Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +1 °C
Skaidrs
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Ženēvā turpinās sarunas par Kipras atkalapvienošanos

Otrdien Ženēvā turpinās dienu iepriekš atsāktās sarunas par Kipras atkalapvienošanos, galveno uzmanību pievēršot salas attiecībām ar Eiropas Savienību (ES) un tās nākotnes pārvaldes sistēmai.

Kipras grieķu pārvaldītās daļas prezidents Niks Anastasiads žurnālistiem norādīja, ka līdz šim ar ANO starpniecību rīkotās sarunas ritējušas "konstruktīvā" un "miermīlīgā" gaisotnē.

Tomēr viņš atzina, ka pagaidām nav izdevies panākt vienprātību ar viņa turku kolēģi Mustafu Akindži smagākajos jautājumos, kas liedz noslēgt vienošanos.

Otrdien abas delegācijas iecerējušas pievērsties salas attiecībām ar ES, kā arī iespējamās federatīvās valsts pārvaldes sistēmai un ekonomikai.

Kipra ir sadalīta kopš 1974.gada, kad Turcijas karaspēks okupēja salas ziemeļu trešdaļu, reaģējot uz toreizējās Atēnu militārās huntas atbalstīto apvērsumu, kura mērķis bija apvienošanās ar Grieķiju.

Pašlaik Ziemeļkipras Turku Republikas (ZKTR) teritorijā joprojām uzturas vismaz 35 000 vīru liels Turcijas militārais kontingents, un faktiskajā starptautiskajā izolācijā esošā pašpasludinātā turku republika ir pilnībā atkarīga no Ankaras ekonomiskā atbalsta.

Savukārt starptautiski atzītā grieķu pārvaldītā salas daļa 2004.gada maijā pievienojās Eiropas Savienībai (ES).

Pirmdien galvenā uzmanība tika pievērsta smagajam īpašumu jautājumam, taču Kipras aģentūra CNA vēsta, ka šajā jautājumā nav izdevies panāk kādu vērā ņemamu progresu.

Abas puses joprojām nespēj vienoties par to grieķu skaitu, kam būs tiesības atgriezties savās mājās, kuras tie bija spiesti pamest 1974.gadā. Akindži cenšas minimizēt atdodamo īpašumu skaitu, kamēr Anastasiads vēlas panākt pretējo.

Nopietnas domstarpības joprojām valda arī drošības jautājumos, grieķiem pieprasot Turcijas militārā kontingenta izvākšanu, kamēr turki vēlas saglabāt Ankaras militāro klātbūtni.

Sarunas turpināsies arī trešdien, kad paredzēts apspriest apvienotās valsts iekšējās robežas.

Ja viss noritēs, kā plānots, ceturtdien tiks rīkota oficiāla konference, kurā piedalīsies arī Grieķija un Turcija, kā arī salas bijusī koloniālā metropole Lielbritānija, kas pilda Kipras neatkarības garantu funkcijas.

Ja sarunās arī izdosies panākt jebkādu vienošanos, to vēl jāapstiprina referendumos, kas atsevišķi tiks rīkoti abās sašķeltās Kipras daļā.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits