Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Iespējamā misija

Aicina dažādu profesiju speciālistus pieteikties projektā Mācītspēks

Lai veicinātu Latvijas izglītības kvalitāti un risinātu kvalificētu pedagogu trūkumu, dažādu jomu pārstāvjiem tiks sniegta iespēja iegūt pedagoga izglītību un dalīties savās zināšanās un pieredzē ar skolēniem. 23. aprīlī sācies šogad pēdējais pieteikšanās posms projektā Mācītspēks ar mērķi Latvijas skolotāju rindas papildināt ar 100 dažādu jomu profesionāļiem.

Skolotājs: Kā palīdzēt skolēniem mācīties un padarīt mācību procesu pēc iespējas daudzpusīgāku?

Atceroties savu skolas pieredzi, draugi un paziņas nereti man jautā, kā es tieku galā ar noteiktām situācijām klasē. Dzirdot atbildi, ka, galvenokārt, sarunājoties ar skolēniem, viņu vecākiem, kolēģiem un, ja vajag, atbalsta personālu, ziņkārīgie jautātāji parasti ir manāmi vīlušies, jo tā vien izskatās, ka cerēja dzirdēt stāstu par kādu maģisku "skolotāja talantu", mākslu, iedzimtību vai tamlīdzīgu ezotēriku. Taču maģijas šeit nav. Lai varētu palīdzēt skolēniem mācīties, skolotājam pašam ir ļoti daudz jāmācās un jānostiprina daudzas prasmes. Nemitīgi.

Lielās lietas skolotāja amatā

Cienīt skolotājus Danam Jurķim ģimenē mācīja jau bērnībā. Viņš ir viens no 35 nodibinājuma Iespējamā misija jaunā iesaukuma dalībniekiem un šā gada septembrī sāks mācīt angļu valodu Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskolā, kuru pats absolvējis tikai pirms trim gadiem. Dana nesenie skolotāji tagad būs viņa kolēģi, un jaunais vīrietis Dienai atzīst – lai arī satraukums par gaidāmo pieredzi ir, viņš ir apņēmības pilns skolēniem nodot tās vērtības un zināšanas, ko Danam devuši viņa pedagogi.

Akcijas Iedvesmo Latviju mācīties! ietvaros LDz aicina skolēnus mācīties fiziku

Sākot Iespējamās misijas jauno skolotāju iesaukumu, vienlaikus ir uzsākta arī akcija Iedvesmo Latviju mācīties!. Tās laikā nodibinājuma atbalstītāji un domubiedri dodas uz skolām, lai vadītu mācību stundas, dalītos personiskajā pieredzē un uzskatāmi parādītu mācību priekšmeta sasaisti ar viņu profesiju. Uz Jelgavas ģimnāziju devās arī VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) darbinieks Artūrs Bite, lai aicinātu skolēnus mācīties fiziku.

VIDEO: Dažādu jomu profesionāļi Latvijā pieņem izaicinājumu un samainās profesijām

Pasaules Ekonomikas forums paredz – mūsdienu jaunieši dzīves laikā mainīs profesijas vismaz septiņas reizes, turklāt piecas no šīm profesijām vēl nemaz neeksistē. Lai noskaidrotu tās prasmes, kas palīdz apgūt jaunu profesiju un būt konkurētspējīgiem mūsdienu mainīgajā biznesa vidē, četri savas jomas profesionāļi pieņēma Swedbank skolu programmas Dzīvei gatavs izaicinājumu un iejutās sev pavisam neierastā profesijā. Kā profesionāļiem veicies izaicinājumā un ko no tā var mācīties mūsdienu jaunieši, skaties video sērijā Vai dzīvei gatavs?.

Daļa Iespējamās misijas skolotāju pēc likuma nevar turpināt darbu skolā

Laura Riekstiņa-Zauska Rīgas Juglas vidusskolā pirmo gadu 5. un 7. klasei māca bioloģiju, lai gan vēl nesen bija redzama slimnīcas gaiteņos mediķa uzsvārcī. Skolā viņa nonākusi ar Iespējamo misiju (IM), bet nupat auditā secināts, ka viņa tur strādāt nedrīkst – medicīnas izglītība nav atbilstoša, lai mācītu bioloģiju. Līdzīga situācija ir arī citiem IM pedagogiem. Likums ir skaidrs – jāiegūst vajadzīgā izglītība, vai arī klases priekšā stāvēt nedrīkst. Taču rodas jautājums, vai šādu formalitāšu dēļ izglītības sistēma nepazaudē izcilus skolotājus, piektdien vēsta laikraksts Diena.

Jaunie skolotāji nepiekrīt, ka profesijas prestižs ir zudis

Par skolotāja profesijas prestiža kritumu, iespējams, var runāt, vērtējot valsts attieksmi, bet sabiedrībā tai ir atbalsts. Tā liecina divu _Iespējamās misijas _skolotāju - Ādažu vidusskolas vēstures skolotājas Paulīnas Latsones un fizikas skolotāja Raivja Paula - intervijā LNT raidījumam 900 sekundes teiktais.

Darbu sāk 21 jaunais Iespējamās misijas skolotājs.

"Jaunie IM dalībnieki sev ir uzstādījuši augstus un nozīmīgus mērķus – panākt, lai skolēni labāk apgūst mācību saturu un novērtē mācību procesu. Tikai tā var saglabāt vēlmi mācīties mūža garumā, kas mūsdienās ir neatņemama ikdienas un darba sastāvdaļa," uzsver IM direktors Mārtiņš Kālis.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide