Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Nigērijas islāmisti atzinīgi izsakās par slaktiņu skolā, kurā tika nogalināti 42 cilvēki

Nigērijas islāmistu sektas "Boko Haram" līderis Abubakars Šekau paziņojis, ka atbalsta 6.jūlijā notikušo uzbrukumu kādai skolai, kurā nogalināti 42 cilvēki, taču atbildību par šo slepkavību nav uzņēmies. 

"Mēs pilnībā atbalstām uzbrukumu Rietumu izglītības skolai Mamudo," desmit minūtes garajā videoierakstā, kas nonācis aģentūras AFP rīcībā, saka Šekau. 

6.jūlija rītā bruņoti cilvēki ieradās kādā skolā, kas atrodas Jobes štata Mamudo rajonā, sadzina skolēnus un skolotājus kopmītnes ēkā, kur pēc tam iesvieda rokasgranātas, bet sprādzienā izdzīvojušos nogalināja ar rokas šaujamieročiem. Lielāka daļa no noslepkavotajiem bija skolēni. 

Videoierakstā Šekau atkārtoti paziņoja, ka visas rietumnieciskās izglītības iestādes esot "sazvērestība pret islāmu". Tomēr to, ka rīkojumu uzbrukt skolai Mamudo būtu devis viņš, islāmistu līderis ierakstā nesaka. Tā vietā Šekau paziņo, ka "mēs neuzbrūkam skolēniem". 

Jobe ir viens no Štatiem, kur maijā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis pirms Nigērijas armija uzsāka plašu militāro operāciju pret "Boko Haram" kaujiniekiem. 

Islāma fanātisma vilnis Nigērijas ziemeļdaļu pārņēma jau pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu ekonomiskās krīzes laikā, izraisot starpkopienu grautiņus ziemeļu lielākajā pilsētā Kano. Tas noveda pie tā, ka daudzos štatos valsts ziemeļos, sākot ar 1999.gadu, tika ieviests šariats jeb likumi, kas balstīti islāma tiesībās. 

2002.gadā kāds garīdznieks vārdā Muhameds Jusufs Borno štatā nodibināja radikālu islāmistu kustību, kuru vēlāk sāka dēvēt par "Boko Haram", kas no hausu valodas būtu tulkojams kā "Rietumu izglītība ir grēcīga". Šādi sekta tika iedēvēta tāpēc, ka tā aktīvi iestājās pret Rietumu kultūras "kaitīgo" ietekmi un īpaši aktīvi vērsās pret sekulārajām izglītības iestādēm. 

2009.gadā sekta izšķīrās ķerties pie ieročiem, lai Nigērijas ziemeļos dibinātu islāma valsti. Sacelšanās tika apspiesta ar militāriem līdzekļiem, nogalinot 800 cilvēku, tostarp arī pašu Jusufu, kas mira policijas kamerā, taču kustība "Boko Haram" nebūt netika apslāpēta. 

Drīz vien islāmisti deva prettriecienu. Sākotnēji viņi aprobežojās ar sīkiem uzbrukumiem, no garāmbraucošiem motocikliem apšaudot vai apmētājot granātām policistus, taču nebija ilgi jāgaida, līdz tie apguva sarežģītāku spridzekļu izgatavošanas tehnoloģijas un ķērās pie plašāka mēroga operācijām. Atentāti pret valsts un drošības dienestu amatpersonām, kā arī pret reliģiskajiem līderiem, kas kritizējuši "Boko Haram", Nigērijas ziemeļos kļuvuši par ierastu parādību. 

Saskaņā ar aģentūras AP aplēsēm kopš 2010.gada ekstrēmistu uzbrukumos nogalināti vairāk nekā 1600 cilvēki.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits