Uzturēšanās saulē, dārzā, uz ūdeņiem, protams, ir siltā gadalaika priekšrocība, taču jāpatur prātā, ka neuzmanība vai neapdomīga rīcība var nodarīt ļaunu acīm. Aiwa Clinic oftalmoloģe Dace Lietuviete un Mēness aptiekas farmaceite Ieva Virza stāsta – jādomā par profilaksi un jānodrošinās ar pirmās nepieciešamības medikamentiem.
Pļaujot jāliek brilles
Zāles pļaušana ir diezgan izplatīts iemesls, kādēļ tiek traumētas acis, jo īpaši, ja zāli pļauj ar trimmeri un bez acu aizsarga. Traumas var radīt pļaušanas procesā gaisā uzmesti akmentiņi, zari, zāles fragmenti. Tādēļ pļāvējam noteikti jālieto speciāls sejas aizsegs. Jābūt uzmanīgiem arī citiem, īpaši bērniem, un noteikti nevajadzētu pļaušanas laikā uzturēties tuvumā. No asmens uz sāniem var atlēkt zāle vai kāds priekšmets un traumatiski trāpīt arī tuvumā esoša cilvēka acīs.
Ziedputekšņu alerģija
Ziedoši augi var izraisīt alerģiju, kura nereti izpaužas arī kā acu apsārtums, asarošana, plakstu tūska. Ja šādi simptomi ir parādījušies, protams, būtu svarīgi konsultēties ar ārstu, lai šos simptomus atšķirtu no bakteriālas infekcijas. Alerģiskai reakcijai raksturīgi dzidri, nevis strutaini izdalījumi no acīm, parasti ir skartas abas acis, tipisks simptoms ir nieze un izteikta plakstu tūska. Ja cilvēks zina, ka pavasarī un vasarā ir alerģisks, atbilstošu medikamentu var iegādāties jau laikus, pirms alerģiju izraisošo augu ziedēšanas. Pret plakstu tūsku var lietot auksta ūdens kompresi vai iegādāties speciālos skaistumkopšanā izmantojamos acu maisiņus, ko atdzesē ledusskapī un tad liek uz plakstiem. Nav vēlams uz nakti lietot daudz šķidruma – tas tūsku pastiprinās. Lai izvairītos no bakteriālas infekcijas, ir svarīgi neberzēt acis. Ārsts var izrakstīt specifiskus acu pilienus ar pretalerģisku iedarbību, taču, iespējams, būs nepieciešams iekšķīgi lietot arī kādu antihistamīna preparātu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 13. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!