Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +11 °C
Skaidrs
Piektdiena, 7. oktobris
Daumants, Druvvaldis

Kas jāzina vecākiem, ja bērns vasarā strādās

No 1. jūnija līdz 31. augustam skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem piedalās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotajā vasaras nodarbinātības pasākumā.

Šogad NVA filiālēs visā Latvijā ir apstiprinātas 9692 darba vietas skolēniem, ko piedāvā 690 darba devēju. Uz tām līdz 1. jūnijam jau bija pieteikušies 11 176 jaunieši (turpināt reģistrēties vasaras darbam var līdz pat 15. augustam). Skolēni strādās tirdzniecībā, ēdināšanas uzņēmumos, kultūras un sporta iestādēs, birojos, zemnieku saimniecībās, pašvaldībās u. c. 

Tikmēr Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa atgādina par praktiskiem aspektiem, kas, iekārtojot bērnus vasaras darbā, jāzina vecākiem. Īpaši noteikumi attiecas gan uz darba ilgumu, gan pārtraukumiem, kā arī uz darba saturu, kādu bērns vai pusaudzis vispār drīkst veikt. Vecākiem jādod sava piekrišana, ka bērns strādās noteiktā darbavietā, tāpat nepieciešams noslēgt darba līgumu. 

No skolēna algas arī tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas tādā pašā apmērā kā pieaugušajiem, izņemot gadījumus, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem – tad sociālās iemaksas neveic.

E. Kropa skolēniem ieteic Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) pieteikties algas nodokļu grāmatiņai. Tad, aprēķinot "uz rokas" izmaksājamo algu, tiks ņemts vērā diferencētais neapliekamais minimums un iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme būs 20%, nevis 23%, kā tas būtu, nodokļu grāmatiņu neiesniedzot. Ja skolēns vasarā veic lauku darbus, nodokļus var maksāt arī kā nodokli no sezonas laukstrādnieku ienākuma – 15% no gūtajiem ienākumiem ar nosacījumu, ka tas nav mazāks par 0,70 eiro nevienā no strādātajām dienām. Algas nodokļu grāmatiņa nav jāiesniedz, ja lauku darbi nav veikti vairāk par 65 kalendārajām dienām un saņemtie ienākumi nepārsniedz 3000 eiro

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pirkt vai nomāt auto?

Mobilitāte ir svarīga ikvienam uzņēmumam. Mobilitātes nodrošināšanai, ja par tādu neuzskata pārvietošanos ar sabiedrisko transportu vai velosipēdiem un elektroskūteriem, ir nepieciešama automašīna.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses