Iekšlietu ministrs M.Segliņš sacīja, ka nevar solīt, ka informācija par eksāmenu jautājumiem netiks nopludināta. “To mēs zināsim pēc eksāmeniem,” norāda Segliņš. Arī T,Koķe norādīja, ka IZM darījusi visu, lai tiktu nodrošināta informācijas slepenība, taču viņa arī sacīja, ka viņai nav pareģes spējas, un, lai gan ir pilnveidota eksāmenu piegāde un iepakojums, viņa nevar solīt, ka noplūdes nebūs.
“Ik gadu uzrodas gudrinieki, kas piedāvā nopirkt eksāmenu uzdevumus, un arī šogad tādi gudrinieki visdrīzāk būs,” sacīja M.Segliņš. Ministrs no iepriekšējo gadu pieredzes stāsta, ka lielākoties tirgotās eksāmenu atbildes ir viltotas, un šādos gadījumos iestājas kriminālatbildība par krāpšanu.
Pēdējo divu gadu laikā ierosinātas četras krimināllietas par eksāmenu biļešu tirgošanu, turklāt divas krimināllietas beigušās ar notiesājošu spriedumu. Jau ziņojām, ka pagājušajā nedēļā internetā parādījās sludinājumi, piedāvājot nopirkt šā gada eksāmenu saturu.
Ministrs arī skaidro, ka būtu vieglāk pārkāpējus saukt pie atbildības, ja valsts eksāmeni būtu klasificēta informācija, jo tas par informācijas nopludināšanu iestātos kriminālatbildība. Tādējādi pārkāpējus būtu vieglāk sodīt, norāda M.Segliņš.
“Šogad to izdarīt vēl nebija iespējams, bet nākamgad to būtu nepieciešams panākt,” norāda iekšlietu ministrs.
Izglītības ministre pirmdien informēja, ka šogad saņemti 106 190 centralizēto eksāmenu pieteikumi, tāpēc, “ja kādam būs vilinājums situāciju sarežģīt, tad cietēji būs visi pārējie.” Savukārt M.Segliņš sacīja: “Kur aitas, tur cirpēji,” un aicināja skolēnus nebūt aitām. “Pa 40 līdz 50 latiem tiek piedāvāti eksāmenu jautājumi, kas lielākoties nav īsti, un rezultātā skolēniem ir vilšanās par iztērēto naudu,” tā M.Segliņš.