Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Līdzās kontrolpunktam Mali uzspridzinājies terorists pašnāvnieks

Sestdien vakarā Gao pilsētā, Mali ziemeļos, līdzās armijas kontrolpunktam uzspridzinājies terorists pašnāvnieks, svētdien pavēstīja Mali armijas pārstāvis, norādot, ka sprādzienā dzīvību zaudējis tikai pats terorists un ka neviens cits cilvēks incidentā nav pat ievainots.

Arī piektdien šajā pat vietā notika analoģisks terorakts. Pirms tam teroristu pašnāvnieku uzbrukumi Mali notikuši nebija.

"Tas bija spridzinātājs pašnāvnieks, kurš uzspridzināja pats sevi," par sestdienas teroraktu sacīja armijas pārstāvis. Sprādziens Gao - Mali ziemeļdaļas lielāko pilsētu - satricināja sestdien vakarā ap plkst.23.

Piektdien līdzās armijas kontrolpunktam uzspridzinājās jauns tuaregs, kurš bija ģērbies zemessargu formā un apjozies ar spridzekļu jostu. Terorists pie kontrolpunkta piekļuva, braucot ar motocikletu.

Pēc piektdienas terorakta Mali un Čadas karavīru patruļas Gao kļuvušas biežākas, turklāt kontrolpunktos, kas tagad ir nocietināti ar smilšu maisiem, izvietoti lielkalibra lielgabali.

Piektdienas teroraktā viens maliešu karavīrs guva vieglas traumas.

Atbildību par piektdienas teroraktu uzņēmusies Rietumāfrikas vienotības un džihāda kustība - viens no trim islāmistu grupējumiem, kas desmit mēnešus valdīja Mali ziemeļos.

Krīze Mali aizsākās pērn janvāra vidū, kad sacelšanos valsts ziemeļos sāka tuaregu nomadi, kas ilgstoši uzskatījuši, ka centrālā valdība pret viņiem izturas netaisnīgi. Armijas vadība valdībai savukārt pārmeta, ka tā pietiekami enerģiski nevēršas pret tuaregu dumpi, un Bamako martā sarīkoja apvērsumu.

Politiskā vakuuma rezultātā centrālā valdība zaudēja kontroli pār Mali ziemeļiem, kas nonāca nemiernieku rokās, - ar tuaregu palīdzību varu tur pārņēma islāmistu grupējumi.

Tuaregus, kas Mali ziemeļos gribēja izveidot neatkarīgu valsti, islāmisti drīz vien atstūma no varas, sāka savā kontrolē nonākušās teritorijas pārvaldīt kā brutālu viduslaiku emirātu un ieviesa šariata likumus to radikālākajā formā.

Likuma pārkāpēji tika sisti, nomētāti ar akmeņiem vai arī sodīti ar nāvi.

Kaujinieki arī aizliedza mūziku un televīziju, sievietēm lika valkāt galvas lakatus, bet Tombuktu iznīcināja senas reliģiskas svētvietas, kas atradās Pasaules mantojuma sarakstā.

Ārzemēs radās bažas, ka islāmistu pārvaldītie Mali ziemeļi var kļūt par jaunu "teroristu valsti".

Lai apturētu islāmistu karaspēka virzīšanos uz Mali dienvidiem, 11.janvārī konfliktā iesaistījās Francija. Sākotnēji franču kara aviācija īstenoja uzlidojumus islāmistu pozīcijām, bet tagad franču karavīri kopā ar Mali armiju piedalās arī sauszemes operācijās.

Franču un maliešu karaspēkam izdevies islāmistiem atkarot visus lielākos centrus, un tagad nemiernieku karotāji patvērušies Mali ziemeļdaļas kalnos.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits