Ķīnai varētu būt tiesības uz Rjukju salām, arī Okinavu, teikts plašajā publikācijā. Okinavā atrodas nozīmīgas ASV gaisa spēku un jūras spēku bāzes. Tur mīt 1,3 miljoni cilvēku, kas etniski un lingvistiski ir ciešāk saistīti ar Japānu, nevis Ķīnu.
Rjukju salas līdz XIX gadsimta beigām, kad tās anektēja Japāna, bijušas Ķīnas "vasaļvalsts", norāda publikācijas autori - divi Ķīnas Sociālo zinātņu akadēmijas zinātnieki. "Ir pienācis laiks no jauna izvērtēt saistībā ar Rjukju salām pastāvošās neatrisinātās problēmas," norāda autori Džaņs Haipens un Li Guocjans, atsaucoties uz pēckara deklarāciju, kurā Japānai pieprasīts atdot Ķīnas teritorijas. Publikācijā arī atkārtotas Pekinas pretenzijas uz Austrumķīnas jūras neapdzīvoto salu grupu, kuru Ķīna dēvē par Djaoju, bet Japāna par Senkaku salām.
Jautājums par Japānas tiesībām uz Okinavu, visticamāk, bijis mērķēts uz to, lai paceltu likmes debatēs par Austrumķīnas jūras salām, uzskata Honkongas Ķīniešu universitātes Ķīnas politikas eksperts Vilijs Lams. "Es uzskatu, ka tas ir psiholoģisks karš," viņš sacīja. "Lietas būtība ir spiediena vēršana pret Japānu, lai Japānas valdība būtu spiesta piekāpties Senkaku salu jautājumā."
Okinava ir lielākā sala Rjukju salu grupā. Tā bija centrs Rjukju karalistē, kas maksāja nodevas Ķīnas imperatoriem, līdz tā 1879.gadā tika iekļauta Japānā.