Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Piektdiena, 23. februāris
Haralds, Almants

Dainis Gašpuitis

Līdz izdzīvošanas režīmam nenolaidīsimies

Par inflācijas plosīšanos, valdības atbalsta pasākumiem un par to, kad gaidāma gaisma tuneļa galā, Rolanda Pētersona saruna ar SEB bankas ekonomistu Daini Gašpuiti.

Gašpuitis: Jaunas eksporta virsotnes tik drīz sasniegt neizdosies

Augustā Latvija eksportēja preces 868,6 miljonu eiro vērtībā, bet importēja par 1045,7 miljoniem eiro. Ārējās tirdzniecības bilances deficīts bija 177 miljoni eiro. Importa apjomi gada laikā ir par 0,7% mazāki, taču aci piesaista eksporta lēciens gada laikā par 9,9%, kas varētu norādīt uz eksporta atgūšanos.

Gašpuitis: Vai "helikopteru nauda" kļūs par realitāti?

Monetārās politikas instrumentu klāsts, ar kuru palīdzību veicināt izaugsmi un inflāciju, un jau esošo ietekme, strauji izsīkst. Arvien vairāk uzmanības tiek pievērsta konceptiem, kas pavisam nesen vēl šķita neiespējami. Nu kādu laiku ir dzirdami viedokļi par to, ka centrālās bankas varētu uzsākt "helikoptera naudas politiku" (HNP).

Gašpuitis: Deflācija izpaliek, turpmāk inflācija kļūs nedaudz straujāka

Augustā vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,7%. Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām augustā bija cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, kā arī cenu kāpumam atpūtai un kultūrai.

Gašpuitis: Smagnējs pieaugums mazumtirdzniecībā turpinās

Jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums gada laikā ir audzis vien par 1,3%. Pārtikas preču grupā apgrozījums samazinājās par 3,9%, bet nepārtikas preču grupā tas pieauga par 4,6%.Labvēlīgās tendences ekonomikā, kas turpina stiprināt pirktspēju, šogad ļoti vāji atspoguļojas mazumtirdzniecības rādītājos un turpmākā mazumtirdzniecības izaugsme, šķiet, būs ļoti piezemēta.

Gašpuitis: Darba samaksas kāpums strauji saplok

Šā gada 2.ceturksnī mēneša bruto darba samaksa valstī palielinājās par 3,3% un bija 838 eiro. Vidējā neto darba samaksa valstī sasniedza 616 eiro. Privātajā sektorā darba samaksa palielinājās par 3,3%, bet sabiedriskajā sektorā 3,2 %.Neskatoties uz saspīlēto situāciju darba tirgū, bija sagaidāms, ka lēnīgās izaugsmes un nenoteiktības ietekmē darba samaksas kāpums, salīdzinājumā ar pērnā gada 6,8% un pirmā ceturkšņa 5,3% pieaugumu, turpmākajos divos gados palēnināsies.

Gašpuitis: Pārprodukcijas posms noslēdzas

Naftas tirgus pamazām virzās uz līdzsvara pusi, jo jēlnaftas krājumi mazinās, pieprasījums ir veselīgs, bet piedāvājums sarūk. Tādēļ ir spēkā prognozes par naftas cenu atgūšanos turpmākajos divos gados (2017. un 2018.gadā), respektīvi 55 ASV dolāri un 60 ASV dolāri. Šā gada trešajā un ceturtajā ceturksnī naftas vidējās cenas prognoze ir 50 ASV dolāri.

Gašpuitis: Bezdarbs turpinās lēnu lejupslīdi

Lai arī gada sākumā bezdarbs pakāpās līdz 10,3%, otrajā ceturksnī bija vērojams raksturīgs bezdarba sarukums, ko veicina sezonālo darbu pieejamība. Gada otrajā ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā noslīdēja līdz 9,5%, kas atbilst 94,5 tūkstošiem darba meklētāju. No šī pulka 40,3% jeb 38 tūkstoši darbu nespēja atrast vismaz gadu vai ilgāk.

Gašpuitis: Izaugsme otrajā ceturksnī paātrinās nedaudz

Gada 2.ceturksnī iekšzemes kopprodukts ceturkšņa laikā palielinājās par 0,4%, bet, salīdzinot ar 2015.gada attiecīgo periodu, IKP pieaugums bija 2,1%. Nozīmīgs pievienotās vērtības kāpums bija rūpniecībā (+7%), mazumtirdzniecībā par 3%. Tikmēr nozīmīgs apjomu kritums turpinājās būvniecības nozarē (-22%).

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide