Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +10 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 17. februāris
Konstance, Donats

Zemes magnētiskais ziemeļpols tuvojas Krievijai ātrāk par prognozēto

Ģeofiziķi pirmdien gadu pirms plānotā laika laiduši klajā atjaunoto Zemes magnētisko modeli ar precīzu magnētiskā ziemeļpola atrašanās vietu, jo izrādās, ka magnētiskais ziemeļpols virzās ātrāk par iepriekšējām aplēsēm. Par Zemes magnētiskās "kartes" atjaunošanu pirmdien paziņoja ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija (NOAA).

The Guardian raksta, ka Zemes magnētiskais ziemeļpols ik gadu "mēro" aptuveni 55 kilometrus un virzās prom no Kanādas Arktiskā arhipelāga uz Sibīrijas pusi.

Parasti pasaules magnētiskās kartes atjauninājumi tiek publiskoti ik pa pieciem gadiem, un nākamais atjauninājums plānā bija vien 2020. gadā. Tomēr pētniekiem nu nācies atjauninājumus izlaist gandrīz gadu ātrāk, jo magnētiskais ziemeļpols savu atrašanās vietu maina straujāk par iepriekš prognozēto.

"Mēs regulāri izvērtējam Zemes magnētiskā modeļa kvalitāti, salīdzinot to ar jaunākajiem datiem. Secinājām, ka nesakritība kļūst arvien izteiktāka visai ātri, īpaši Arktikas reģionā," nepieciešamību atjaunot magnētisko karti ātrāk par plānoto laiku skaidro NOAA pētnieks Arnods Šuliats.

Magnētiskos ziemeļus kā atskaites punktu izmanto navigācijā - kā rezerves variantu, piemēram, civilajā aviācijā un kuģniecībā, tā arī militārajā sfērā. Globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) navigāciju magnētiskā ziemeļpola nobīde neietekmē - šajā sistēmā atrašanās vietu palīdz noteikt ar satelītu palīdzību.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena