Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņojums: Ķīnas Siņdzjanas reģionā strauji samazinājusies dzimstība uiguru vidū

Ķīnas represīvā politika Siņdzjanas reģionā novedusi pie straujas dzimstības samazināšanās uiguru un citu minoritāšu kopienās, norādīts trešdien publicētajā Austrālijas Stratēģiskās politikas institūta (ASPI) ziņojumā.

Ziņojumā secināts, ka Siņdzjanā kopš 2017.gada novērojams straujš bezprecedenta kritums oficiālajos dzimstības rādītājos.

No 2017.gada, kad Ķīna sāka kampaņu dzimstības kontrolēšanai Siņdzjanā, līdz 2019.gadam šajā reģionā dzimstība samazinājās par gandrīz 50%, un apgabali, kurus galvenokārt apdzīvo uiguri un citas minoritātes, piedzīvoja daudz straujāku dzimstības samazināšanos nekā citi apgabali, secinājis ASPI.

Pēdējo gadu laikā tūkstošiem uiguru snieguši liecības par ieslodzīšanu internēšanas nometnēs, ko eksperti vērtē kā minoritāšu piespiedu asimilācijas kampaņu. Cilvēktiesību aizstāvji norāda, ka Sjiņdzjanas iedzīvotāji tiek nodarbināti piespiedu darbā, bet sievietes pakļautas piespiedu sterilizācijai.

Savukārt Ķīnas valdība apgalvo, ka nometnes, kurās kopš 2017.gada pabijuši vairāk nekā miljons cilvēku, esot "profesionālās apmācības centri" un to mērķis ir izskaust ekstrēmismu un terorismu.

Pekina apgalvo, ka izmaiņas dzimstībā ir saistītas ar veselības aprūpes un ekonomikas uzlabošanos, un stingri noraida apsūdzības genocīdā.

ASPI ziņojums balstīts uz Ķīnas valdības datiem, tostarp martā publicēto informāciju par iedzīvotāju skaitu reģionos.

"Mūsu analīze balstās uz iepriekšējo darbu un sniedz pārliecinošus pierādījumus tam, ka Ķīnas valdības politika Sjiņdzjanā varētu būt pielīdzināma genocīdam," teikts ziņojumā.

Ķīnas varasiestādes izmanto dažādas metodes, lai atturētu cilvēkus laist pasaulē bērnus, tostarp, piemēro sodanaudas, iesloga nometnēs vai draud ieslodzīt, teikts ziņojumā.

Rietumos arvien biežāk izskan aicinājumi izmeklēt, vai Ķīnas politika Siņdzjanā nebūtu uzskatāma par genocīdu.

ASV valdība un parlamenti citās valstīs, tostarp Lielbritānijā un Kanādā jau atzinuši Ķīnas politiku Siņdzjanā par genocīdu.

Saskaņā ar 1948.gadā pieņemto ANO konvenciju par genocīda noziegumu novēršanu un sodīšanu būtu nepieciešami pierādījumi Pekinas nodomam iznīcināt etnisko minoritāti, lai atzītu Ķīnas politiku šajā reģionā par genocīdu.

Top komentāri

bet
b
"dzimstība samazinājās par gandrīz 50%" - Būtu vērts izpētīt arī kāpēc Latvijā dzimstība ir samazinājusies vairāk nekā uz pusi. Kādreiz dzima vairāk nekā 40 tūkstoši bērnu gadā, bet tagad mazāk par 20 tūkstošiem. Izskatās, ka Ķīna nav vienīgā valsts, kura cenšas samazināt citu tautu dzimstību. Var gadīties, ka Sorosa fondi ir daudz bīstamāki par Ķīnu.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits