Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Latvijas sporta 90

Izcilākās personības un nozīmīgākie notikumi, spožākās uzvaras un dramatiskākās neveiksmes Latvijas sporta 90 gados

INTERESANTĀKIE PROCESI

No iesācējiem līdz olimpiskajam zeltam — kamanas, bobslejs, BMX


Latviešu sportotprieks grūti pakļaujas mērķtiecīgas sistēmas izveidošanai un attīstībai. Toties jaunatklājēju fanātisms spējis dažos gados aizvest līdz visaugstākajām virsotnēm. Par spīti naudas un apstākļu trūkumam, apkārtējai skepsei utt.

Zelta šķēpi — septiņas olimpiskās medaļas

Metamais pīķis nav bijis kuršu vai zemgaļu iecienītākais ierocis, taču kādas šai vieglatlētikas disciplīnai nepieciešamās īpašības acīmredzot ieliktas latviešu gēnos.

1960.gads: Rīga — Eiropas basketbola galvaspilsēta!

Piecdesmit gados, kopš Eiropā notiek klubu turnīri, Rīga bijusi vienīgā pilsēta, kurā vienlaikus glabājušies gan sieviešu, gan vīriešu prestižākie kausi. Turklāt tie tika izcīnīti tikai pašu spēkiem.

Sports atdzīvina Latviju

Pēc visdrūmākā okupācijas posma piecdesmito gadu vidū sports sagādāja jaunus elkus un sabiedrībai trūkstošās pozitīvās emocijas. Ne velti Inese Jaunzeme, Mihails Tāls un basketbolisti, atgriežoties Rīgā, tika sagaidīti tā, kā pēctečiem sapņos nav rādījies.

Hokeja trakums


Rīgas Dinamo renesanse septiņdesmitajos gados izraisīja tālejošas sekas. Tolaik iesēto ražu ievāca Latvijas valstsvienība, bet spožākās izpausmes bija NHL zvaigznes — Sandis Ozoliņš un Artūrs Irbe.

Baltijas avangardā

Latvieši uz kaimiņiem tradicionāli raudzījušies ar skaudību. Sporta jomā tika piedzīvots patīkams izņēmums — 1988.gadā LOK atjaunotāji pirmie nostājās uz neatkarīgas sporta sistēmas izveides takas.

LIELĀKĀS SACENSĪBAS


2006.gads: pasaules čempionāts hokejā Rīgā

Lai arī olimpiskajā gadā pasaules čempionāts nesapulcēja spožākās zvaigznes, Rīga tika pie modernās Arēnas, kas galvaspilsētā reanimēja basketbola dzīvi un pavēra jaunas iespējas visdažādāko koncertu rīkotājiem.

1937.gads: Eiropas basketbols Rīgā


Pirmie Eiropas čempioni bija izauguši noteikumiem neatbilstoši šaurās zālēs, bet, gaidot viesus no Eiropas, sporta vajadzībām tika iekārtots Sporta nams, vismaz uz dažiem gadiem nodrošinot labus treniņapstākļus basketbolistiem un ne tikai.

1962.gads: Rīgas kausi vieglatlētikā

Starptautiskās sacensības Daugavas stadionā pulcēja pasaules klases zvaigznes — Valeriju Brumelu, Jāni Lūsi, Pjotru Bolotņikovu. Sākās karalienes zelta laikmets Latvijā.

1957.gads: starptautiskais motokross Šmerlī

Pirmās lielās starptautiskās sacensības pēc Otrā pasaules kara Šmerļa priedēs sapulcēja 300 000 interesentu. Nepārspējams rekords!

2003.gads: pasaules čempionāts kamaniņu sportā Siguldā

1939.gada rudenī svarcēlāju cīņas izjauca Otrais pasaules karš, 1991.gadā kamaniņnieku sacensības — barikāžu laiks. Bet 2003.gadā viss notika labākajā līmenī, ar divām medaļām mājiniekiem!

1939.gads: Eiropas čempionāts ātrslidošanā Rīgā

Ticiet vai ne, bet pēdējā pirmskara ziemā Rīgā ASK stadionā Krišjāņa Barona ielā Eiropas zvaigznes varēja sacensties uz dabīgā ledus. Bet 5000 skatītāju tribīnēs izbaudīja Alfona Bērziņa triumfu.

SPOŽĀKĀS UZVARAS

Jāņa Lūša zelta metiens Mehiko (1968)

Uzvara olimpiskajās spēlēs ar lielisku metienu pēdējā sērijā — to nevar aizmirst neviens, kurš pats redzējis un līdzi dzīvojis!

Māra Štromberga uzvarēto braucienu sērija Pekinā (2008)


Māris olimpiskajās spēlēs startēja pasaules čempiona statusā, tāpēc konkurenti viņam pievērsa īpašu vērību. Tomēr sešos startos no septiņiem Štrombergs bija visātrākais no starta līdz finišam.

Basketbols: Latvija — Spānija 24:18 (1935)

Šī uzvara Latvijai sagādāja pirmo Eiropas čempionu titulu un mūžīgu publicitāti, jo bez latviešu pieminēšanas vairs nevar iztikt neviens basketbola statiskas krājums.

Futbols: Latvija — Turcija 1:0 un 2:2 (2003)

Latvijas futbolistu iespējai Eiropas čempionāta kvalifikācijas izšķirošajās spēlēs pievarēt gadu iepriekš pasaules čempionātā trešo vietu izcīnījušos turkus neticēja tikpat kā neviens, bet Māris Verpakovskis, Aleksandrs Koliņko un citi to izdarīja, iegūdami ceļazīmi uz finālturnīru!

Hokejs: Latvija — Krievija 3:2 (2000), Latvija — ASV 2:0 (2001)

Atgādinājums par sporta stāvēšanu pāri politikai attiecībās ar lielvarām nenostrādā. Un nav pat tik svarīgi, ka šie panākumi nepavēra ceļu pēc pasaules čempionāta medaļām.

Romāna Vainšteina finiša spurts pasaules čempionātā (2000)

Augstākā līmeņa riteņbraukšanas grupas braucienam allaž ir laba publicitāte, tāpēc kuldīdznieka zvaigžņu stunda izpelnījās lielāku starptautisku rezonansi nekā citu — daudz titulētāku Latvijas sportistu uzvaras.

DRAMATISKĀS UZVARAS

Kara cirstās brūces


Otrais pasaules karš Latvijai uz 50 gadiem laupīja iespēju ar savu karogu iziet olimpiskajā arēnā un daudzus olimpiešus izkliedēja pasaulē — gan trimdā, gan Sibīrijā.

Jānis Daliņš bez olimpiskā zelta

Losandželosā (1932) pietrūka pieredzes un aklimatizācijas smalkumu pārzināšanas, Berlīnē (1936) pievīla veselība, 1940.gadā olimpisko sapni izjauca karš. Turklāt pats Daliņš atzina, ka zaudējis pašu svarīgāko mūža cīņu — par brīvu Latviju…

Jānim Lūsim sudrabs Minhenē

Veiksmi no neveiksmes dažkārt šķir divi centimetri — tik daudz izcilajam šķēpa metējam pietrūka pēdējā metienā, lai kļūtu par divkārtēju olimpisko čempionu…

Viktoram Ščerbatiham bronza Pekinā

Dobeles stiprinieka sadarbība ar treneri Eduardu Andruškeviču divdesmit gadu garumā ritējusi ideāli. Izņemot pašu svarīgāko brīdi Pekinas spēlēs, kad īss pārpratuma mirklis atņēma reālu cerību uz olimpisko zeltu.

Losandželosas spēļu boikots

Politika ietekmēja vairāku Latvijas sportistu paaudžu likteņus. Taču vissāpīgāk cieta tie, kuri politiskā boikota dēļ 1984.gadā nevarēja īstenot olimpiskos plānus.

Hokejs: neizmantotās iespējas

1997.gadā pasaules čempionāta virslīgā tika debitēts ar diviem 4:5 zaudējumiem mačos ar ASV un Itāliju. Ja vārtos uzreiz būtu bijis Artūrs Irbe un komandā būtu lielāka kārtība, 7.pozīcijas vietā varēja būt medaļas. Tik labas komandas ar līderiem spēka plaukumā mums vairs nav bijis.

SPORTISTI

Jānis Lūsis (vieglatlētika, šķēpa mešana)


Pilns olimpisko medaļu komplekts, četri Eiropas čempiona tituli, divreiz sasniegts pasaules rekords, Starptautiskās federācijas piešķirtais simtgades labākā šķēpa metēja tituls un apskaužama sasniegumu stabilitāte.

Mihails Tāls (šahs)

Pasaules čempiona godā jaunais rīdzinieks bija īsu brīdi (1960—1961), toties azartiskais spēles stils un personības pievilcība viņu padarīja superpopulāru visā pasaulē.

Jānis Daliņš (vieglatlētika, soļošana)


Valmieras autodidakta starptautiskie panākumi soļošanai pievērsa visu Latviju. Olimpiskais sudrabs, Eiropas čempiona tituls, kā arī vairāki pasaules rekordi viņu padarīja par pasaules zvaigzni.

Ivans Klementjevs (kanoe airēšana)

Olimpisko godalgu ziņā bagātākais Latvijas sportists — čempions un divu sudraba medaļu īpašnieks. Turklāt vēl septiņkārtējs pasaules čempions.

Jānis Krūmiņš (basketbols)

Visu cieņu Rīgas ASK zelta paaudzei, bet bez 218 cm garā centra spēlētāja komandas panākumu saraksts būtu krietni īsāks. Palicis vēsturē ar trim olimpiskajām sudraba medaļām, trim Eiropas čempiona tituliem, trim uzvarām Eiropas kausa izcīņā, četriem PSRS čempiona zeltiem, kā arī ļoti lietderīga spēlētāja reputāciju.

Viktors Ščerbatihs (svarcelšana)


Vairāk nekā desmit gadi pasaules elitē visprestižākajā svara kategorijā, attīstot karjeru ar fanātisku pacietību un mērķtiecību. Olimpiskais sudrabs un bronza, pasaules čempions, pieckārtējs Eiropas čempions.

SPORTISTES

Uļjana Semjonova (basketbols)

Divkārtēja olimpiskā, trīskārtēja pasaules, desmitkārtēja Eiropas čempione — visu titulu uzskaitīšana lai paliek statistikas krājumiem — šoreiz pietiks ar atgādinājumu, ka Daugavpils rajona Medumos dzimusī Uļa bijusi visu laiku panākumiem bagātākā un labākā basketboliste visā pasaulē.

Vera Zozuļa (kamaniņu sports)


Pirmā ziemas olimpisko spēļu čempione Latvijas sporta vēsturē ceļu līdz augstākajai virsotnei nogāja nepilnos desmit gados, pa ceļam izcīnot arī pasaules un Eiropas čempiones titulu.

Inese Jaunzeme (vieglatlētika, šķēpa mešana)


Karjera lielajā sportā nebija ļoti gara, toties iznāca spoža — pirmā olimpiskā čempione Latvijas sporta vēsturē! Zelta medaļa nekavēja izveidot piepildītu karjeru izraudzītajā mediķes profesijā.

Skaidrīte Smildziņa-Budovska (basketbols)

Rīgas TTT zelta komandas pirmās desmitgades spožākā zvaigzne. Nopelnījusi ne tikai medaļas un titulus (trīskārtēja pasaules, pieckārtēja Eiropas čempione) sportā, bet arī titulu Mis basketball Mundial.

Lāsma Kauniste (ātrslidošana)

Viņas raitajam solim sportiskā Latvija ar milzīgu interesi sekoja visus sešdesmitos gadus, bet karjeras virsotne tika sasniegta ar pasaules absolūtās čempiones titulu 1969.gadā.

Jeļena Rubļevska (modernā pieccīņa)

Sportam līdz fanātismam uzticīgā rīdziniece kļuva par pirmo dāmu, kas izcīnījusi olimpisko medaļu neatkarīgajai Latvijai — sudrabu Atēnu spēlēs 2004.gadā.

TRENERI

Valentīns Mazzālītis


Kopā ar Jāni Lūsi atklāja šķēpmešanas vissarežģītākos noslēpumus un nogāja ceļu no iesācēja līdz pasaules rekordam un olimpiskajam zeltam.

Valdis Tiliks/Rolands Upatnieks

Dzīvē nesamierināmie konkurenti sportā virzījās pa paralēliem ceļiem un sasniedza apmēram vienlīdzīgus panākumus. Bez Tilika nebūtu Latvijas kamaniņnieku olimpisko medaļu, bez Upatnieka nebūtu panākumu bobslejā.

Oļģerts Altbergs/Raimonds Karnītis

Rīgas TTT komandas uzvaras tradīciju pamatlicējs un viņa darba turpinātājs. Pilnīgi dažādi raksturos un darba metodēs, tikpat kā vienādi basketbola mīlestībā un izpratnē.

Leģionāri

Hokejā Viktors Tihonovs un Vladimirs Jurzinovs, volejbolā Mihails Amaļins un Genadijs Paršins, basketbolā Aleksandrs Gomeļskis — viņi ilgus gadus nostrādāja Latvijā, būtiski sekmēdami Dinamo, Radiotehniķa un ASK panākumus, kā arī veidodami spožu profesionālo karjeru — līdz PSRS izlases vadītāju posteņiem.

Rolands Sproģis (airēšana)

Izveidojis pagaidām vienīgo latviešu komandu, kas izcīnījusi olimpisko medaļu — airētāju četrinieku ar stūrmani. Sagatavojis arī citus olimpiešus, kas savulaik izsitās cauri PSRS izlases atlases sietam.

Aleksandrs Starkovs (futbols)

Jo ilgāks laiks paies no 2004.gada Eiropas čempionāta finālturnīra, jo grūtāk būs izskaidrot, kā A.Starkovs Latvijas valstsvienību uz turieni aizveda un tā vēl godam nospēlēja. Šim brīnumam iepriekš neticēja pat Latvijas Futbola federācijas prezidents.

KOMANDAS

Basketbols: TTT (1960-1987)


18 reižu iegūts Eiropas čempionvienību kauss, vienu reizi — Lilianas Ronketi kauss, 21 reizi uzvarēts PSRS čempionātos — nepārspējama panākumu sērija.

Volejbols: Radiotehniķis (1960-1991)

Spožāko panākumu ziņā dažas basketbola vienības ir pārākas, bet Radiotehniķis bija izcils ar stabilitāti paaudžu garumā — 10 sudraba un piecas bronzas medaļas PSRS čempionātos tolaik nozīmēja piederību Eiropas elitei. Plus trīs uzvaras Eiropas kausa izcīņā. Bet 1983. un 1984.gadā Rīgas komanda bija labākā pasaules volejbola pirmajā lielvalstī.

Basketbols: ASK (1955-1960)

Trīs uzvaras Eiropas kausa izcīņā, kā arī četri PSRS čempionu tituli — Rīgas komanda diktēja basketbola modi.

Basketbols: valstsvienība (1935-1939)

Pirmajam Eiropas meistaru titulam sekoja neveiksme olimpiskajās spēlēs un Eiropas čempionātā Rīgā. Toties pēc paaudžu maiņas tika izcīnīts Eiropas sudrabs (1939), un uzvarēts lielā turnīrā Berlīnē.

Airēšana: četrinieks ar stūrmani (1978-1980)


Žoržs Tikmers, Artūrs Garonskis, Dimants Krišjānis, Dzintars Krišjānis un stūrmanis Juris Bērziņš — šie vīri izturēja mežonīgo konkurenci uz vietu PSRS izlasē un izcīnīja otro vietu 1979.gada pasaules čempionātā un Maskavas olimpiskajās spēlēs.

Hokejs: valstsvienība (1997-2008)

7.vieta pasaules čempionātos 1997. un 2004.gadā, 9.vieta olimpiskajā turnīrā Soltleiksitijā (2002) un daudzkārt nodarīts kaitējums pasaules elites komandām — mīlestībai ne vienmēr vajag medaļas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Eiduka izstājas Tour de Ski pirmspēdējā posmā

Latvijas sportiste Patrīcija Eiduka sestdien izstājās distanču slēpošanas seriāla "Tour de Ski" pirmspēdējā posmā - 20 kilometru skiatlonā -, kamēr Raimo Vīgants finišēja 44.vietā, bet Ni...

Hokejs

Vairāk Hokejs


Basketbols

Vairāk Basketbols


Futbols

Vairāk Futbols


Teniss

Vairāk Teniss


Volejbols

Vairāk Volejbols


Motoru sports

Vairāk Motoru sports


Vieglatlētika

Vairāk Vieglatlētika


Riteņbraukšana

Vairāk Riteņbraukšana


Ziemas sports

Vairāk Ziemas sports


Citi

Vairāk Citi