūdzētie. Cietuma vadība vēsta, ka ieslodzītie, neraugoties uz pagātnes konfliktiem, sadzīvo draudzīgi. Viņi skatās televizoru, gatavo ēst, spēlē šahu.
Upuru prasības
R.Karadžičs ir ievērojamākais Hāgas tribunālā apsūdzētais kopš bijušā Dienvidslāvijas prezidenta Slobodana Miloševiča, kurš nomira 2006.gadā, nesagaidījis tiesas spriedumu. Tribunāla amatpersonas nevēlas, lai R.Karadžiču piemeklētu S.Miloševiča liktenis. S.Miloševiča tiesas prāva ilga vairāk nekā četrus gadus, bet R.Karadžiča lietu vajadzētu izskatīt ātrāk. "Es ceru, ka Hāgas tribunāls pabeigs šo prāvu pēc iespējas ātrāk, lai sodītu slepkavu par noziegumiem, ko viņš pastrādāja pret mums un mūsu bērniem," uzsver Srebrenicas upuru tuvinieku apvienības vadītāja Munira Subašiča. ANO tribunāla prokurors Seržs Brammercs secina, ka "Karadžiča arests ir ārkārtīgi svarīgs upuriem, kas pārāk ilgi gaidījuši šo dienu."