Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Lielbritānijas parlaments apstiprina Brexit likumu

Lielbritānijas parlaments trešdien apstiprinājis likumprojektu par Brexit vienošanos, kas ļaus Apvienotajai Karalistei atstāt Eiropas Savienību (ES) 31. janvārī.

Likumprojekts tika galīgi apstiprināts pēc tam, kad parlamenta augšnams - Lordu palāta - atteicās no mēģinājumiem panākt tajā grozījumus.

Parlamenta apakšnams - Pārstāvju palāta - iepriekš trešdien vairākos balsojumos noraidīja visus piecus lordu pieprasītos grozījumus un nosūtīja likumprojektu atpakaļ parlamenta augšnamam, kas piekrita atkāpties no savām prasībām.

Karaliene Elizabete II likumprojektu varētu parakstīt jau ceturtdien no rīta.

Eiropas Parlaments (EP) gatavojas ratificēt Brexit vienošanos 29.janvārī, ļaujot Lielbritānijai izstāties no bloka divas dienas vēlāk.

Brexit likuma pieņemšana ir milzīga uzvara premjerministram Borisam Džonsonam, kurš valdības vadītāja amatā stājās pagājušajā gadā, solot realizēt Brexit.

Džonsona priekštece amatā Terēza Meja 2018.gadā panāca Brexit vienošanos ar Briseli, bet britu parlaments trīs reizes šo vienošanos noraidīja. Pēc tam Meja atkāpās no amata.

Džonsons piekrita izmaiņām Brexit līgumā, bet piedzīvoja vairākas sakāves parlamentā, kas nespēja vienoties par to kad, kā un vai vispār Brexit būtu jāīsteno.

Pagājušajā mēnesī notikušās pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas mainīja situāciju, Džonsonam atgriežoties premjera amatā ar lielu konservatīvo vairākumu Pārstāvju palātā.

Taču Džonsonam nav vairākuma Lordu palātā, kas centās panākt vairākus grozījumus Brexit likumprojektā.

Viens no Lordu palātas atbalstītajiem grozījumiem paredzēja, ka 3,6 miljoniem ES un Šveices pilsoņu, kuri pašlaik dzīvo Lielbritānijā, būtu jāpiesakās uz uzturēšanās tiesībām Lielbritānijā pēc Brexit. Veiksmīga iznākuma gadījumā viņiem tiktu piešķirts elektronisks kods, kas jāuzrāda namīpašniekiem, aviolīniju darbiniekiem un citiem, kas varētu pieprasīt pierādījumu par viņu imigrācijas statusu.

Vēl viens grozījums attiecās uz nepavadītu bēgļu bērnu tiesībām pievienoties radiniekiem Lielbritānijā.

Džonsona birojs šodien uzsvēra, ka pienācis laiks pabeigt ilgstošo Brexit procesu, kas ir sašķēlis valsti.

"Britu tauta ir gaidījusi ilgāk nekā trīs gadus, lai Brexit tiktu īstenots. Izstāšanās vienošanās likumprojekta pieņemšana ļaus mums to paveikt akurātā veidā 31.janvārī," sacīja Džonsona preses pārstāvis.

Brexit sekos pārejas posms, kas ilgs līdz 31.decembrim. Šai periodā uz Lielbritāniju joprojām attieksies ES tiesību normas un abām pusēm būs jāpanāk vienošanās par jaunu tirdzniecības līgumu.

Taču, kādas būs šīs attiecības, joprojām nav skaidrs, un sarunas par tām var izrādīties vēl sarežģītākas nekā Brexit sarunas.

Džonsons runā, ko gatavojas teikt februāra sākumā, domājams, plašāk pastāstīts, kādu tieši vienošanos cer panākt.

"Es esmu pilnīgi pārliecināts, kas mēs to spējam izdarīt," šodien sacīja Džonsons, lai gan Brisele paudusi bažas, vai ar 11 mēnešiem pietiks visaptverošas vienošanās noslēgšanai.

Lielbritānijas finanšu ministrs Sadžids Džavids šodien atzina, ka grafiks būs saspringts, bet pauda pārliecību, ka vienošanos ir iespējams panākt.

papildināta visa ziņa

Top komentāri

Samn
S
Cudo Džonsonam! Svētība Latvijai! Tāpat, kā alkaholiķis pēc atskurbtuves, Latvijai vajadzēs atjēgties un sākt pelnīt naudu, attīstot savu ražošanu, nevis izpārdojot visu Latviju ārzemniekiem un paratizējot no ES fondiem, kas 2021.gadā, pateicoties Brexitam, Latvijai vairs nebūs. Alkaholiķim un narkomānam vienmēr ir iespēja atveseļoties, bet, vispirms, jāatzīst sava totālā atkarība: tā arī Latvijai jāatzīt, ka 30 gados tā ir pārvērtusies par atpalikusi nabadzīgu ES teritoriju, un lai tā kļūtu par suverēnu valsti, tai beidzot pašai jāsāk naudu pelnīt.
ha, ha
h
Anglija ir aizslēgta, atslēga ir nolauzta. Viens, divi, trīs — nu tu esi brīvs.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits