Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 24. februāris
Diāna, Dina, Dins

Izgudrojumi

No linu apstrādes līdz pārvietojamām krāsnīm - apkopoti pirmskara Latvijas izgudrotāju atklājumi

Latvijā izgudrotājiem pirmajās divās desmitgadēs pēc valsts dibināšanas iegūšanas piešķirti 2944 patenti. Lai arī daļa palikuši tikai vēstures lapās, starp pirmskara Latvijas gudro prātu idejām bijuši arī patenti, kas atstāja nozīmi pasaules līmenī, piemēram, visiem zināmā Minox fotokamera un krietni mazāk zināmais fakts, ka izgudrotājs no Latvijas nopelnījis 10 000 latu, pārdodot savu ideju Singer šūšanas uzņēmumam, secinājusi Patentu valde, kas apkopojusi Latvijas pirmskara izgudrotāju patentus.

Katram patentētajam izgudrojumam – arī savs biznesa plāns

"Patenta saņemšanas mērķim nevajadzētu būt tam, ka izgudrotājs savā dzīvoklī vai birojā pie sienas pieliek skaisti noformētu apliecību, kas apstiprina patenta saņemšanu. Patenta saņemšanas mērķim vajadzētu būt saistītam ar patenta tālāko pielietošanu, jābūt izpratnei, kur varētu notikt ražošana, kur – pārdošana, kāda ir konkurence, kāda vispār ir situācija tirgū. Jāuzsver, ka pēc būtības patents ir izgudrojums, kura jēga ir tā pielietošana ražošanā," intervijā Magdai Riekstiņai uzsver Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis.

Nākotnes lidaparāts varēs nolaisties pat kartupeļu laukā

Rīgas Tehniskās universitātes Aeronautikas institūta speciālisti izstrādā nākotnes lidaparātu, kas varēs ātri pacelties un nolaisties uz jebkādas virsmas. Nepabeigtu lidaparāta modeli var aplūkot Rīgas Tehniskās universitātes Transporta un mašīnzinību fakultātes Aeronautikas institūta laboratorijā. No debeszilā putu polistirola un koka izgatavotais lidaparāts ir tikai neliela daļa no Eiropas Komisijas atbalstītā un uzsāktā projekta ESTOLAS (Extremely Short Take Off and Landing On any Surface).

Latvijas trumpis pasaulē - unikāli izgudrojumi medicīnā

Izvērtējot spēcīgākās jomas Latvijas zinātnē, secināts, ka vislielāko potenciālu glabā veselības nozare. Latvijas mediķiem sadarbībā ar moderno tehnoloģiju speciālistiem un zinātniekiem ir labas izredzes radīt pasaules mēroga unikālus izgudrojumus, vēsta TV3 ziņas. Radoši izgudrojumi medicīnā nākotnē varētu būt viens no Latvijas lielākajiem trumpjiem pasaulē, izvērtējot aptuveni 400 pētniecības un zinātnes virzienus, secinājusi Baltijas Inovatīvo Pētījumu un Tehnoloģijas biedrība.

Apsēstību ar Facebook piedāvā izdzīt ar elektrošoku

Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) studenti ir izstrādājuši ierīci, kas fiksē, cik ilgi datora lietotājs pavada sociālajā tīklā Facebook, un pēc laika limita pārsniegšanas veic nelielu elektrošoku, atsaucoties uz portālu TechCrunch, vēsta aģentūra LETA.

Velosipēds no kartona – tā ir realitāte

Mēs esam pieraduši, ka no kartona var tik izgatavotas kastes, un pēdējā laikā jau arī nelieli krēsliņu, plaukti, kāds galdiņš, un citas sadzīvē noderīgas lietas. Taču diezin vai kāds ir varējis iedomāties, ka no kartona var tikt izgatavots arī velosipēds.

Par sievas slepkavību aiztur bagāto Tetra Pak dinastijas mantinieku

Viens no Lielbritānijas bagātākajiem vīriešiem un Tetra Pak dinastijas mantiniekiem Londonā arestēts aizdomās par savas sievas 48 gadus vecās Evas Rauzingas slepkavību, ziņo ārzemju mediji. Sieviete mirusi no narkotiku pārdozēšanas, savukārt viņas vīrs Hans Kristians Rauzings aizturēts par narkotiku glabāšanu.

Uzlabojas sadarbība starp vietējiem izgudrotājiem un ražotājiem

Latvijas Izgudrojumu un inovāciju centrs _Latvia Invent _vienojies par sadarbību ar Latvijas izgudrotāju biedrību, lai kopīgi strādātu pie jaunu risinājumu, produktu, pakalpojumu, pārdošanas metožu un citu inovāciju ieviešanas uzņēmumos, kas vēlas paaugstināt savu konkurētspēju Latvijā un ārvalstu tirgos.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide