Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

ES valstis 2020.gadā aizsardzībai iztērējušas 198 miljardus eiro

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis 2020.gadā aizsardzībai iztērējušas 198 miljardus eiro, kas ir lielākā summa kopš 2006.gada, kad Eiropas Aizsardzības aģentūra sāka apkopot šādu informāciju.

Aģentūras pirmdien publiskotajā ziņojumā norādīts, ka pērn ES valstis aizsardzībai iztērējušas par 5% vairāk līdzekļu nekā 2019.gadā.

19 ES valstis 2020.gadā palielināja aizsardzības izdevumus, teikts ziņojumā, kurā dati par Dāniju nav ietverti, jo tā neiesaistās ES militārajos projektos.

Eiropas Aizsardzības aģentūra norādīja, ka valstu atvēlētie izdevumi aizsardzībai sastāda 1,5% no 26 ES valstu kopprodukta.

ASV pieprasa, lai NATO valstis atvēlētu aizsardzībai vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Vairāku ES valstu valdības ir uzstājušas uz suverēnāku aizsardzības politiku un spēcīgākām ES militārajām spējām, ņemot vērā, ka kodolvalsts Lielbritānija ir pametusi ES, un ASV arvien vairāk pievēršas iekšpolitikai vai skatās uz Āziju.

Eiropas Aizsardzības aģentūra secinājusi, ka Covid-19 pandēmijai un tās izraisītajai ekonomikas lejupslīdei nav bijusi ietekme uz aizsardzības izdevumiem.

"Kamēr dalībvalstu IKP 2020.gadā samazinājās par 6%, aizsardzības izdevumi līdz šim izturējuši ekonomisko spiedienu," teikts Eiropas Aizsardzības aģentūras ziņojumā.

"Neskatoties uz šo pozitīvo tendenci, Covid-19 pandēmijas ilgtermiņa ietekme uz aizsardzības budžetiem vēl nav skaidra," norādīja aģentūra.

Tomēr ES valstis mazāk līdzekļu atvēlēja kopīgiem aizsardzības tēriņiem. 2020.gadā valstis kopējam jauna aprīkojuma iepirkumam iztērējušas 4,1 miljardu eiro, kas ir par 13% mazāk nekā 2019.gadā.

Aģentūras dati arī liecina, ka kopš 2016.gada šādi iepirkumi ir "būtiski samazinājušies".

Iegādājoties aprīkojumu, ES valstis pārsvarā slēgušas līgumus atsevišķi, un aģentūras vadītājs Jiržijs Šedivijs atzinis, ka tā ir īpaši satraucoša tendence.

2020.gadā valstis iztērējušas rekordlielu summu pētniecībai un tehnoloģijām - 2,5 miljardus eiro, kas ir pieaugums par 46%, salīdzinot ar 2019.gadu. Šo pieaugumu sekmējušas Francija un Vācija, kas kopā devušas vairāk nekā 90% no pieauguma.

Taču arī investīcijās pētījumos aizsardzības jomā trūkst sadarbības, secinājusi aģentūra, uzsverot, ka nepieciešams veicināt ES valstu sadarbību.

ES plāno līdz 2025.gadam izveidot līdz 5000 karavīriem lielus kopīgus militāros spēkus.

 

Top komentāri

Horunžijs Negoduiko
H
Milzīga summa, bet sajūta tāda, ka tā iztērēta galvenokārt bīdot krēslu uz sapulcēm un veicot taktiskus gājienus ar mapēm pa galdu.
Jakubs Šmuškins
J
Šo summa varētu palielināt, radot ES savus aizsardzības spēkus.
Rembo
R
Kapec tik milzigi terini 198 milijardi eiro, ir iztereti ES? Ko tad ES par siem milijardiem ir aizsargajusi? Izskatas, ka ES ieredni nekaunigi, ciniski laupa naudu un nevienam ne par ko neatskaitas. Ko mes redzejam uz Polijas- Baltkrievijas robezas, kad Polijas valsts, tauta vienatne ar saviem valsts lidzekliem nosargaja ES arejo robezu pret Baltkrievijas hibridkaru, tai pat laika ES , Eiropas komisijas izdzimteni nirgajas, pazemoja Polijas valsti, Polijas vadibu, tautu un nepalidzeja ne ar vienu eiro no si ES aizsardzibas budzeta…..
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits