Laika ziņas
Šodien
Migla
Svētdiena, 25. jūlijs
Jēkabs, Žaklīna

Baiba Vanaga

Kāpiens līdz lavas šovam

Šajā piektdienā varam svinēt sešu nedēļu jubileju, kopš Islandē, netālu no galvaspilsētas Reikjavikas, notika vulkāna Fagradalsfjadla izvirdums. Pa šo laiku teritorija ap vulkānu krietni mainījusies un ir notikuši vēl pieci izvirdumi, kopā veidojot vismaz sešas atveres zemes dzīlēs, no kurām šļācas laukā simtiem gadu veca magma jeb pavisam svaiga lava. Vulkāna izvirdums šajā salas daļā nebija bijis vismaz 800 gadu.

Solisti teātri nerada. Saruna ar režisori Māru Ķimeli

Ar kartupeļiem savā dzīvē esmu izdarījusi pilnīgi visu, saka režisore Māra Ķimele (76), aicinot nestāvēt dīkstāvē, bet strādāt. Viņasprāt, veidu, kā pastāvēt un darboties, var atrast vienmēr – arī pandēmijas laikā.

Intuitīvs ceļojums. Saruna ar horeogrāfi Alisi Putniņu

Vārds nes daudz, bet tikpat daudz stāsta kustība un ķermenis, saka dejotāja, horeogrāfe Alise Putniņa (28). Gatavojoties savai pirmajai monoizrādei, viņa atklājusi nepārtrauktas kustības spēku un mēģina caur to parādīt sievietes nebeidzamību.

Arī disko bumbu Ivetai un Atim

Domājot par Ziemassvētkiem un dāvanām, atceros kādu svētku vakaru no savas bērnības, kad mūs savāda vecīša izskatā apciemoja kaimiņu onkulis, kuram toreiz bija tuvu pie astoņdesmit. Kā bērni gan viņu neatpazinām, taču viņa izskats vairāk liecināja par kādu no budēļu bara noklīdušu ķekatnieku, nevis sārtajā mētelī ar balto bārdu tērpto kungu. Toreiz savādais vecītis paziņoja, ka pa ceļam pie mums ir redzējis citplanētiešus, bet mums ar māsu uzdāvināja cepumus, kas bija gatavoti no smilšu mīklas. Tajā brīdī bijām tik pārsteigtas un izbrīnītas, ka mums patiešām likās – tas ir kāds citplanētiešus redzējis viedais, tikai tie cepumi – tādi pavisam vienkārši. Neatceros, kas tajā gadā vecāku un vecvecāku sarūpēts bija zem eglītes, taču šie cepumi man vienmēr paliks spilgtā atmiņā kā kaut kas īpašs un to sauso garšu varu sajust joprojām. Izrādās, nemaz tik daudz nevajadzēja, lai kaut kas saviļņotu tā, ka atmiņā paliek visam mūžam.

Visi smaida pretī

Kā fiziski sajust Latviju, kur noķert iedvesmu un atrast savu īsto vietu – uz to var atbildēt Liene Zīlīte (37), Vilis Brūveris (36) un Nauris Zeltiņš (30), kuri, filmējot visdažādāko cilvēku stāstus reģionos, nonākuši pie atziņas, ka mums vislabākais ir būt

Skaistas dzīves kultivēšana(1)

Valters Negribs (26) savai akadēmiskajai karjerai izvēlējies Latvijā neierastu virzienu – viņš Oksfordā studē sanskritu. Ar viņu var sarunāties gan par laimi un ciešanām, gan laika plānošanu, "moderno" jogu un to, kāpēc Senās Indijas prakse Rietumu pasaulē kļūst tikai arvien populārāka.

Skaņu bezgalības meklētāji

Festivāls Skaņu mežs arī šogad piedāvā izaicināt pašam sevi, apgūstot un pielaikojot savai gaumei jaunus skaņu viļņus un formas.

Čipsu vīrs atnācis(2)

Padarot jau populāro uzkodu čipsus veselīgākus un neatkāpjoties no sava sapņa par ražotni, Jersikas čipsu saimnieks Artis Paeglis radījis produktu, kas nu jau pazīstams arī ārpus Latvijas.

Latvijai vajag: Mainīt attieksmi(4)

Iespēju Latvijā ir daudz, savukārt problēmas nav neatrisināmas. To pierāda kaut vai tas, cik jau izdarīts kopš 90. gadiem, uzsver Toms Kreicbergs (32). Viņš pats guvis dažādu pieredzi, strādājis pat Volstrītas finanšu džungļos un arī tagad neizslēdz iespēju, ka ceļi var aizvest prom no Latvijas. Taču attieksmei "viss ir slikti", viņaprāt, nav pamata – tā vietā būtu jāmaina domāšana.

Dziesmās iztulko emocijas

Ir tādas dziesmas, kas galvu uz kādu brīdi pārvērš par vienas dziesmas radio. Pietiek tikai dzirdēt frāzi, pirmo takti, un jau zini – nebūs miera. Melodija un vārdi tevī dzīvos tik ilgi, līdz tur iemājos kaut kas cits vai iestāsies klusums. Var tikai pabrīnīties, kā kaut kas cita radīts var tā pārņemt.

Sarkanā māla vēstneši pasaulē

Vaidavas ceramic ražotnes saimnieki un vadītāji Miks Balodis (38) un Guntars Sticers (40) pārliecina, ka keramika nebūt nav izgājusi no modes un arī mūsdienās var būt ne tikai kā dizaina priekšmeti. Viņu ražotās trauku kolekcijas atzītas Latvijas Dizaina gada balvas konkursā un arvien biežāk var pamanīt gan veikalu plauktos, gan sadzīves interjeros un virtuvēs.

Latvijai vajag: Baltos galdautus(1)

Šogad jau trešo reizi 4. maijā, lai atzīmētu dienu, kad izvēlējāmies brīvību un iestājāmies par Latvijas neatkarību, tiks svinēti Baltā galdauta svētki. Kultūras ministrijas (KM) pārstāve Selga Laizāne aicina visus izmantot šo mirkli, lai sanāktu kopā svinīgā noskaņā, – vienalga, esot mājās pie ģimenes galda vai kaut kur pasaulē kopā ar tikko satiktiem cilvēkiem.

Izvēlējušies neapnikt

Atzīstot, ka viņu satrauc tas, kas nav līdzsvarā, un filozofējot par mītiem, kas ir visapkārt, Jānis Ozoliņš ar domubiedriem grupā Sigma izdod jaunu albumu, kas balstīts latviešu autoru dzejā.

Uz instrumentu neapvainojas(4)

Ģitārists Kaspars Zemītis atzīst, ka viņam ir svarīgi ierasties laikā – īpaši uz mēģinājumiem ar Abonementu orķestri. Tajā Kaspars joprojām saspēlējas ar saviem senākajiem cīņu biedriem no leģendārās grupas Time After Time – taustiņinstrumentālistu Kārli Lāci un saksofonistu Gintu Pabērzu. Šajā kolektīvā pat piecas minūtes kavēt neesot pieņemts. Tāpēc arī pirms tikšanās ar SestDienu viņš brīdina par kavēšanos, kaut aizķēries vien pāris minūšu un jau nāk ar ģitāru sudrabotā futrālī pār plecu. Izskrējis rīta krosu pa Anniņmuižas mežu, viņš vēl stāsta, ka varbūt drīz tur varēšot arī slēpot, ja netālajā trasē sapūtīs pietiekami daudz sniega.

Pārtopot Zuzejā

Mēs gaidām to mirkli, kad būsim zem viena jumta, - saka Mūkusalas mākslas salona izstāžu kuratore Līga Lindenbauma.

Mazs Freiberdziņš ar savu kastīti(1)

Svarīgi ir ne tikai tas, kā to pindzeli turēt, bet arī tas, ko ar to pindzeli darīt, uzsver scenogrāfs Andris Freibergs. Gaidot filmas Pasaka par tukšo telpu pirmizrādi, mākslinieks aicina bēgt no klišejām, izvairīties no teicamnieka sindroma un nebaidīties no tukšām telpām.

Ar Merilinu un Zubinu Metu(1)

Atzīmējot pavasara sezonas noslēgumu, kinoteātris Splendid Palace jau pavisam drīz aicinās izbaudīt divus krāšņus un klasiski izsmalcinātus notikumus. 19. jūnija vakarā plkst. 21 tiešraidē no Milānas La Scala opermīļiem būs iespēja redzēt pasaulē maz iestudētās Volfganga Amadeja Mocarta operas Bēgšana no seraja atjaunoto versiju. Savukārt sadarbībā ar kinoprojektu Spektrs 20. jūnijā plkst. 19 skatītāji tiks aicināti izcilās Merilinas Monro izpildījumā uzzināt atbildi uz mūžseno jautājumu Kā apprecēt miljonāru/How to Marry a Millionaire (1953).

No vilkačiem nav jābaidās(5)

Ar skrējienu Ogres Zilajos kalnos 15. aprīlī aizsāksies ainaviskais taku skriešanas seriāls Stirnu buks 2017. Tā organizators un idejas autors Rimants Liepiņš stāsta, ka domu par šādu sacensību rīkošanu Latvijas mežos iedzīvinājis Āžu kalns, kas vilinājis skriet mežā, kur to darīt ir trīskārt vērtīgi, jo mežā cilvēki kļūst patiešām labāki.

Sibīrija un Volstrīta vienos vākos

Dienā, kad tika atzīmēta _Baltijas ceļa _un Ribentropa– Molotova pakta parakstīšanas gadadiena, izdevniecības Zvaigzne ABC telpās notika rakstnieka Toma Kreicberga grāmatas Lopu ekspresis atvēršana.

Sibīrija un Volstrīta vienos vākos

Dienā, kad tika atzīmēta Baltijas ceļa un Ribentropa-Molotova pakta parakstīšanas gadadiena, izdevniecības Zvaigzne ABC telpās notika rakstnieka Toma Kreicberga grāmatas Lopu ekspresis atvēršana. 23. augusts visdrīzāk izvēlēts ar nodomu, jo arī romāns savā veidā atspoguļo abu vēsturisko faktu seku sajaukumu. Kā vēstīts anotācijā, tas ir par «kāda jauna latvieša centieniem ielauzties finanšu pasaulē Volstrītā Ņujorkā - un par viņa vecmāmiņas pārdzīvojumiem Sibīrijas izsūtījumā».

Rundāles pils galvenā dārzniece: Rozes tik skaistas kā karalienes(4)

Rundāles pils rožu dārzā ap Jāņu laiku sazied visas tur sastopamās rožu šķirnes. Dārza galvenā speciāliste Dainuvīte Brūvere stāsta, ka ziedi var priecēt no vasaras sākuma līdz pat vēlam rudenim, bet visskaistākie tie ir, kad vēl nav nožuvusi rīta rasa.

Svarīgi redzēt klātienē. Grupa Jazzatomy muzejā Ebreji Latvijā(1)

Savulaik, pati, strādājot šai muzejā, spēlējusi tur esošo flīģeli un klausījusies ģimeņu stāstus, Pieneņu vīna soliste Evilena Protektore Muzeju naktī, 21. maijā, ar savu jauno grupu Jazzatomy pieskandinās muzeju Ebreji Latvijā, lai apmeklētājiem vēstītu par daudzpusīgo ebreju kultūru, kurā svētkos nekas nenotiekot mierīgi.