Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +25 °C
Skaidrs
Otrdiena, 23. jūlijs
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Ints Megnis

Ātrāko ceļu iekarošana

Tieši 15 gadu pēc Raimonda Strokša pirmajām noorganizētajām rallija sacensībām Latvija ir sagaidījusi ko tādu, kas vēl nesen šķita neiedomājami – no 18. līdz 21. jūlijam valsti pārņems pasaules rallija čempionāta (WRC) posms Tet Rally Latvia. Tās būs, iespējams, pašas ātrākās sacensības kalendārā un no sportistiem prasīs īpašu meistarības pārbaudi, turklāt vietējiem līdzjutējiem īpašu odziņu piedos vietējā sportista Mārtiņa Seska braukšana ar prestižākās Rally 1 klases automobili. Tomēr rallijs ir paaugstinātas bīstamības sporta veids un pēdējos gados strauji augušas tā drošības prasības, tāpēc, ja ilgāku laiku vai pat nekad šādas sacensības neesat apmeklējuši, svarīgi ir iepazīties ar noteikumiem. "Tas, ko šīs mašīnas ātrumposmos spēj paveikt, ir mazliet ārpus šīs pasaules," saka Strokšs.

Kaimiņu superzvaigzne

Šajā tūkstošgadē mūsu ziemeļu kaimiņvalsts Igaunija rallijā ir atradusies Latvijai priekšā. Viņiem ātrāk nekā mums bija pirmais WRC braucējs Marko Mertins un ātrāk arī pasaules čempionāta posms, kas gan nebija pirmā sacensību viesošanās Baltijā, jo 2014. gadā daļa Polijas WRC etapa tika aizvadīta Lietuvā. 2019. gadā igauņu pilots Ots Tenaks kļuva par pasaules čempionu, šī sporta veida popularitāti savā valstī paceļot vēl pavisam jaunā līmenī, un arī šosezon viņš ir viens no sacensību vadošajiem braucējiem.

Viena šāviena tiesa

Kaut gan pavisam nesen nosvinējusi vien savu 15. dzimšanas dienu, jaunā šāvēja Kristiāna Agule palika viena precīza šāviena attālumā no kvalificēšanās Parīzes olimpiskajām spēlēm. To saprotot, pret sienu lidoja čība, tomēr, emocijām norimstoties, dobelniece apzinās, ka vienmēr būs nākamā iespēja, turklāt ir pārliecināta, ka viņai piemīt talants un pašas neatlaidība palīdzēs gūt lielus panākumus

Čakstes nodrošināta debija

Tieši pirms 100 gadiem Latvijas sportisti Francijā piedzīvoja debiju olimpiskajās spēlēs zem sarkanbaltsarkanā karoga. Kaut gan ilgstoši likās, ka no vēlmes sūtīt neatkarīgās valsts delegāciju uz Parīzi nekas nesanāks, Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piešķirtais finansējums ļāva uz VIII Olimpādes spēlēm, kas 1924. gadā no 5. līdz 27. jūlijam risinājās Parīzē, braukt 41 sportista lielai Latvijas delegācijai.

Ar pozitīvu skatu

Vēl ilgi pirms pandēmijas un kara 2017. gada septembrī Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) kongresā Limā tika nolemts, ka 2024. gada vasaras olimpiskās spēles notiks Parīzē, bet četrus gadus vēlāk – Losandželosā. Kopš tā laika pasaule ir pārdzīvojusi kaudzēm satricinājumu, bet olimpiskā kustība daudzu cilvēku acīs zaudējusi cieņu. Latvijas delegācija Parīzes spēles sagaida ar lielu skaitu gados jaunu sportistu sastāvā, bet vēl vairāk mūsējo pašlaik sasniedz ļoti augstus rezultātus jaunatnes līmenī un, iespējams, olimpiskajā komandā spēcīgi ienāks Losandželosā.

Šautru metēju pirmais solis

No 11. līdz 13. jūlijam viesnīcā Bellevue Park Hotel Riga risināsies Eiropas kauss jauniešiem šautriņu mešanā jeb dartā. Tā būs pirmā reize, kad Baltijā notiks kāds no Pasaules Darts federācijas kausiem, un mājinieki lielas cerības liek uz talantīgo Ralfu Laumani, kurš šobrīd atrodas pasaules junioru ranga līderpozīcijā. Par gaidāmajām sacensībām stāsta Latvijas Darts organizācijas vadītājs Žanis Buklovskis.

Karstākais notikums karstākajā laikā

FIA Pasaules rallija čempionāta (WRC) posms būs šī gada karstākais sporta notikums Latvijā, kas turklāt risināsies karstākajā tūrisma laikā, uzskata pašvaldības, kurās sacensības tiks aizvadītas. Kaut gan precīzas aplēses šobrīd veikt grūti, katra no pašvaldībām gaida vairākus tūkstošus un pat desmitus tūkstošus viesu, kuri sildīs vietējo ekonomiku, tāpēc, lai maksimāli izvairītos no sastrēgumiem un pārlieku lielas burzmas, sacensību apmeklēšanai ieteicams gatavoties laikus un maršrutu plānot ļoti rūpīgi. Pašvaldības strādā, lai svētkus noorganizētu atmiņā paliekoši un pie viņiem atbraukušie sporta draugi vēlētos atgriezties arī citreiz.

Kaifs lēcienā

Mirklī, kad Pauls Jonass sagādājis Latvijai pirmo uzvaru pasaules motokrosa čempionāta prestižākās klases posmā, ir īstais brīdis paskatīties, kas notiek aiz mūsu vadošā sportista muguras. Markuss Kokins (16) ir motokrosam neierasti garš, bet ar nopietnu attieksmi gan pret sportu, gan izglītību, turklāt meistarību slīpē pie trenera, kurš izaudzinājis iepriekšējo divu desmitgažu Latvijas labākos braucējus.

Olimpiskā gara akadēmija

Kaut arī mūsdienās olimpiskā kustība arvien biežāk iekļūst skandālos, tā joprojām iedvesmo bērnus, kuri sapņo kādreiz nokļūt šajā prestižajā sporta forumā vai arī gluži vienkārši jūt līdzi saviem elkiem. Šogad pavasarī 35. jubileju atzīmēja biedrība Latvijas Olimpiskā akadēmija (LOA), kas veic olimpiskās kustības un olimpisma izpētes darbus, kā arī veicina olimpisko izglītību Latvijā, rūpējoties par olimpisko ideālu popularizēšanu.

Vārtu mašīna. Saruna ar Latvijas futbola leģendu Marianu Paharu

Kaut gan jau tolaik viņš bija Latvijas futbola leģenda, 2004. gada Eiropas čempionāta finālturnīru Marians Pahars vēlējās pamest tā norises laikā, jo nebija apmierināts ar Aleksandra Starkova atvēlēto spēles laiku. Tomēr pašlaik Pahars viņu saprot un tieši ar Latvijas visu laiku labākā trenera atbalstu pats kļuva par valstsvienības vadītāju. Kaut arī Marians iesita 42 vārtus Anglijas premjerlīgā un, visticamāk, vēl ilgi neviens mūsu futbolists šādam rādītājam pat nepietuvosies, par vienu no savas dzīves lielākajiem sasniegumiem viņš uzskata latviešu valodas iemācīšanos, ko paveicis pēdējo dažu gadu laikā.

Šoreiz bez pašmāju favorīta

8. un 9. jūnijā Ķeguma trasē Zelta zirgs gaidāms devītais no sezonas 20 pasaules motokrosa čempionāta etapiem. Diemžēl iepriekš gūtā savainojuma dēļ tajā neredzēsim Latvijas vadošo braucēju Paulu Jonasu. Par gaidāmajām sacensībām stāsta posma rīkotājs Kristers Serģis.

Latvieši ir visur

Soli pa solim. Tā varētu raksturot latviešu mehāniķa un inženiera ceļu Pasaules rallija čempionātā (WRC), tomēr viņi nav vienīgie, un mūsējo skaits otrajā prestižākajā autosporta čempionātā arvien palielinās, tāpēc laikam jau ir pašsaprotami, ka šovasar pirmoreiz vēsturē šīs sacensības uzņemsim arī pašu mājās, iepazīstoties ar to iespaidīgo apmēru.

Pārliecība nesalūza. Saruna ar kalnu slēpotāju Dženiferu Ģērmani

Kalnu slēpošanas briljantiņš Dženifera Ģērmane beidzot ir uzspīdējis! Traumu pilni iepriekšējie gadi talantīgo sportisti atturēja no pilnvērtīgas ienākšanas elitē, bet savā pēdējā junioru sezonā viņai izdevās izlabot vairākas tehniskas nianses un tas rezultātu sniedza tik strauji, kā necerēja pat lielākie optimisti. Dženifera pussezonas laikā trīs reizes izcīnīja astoto vietu pasaules kausa posmos, turklāt apstākļos, kad iepriekšējā vasarā traumu dēļ neizdevās ielikt pilnvērtīgu fizisko bāzi un viņa kā vienīgā elites sportiste ik dienas pati sev gatavoja slēpes. Tas ļauj piesardzīgi optimistiski raudzīties nākotnē, ka mums būs iespēja priecāties par arvien lielākiem sasniegumiem.

Izvēdināt galvu diennakts skrējienā

Vai spēj iedomāties skriešanu veselu diennakti praktiski bez apstājas? 24. un 25. maijā Rojā notiks 24 stundu ultramaratona sacensības. Par gaidāmo skrējienu, kurā piejūras gaisā un priežu aromātā tiks pārbaudīta cilvēku garīgā, emocionālā un fiziskā izturība, stāsta tā organizators Artis Zariņš.

Olimpiskais čempions

Sācis nodarboties ar hokeju agrāk nekā trīs gadu vecumā, Timurs Mališevs (15) jau kaklā ir kāris paša izcīnītu olimpisko zelta medaļu. Jaunais uzbrucējs uzskata, ka skola un mācības palīdz labāk un vairāk trenēties, bet nākotnē viņš sapņo kļūt par izcilāku spēlētāju, nekā bija leģendārais Veins Greckis.

Ceļš līdz bronzai. Pirmsākumi

114 gadu pagāja no pirmās zināmās hokeja spēles Latvijas teritorijā līdz mirklim, kad mūsu nacionālā izlase kāpa uz pasaules čempionāta goda pjedestāla. Savulaik hokeju spēlējām spēkos līdzīgi ar Igauniju un Lietuvu, bet laika gaitā pie mums šis sporta veids sāka attīstīties veiksmīgāk un kļuva par populārāko valstī. Kopā ar kādreizējo spēlētāju un treneri, bet tagad hokeja vēstures apkopotāju Ēvaldu Grabovski ieskatāmies Latvijas hokeja pirmsākumos.

Vēlme pēc piedzīvojuma

Kaut arī visi viņi pat nav bijuši Porto pilsētā, ducis Latvijas spēlētāju šosezon veidoja vēsturē pirmās Portugāles hokeja komandas Porto kodolu, sacenšoties Spānijas čempionātā. Šis piedzīvojums atmiņā paliks uz visu mūžu, saka hokejisti, jūtoties arī kā vēstures rakstītāji, jo cer panākt, lai projekts nebūtu īslaicīgs un siltajā Portugālē arvien vairāk iepazītu šo mūsu valstī tik populāro sporta veidu.

Septiņas desmitgades ar orientēšanos

Pirms 66 gadiem viņš piedalījās otrajās orientēšanās sporta sacensībās Latvijā un strauji kļuva no tām atkarīgs. Rodrigo Slaviņš šomēnes atzīmē savu 85. jubileju un 30 no šiem gadiem ieņēmis Latvijas Orientēšanās federācijas prezidenta amatu, būdams atbildīgs par procesu, kurā soli pa solim orientēšanās kļuva par vienu no populārākajām tautas sporta nodarbēm valstī.

Dāmām šķēršļu nav

Nav meitenēm nepiemērotu sporta veidu, uzskata jaunā svarcēlāja Loreta Ciukore (11) no Balviem, kura jau spēj virs galvas uzgrūst lielāku smagumu, nekā pati sver. Lai celtu labi, viņai pie svaru stieņa svarīgi pieiet dusmīgai un tas noteikti ļaus nākotnē sasniegt uzstādītos mērķus – pārspēt treniņu biedrenes rekordus un aizbraukt uz Eiropas čempionātu.

Labākie dodas uz Kuldīgu

Jaunu ambīciju līmeni šosezon izvirzījušas Latvijas vadošās telpu futbola komandas. Riga klubs palika tikai vienu gūto vārtu attālumā no UEFA Čempionu līgas pusfināla, bet pašu mājās tam ļoti nopietnu konkurenci sastāda RFS Futsal vienība. 20. un 21. aprīlī Kuldīgā notiks Latvijas kausa telpu futbolā finālčetrinieka turnīrs, kurā bez šīm divām ambiciozajām komandām sacentīsies arī vietējā vienība Nikers un Salaspils FA. Par gaidāmajām sacensībām stāsta Latvijas Futbola federācijas telpu futbola attīstības speciāliste Oļesja Maļikova.

Zinātāji zina vislabāk

Latvijas spožākajiem prātiem sportā reizi divās nedēļās ir svētku diena, jo notiek Sporta viktorīnas spēle, kurā viņiem tiek dota iespēja pārbaudīt savas spējas un uzzināt ko jaunu. Šī gada 2. februārī ar lielo finālu noslēdzās kārtējā sezona, par čempionu titulu sacenšoties 16 spēcīgākajām komandām ar sešiem lieliskiem sporta pārzinātājiem katrā.

Mazāk kašķējoties, panāksim daudz vairāk

Lielu pārmaiņu priekšā atrodas valsts sporta nozare, jo jau 27. martā biedri lems par tās galveno jumtorganizāciju Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) un Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) apvienošanu vienā veselā. Kāpēc šis process ir nepieciešams, un kā sporta veidu federācijas izdzīvo apstākļos, kad marta vidū no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) joprojām nav saņemts 2024. gada finansējums.

Visa dzīve - florbols

Vienā no populārākajiem Talsu sporta veidiem meistarību attīsta Alekss Siņkevičs (12), kurš florbolu sauc par visu savu dzīvi – treniņiem un prasmju slīpēšanai vienmēr tiks dota priekšroka. Nesen Alekss un Talsu NSS/Krauzers U12 komanda spēcīgā konkurencē uzvarēja Helsinki Floorball Cup turnīrā Somijā, bet kā savu nākotnes mērķi jaunais sportists izvirzījis došanos leģionāra gaitās.

Deviņkārtējs olimpietis

Unikāls ne tikai Latvijas mērogā ir ātršaušanas lielmeistara Afanasija Kuzmina stāsts. Par olimpisko čempionu viņš kļuva 41 gada vecumā savās trešajās olimpiskajās spēlēs, bet kopumā uz starta izgāja pat deviņās spēlēs, kas ir otrs augstākais rādītājs vēsturē.

Cerība uz pozitīvām pārmaiņām

Jau 27. martā gaidāmas Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) un Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) kopsapulces, kurās biedriem vajadzēs lemt par šo abu nozīmīgo sporta organizāciju apvienošanu vienā. Kaut gan argumenti gandrīz katrai no sportā iesaistītajām personām ir savi, praktiski neviens neapšauba, ka vienotu sporta organizāciju tiešām nepieciešams izveidot, lai tā ar daudz skaļāku balsi cīnītos par lielākiem finanšu resursiem nozarei.

Atstāj lieko svaru mežā

Latvijas iedzīvotāji šobrīd atrodas savā visu laiku zemākajā fiziskās formas līmenī, tāpēc īpaši svarīgas ir tautas sporta sacensības, kurās iesaistīties var ikviens – no pavisam maziem bērniem līdz sirmgalvjiem. Tikai jāmet bažas pie malas, jābrauc un jāmēģina! 23. martā Saulkrastos sāksies desmitā skriešanas seriāla Stirnu buks sezona. Par populārajām sacensībām, kas katrā posmā pulcē vairākus tūkstošus dalībnieku, stāsta Stirnu buka organizators Rimants Liepiņš.

Sudraba bulta. Saruna ar pasaules vicečempionu Andreju Rastorgujevu

Viņš uz to gāja visu mūžu un, neskatoties uz daudzajiem dzīves pārbaudījumiem, 35 gadu vecumā beidzot realizēja. Savulaik cilvēki smējās, ka Andrejs Rastorgujevs biatlona sacensību laikā šaujot nevis pa mērķiem, bet uz baložiem, taču ilgstoša darba iespaidā šosezon alūksnietis kļuvis par vienu no pašiem precīzākajiem šāvējiem. Arī pasaules čempionāta 15 kilometru distancē ar masu startu Rastorgujevs aizvēra visus 20 mērķus, kas ļāva izcīnīt sudraba medaļu un sasniegt visu laiku lielāko panākumu Latvijas biatlona vēsturē.

Sporta Meka. Daugavas sporta nama stāsts

Daugavas sporta nams savulaik tika atklāts ar pasaules čempionātu volejbolā, bet vēlāk saspiestā, tomēr ļoti mājīgā gaisotnē tur savus spožākos slavas mirkļus piedzīvoja TTT basketbolistes. Reti kurš līdzjutējs var pateikt, ka ne reizi nav bijis Daugavas sporta namā vērot kādu sporta pasākumu. Šī ir Latvijas sporta meka, kas piedzīvojusi daudz spilgtu brīžu un triumfu.

Kreile ar psiholoģes diplomu

Jau 17 gadu vecumā, atzīta par Latvijas labāko volejbolisti, Marta Kamēlija Levinska ātri pārauga mūsu valsts līmeni un pēc vidusskolas beigām devās studēt uz ASV. Tur, iepazinusi pavisam citādu dzīvi, rīdziniece sportiskajā jomā turpināja progresēt un pērn decembrī tika atzīta par vienu no 14 labākajām studentu volejbolistēm. Ar šo gadu Marta sākusi profesionāles karjeru, spēlējot valstī, kurā, iespējams, ir pasaulē spēcīgākie klubi, un izvirzījusi mērķi palīdzēt Latvijas sieviešu volejbola izlasei atgriezties Eiropas čempionāta finālturnīrā.

Laurai viss ir kārtībā

Cik gan daudz pārbaudījumu viens cilvēks var izturēt? – gribas jautāt, domājot par Lauru Ikaunieci. Latvijas rekordistei septiņcīņā un divkārtējai valsts labākajai sportistei kopš 2020. gada veiktas piecas, bet kopš 2018. gada – pat sešas operācijas, turklāt trīs no tām atzītas par neveiksmīgām. Tomēr Laura rokas nenolaiž un atzīst, ka ir laimīgāka nekā jebkad agrāk un arī karjeru joprojām nav noslēgusi, kaut gan pagaidām ir neiespējami prognozēt, vai viņai izdosies pilnvērtīgi atgriezties sacensību apritē.