Laika ziņas
Šodien
Migla

Citadele Index: Optimistiskākie uzņēmēji ir Kurzemē, pesimistiskākie - Latgalē

Latvijas ekonomikas izaugsmes tempu sabremzēšanās nemazina uzņēmēju optimismu, kas ir stabili pozitīvs jau vairāk nekā divus gadus. Taču uzņēmēji piesardzīgāk vērtē vispārējo ekonomisko aktivitāti valstī un savā pārstāvētajā nozarē, liecina jaunākais bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index.

Šī gada pirmajā ceturksnī veiktais uzņēmēju noskaņojuma pētījums Citadele Index liecina, ka Latvijas uzņēmēju noskaņojums jau vairāk nekā divus gadus ir stabili pozitīvs, noskaņojuma indeksam sasniedzot 51,48 punktus.

Arvien dziļāk pesimismā grimst Latgales uzņēmēji, kuru noskaņojums ir ievērojami negatīvāks nekā citos Latvijas reģionos strādājošajiem. Savukārt visoptimistiskākie ir Kurzemes uzņēmēji. Latgales uzņēmēju noskaņojuma indekss ir 46,40 punkti, savukārt Kurzemē – 53,21.

Uzņēmēju noskaņojuma indekss Rīgā ir 51,58 punkti, Zemgalē - 51,97 punkti, Pierīgā - 52,03 punkti, Vidzemē - 52,59 punkti, liecina šī gada pirmā ceturkšņa Citadele Index rezultāti.

Ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanās uzņēmēju noskaņojumu nav ietekmējusi, taču uzņēmēji piesardzīgāk sākuši vērtēt vispārējo valsts ekonomisko  situāciju un savu pārstāvēto nozari. Abi rādītāji šī gada pirmajā ceturksnī ir zem optimisma jeb 50 punktu atzīmes – valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes indekss ir 48,57 punkti, un ekonomiskā aktivitāte pārstāvētajā nozarē novērtēta ar 49,90 punktiem.


Eksportētāji kļuvuši piesardzīgāki

"Mērens, bet stabils optimisms – tā var raksturot uzņēmēju noskaņojumu pēdējos gados. Vispārējās ekonomiskās situācijas novērtējums šobrīd, visticamāk, pasliktinājies ārējo faktoru ietekmē. Pasaules ekonomikas attīstības sabremzēšanās un starptautiskie tirdzniecības kari ietekmē arī Latvijas un Baltijas izaugsmi. Redzam, ka pēdējos divos ceturkšņos mazinās arī Latvijas eksportētāju optimisms. Ja līdz šim eksportējošie uzņēmumi bija daudz optimistiskāki par vietējā tirgū strādājošajiem, tad šobrīd, sabremzējoties izaugsmei pasaules ekonomikā, eksportētāji optimisms mazinās, pielīdzinoties neeksportētāju līmenim. Eksportētāju optimisms šobrīd ir piesardzīgākais kopš 2016.gada," norāda Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Ekonomists piebilst, ka eksportētāju piesardzīgais noskaņojums un arī vietējā tirgū strādājošo uzņēmēju piesardzīgums attiecībā uz vispārējo ekonomisko situāciju valstī apstiprina prognozes par to, ka arī šogad gaidāma lēnāka Latvijas ekonomikas attīstība nekā pērn.

Eksportējošo uzņēmumu optimisms pēdējā pusgada laikā mazinājies par teju trīs punktiem, šī gada pirmajā ceturksnī noslīdot līdz 52,19 punktiem un pietuvojoties neeksportējošo uzņēmumu indeksam - 51,15 punkti.


Visoptimistiskākie ir būvnieki, vispiesardzīgākie – pakalpojumu sniedzēji

Citadele Index aptauja rāda, ka vislielākās svārstības ilgstoši ir novērojamas būvniecības nozares uzņēmēju noskaņojumā – jau gadiem absolūta pesimisma periodi mijas ar optimisma uzliesmojumiem.

"Kopš indekss tiek mērīts, 47 ceturkšņos no 61 būvnieki bija vai nu visoptimistiskākā vai vispesimistiskākā nozare. Tas labi ilustrē, cik būvniecības nozare ir svārstīga," skaidro Āboliņš.

Šobrīd būvnieki atkal ir vispozitīvāk noskaņotā nozare, un to optimisms sasniedzis pēckrīzes periodā sen neredzētu līmeni - 54,22 punktus. Pēdējā ceturksnī audzis arī tirdzniecībā un ražošanā strādājošo uzņēmēju optimisms, savukārt pakalpojumu nozare pēdējo trīs ceturkšņu laikā no optimistiskākās kļuvusi par piesardzīgāko. Tirdzniecības uzņēmumu noskaņojumu indekss ir 52,94 punkti, ražošanā strādājošo – 52,67 punkti, savukārt pakalpojumu nozarē – 50,34 punkti.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

48 intensīvas stundas realitātes testam(4)

Pēdējos mēnešos dažādu hakatonu skaits, šķiet, audzis dubultā, turklāt tie sekmīgi pārcēlušies uz virtuālo vidi. Hakatoni ierasti notiek 48 stundu ietvaros, tajos var piedalīties ar savu komandu un ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses