Eksperti pozitīvi novērtē triju partiju apvienības veidošanu
Šo jautājumu kā vienu no svarīgākajiem min arī TB/LNNK līderis Roberts Zīle, atgādinot par Jaunā laika gatavību sadarboties ar Saskaņas centru. Šādu iespēju JL vadība pieļāva Valda Dombrovska valdības veidošanas laikā un kontekstā ar Rīgas domes koalīcijas veidošanu. Tajā pašā laikā tēvzemiešus kā potenciālo partneri minēja gan SCP priekšsēdis Aigars Štokenbergs, gan Jaunā laika pārstāvis Edgars Jaunups, kurš Dienai sacīja: "Šis nav tas brīdis, kad varam atļauties turpināt dalīties labajos un sliktajos tikai tāpēc, ka ir pagātne. Ja TB/LNNK ir gatava pieņemt mūsu vērtības, tad šī partija ir nopietns sarunu partneris." JL pārstāvis norādīja uz atbalstu, ko R.Zīle saņēma EP vēlēšanās, un ka TB/LNNK vadībā ir Gaidis Bērziņš, "kuram arī nav ko pārmest"
Pilsoniskās savienības līderis Ģ.V.Kristovskis par sadarbību ar bijušajiem partijas biedriem no TB/LNNK izsakās rezervētāk. R.Zīle un G.Bērziņš atzina, ka viņiem ir bijušas sarunas ar JL un ka tēvzemieši pirmie nākuši klajā ar konsolidācijas ideju. Viņi trīs partiju līderu Ģ.V.Kristovska, Solvitas Āboltiņas (JL) un A.Štokenberga publisku parakstīšanos zem "vērtību dokumenta", kas liecina par apvienības kodola izveidošanu, vērtē kā apsteidzošu. Tas, nepabeidzot sarunas ar visiem iespējamajiem partneriem, varot apgrūtināt sarunu otro kārtu. R.Zīle konsolidāciju redz plašākā koalīcijā. Tagad esot iespaids, ka runa būs par atsevišķu cilvēku piesaistīšanu apvienībai. Arī presei tās veidotāji norādīja uz sociāldemokrātu Ati Lejiņu, ne LSDSP kā varbūtējo partneri. Ģ.V.Kristovskis pieļāva, ka arī Guntars Krasts varētu pievienoties, bet neatbildēja, vai ir gaidītas arī nelielas ietekmes partijas, kas ir G.Krasta vadītajā apvienībā libertas.lv.
Taču jau tagad politologam I.Ījabam šķiet, ka "šī kompānija ir krietni raiba — vai cilvēkiem, kam patīk [Ģirts] Kristovskis, patiks arī [Einars] Repše? Štokenberga priekšstats par nodokļu politiku varētu atšķirties no Dombrovska priekšstata". Ģ.V.Kristovskis atzina, ka viedokļu saskaņošana par programmatiskajiem jautājumiem turpināsies nākamajā sarunu periodā. Apvienību varētu izveidot martā, ja līdz tam partijas savos kongresos būs pieņēmušas lēmumu par iesaistīšanos tajā.
***
Kādas ir trijotnes izredzes?
Arnis Kaktiņš, sociologs
Tas ir diezgan saprātīgs solis. Liela daļa vēlētāju ir vīlušies esošajās partijās un vēlas pārmaiņas. Tie, kas jau ir darbojušies politikā, diez vai ko jaunu var piedāvāt. Ja grib gūt panākumus, tad partijas var dalīties, kad no tām atšķeļas cilvēki un nodibina jaunu spēku. Un tās var apvienoties. Abus šo variantus esam pieredzējuši, TB/LNNK un LPP/LC piemēri rāda, ka partijas bija ieguvējas.
Ivars Ījabs, politilogs
Es neesmu apvienošanās idejas atbalstītājs un uz to raugos piesardzīgi, bet tur ir arī pozitīvās lietas. Konsolidācija vienkāršo vēlētāju izvēli. Bloķēšanās nav slikta arī kontekstā ar lokomotīvju sistēmas atcelšanu. 10.Saeimas vēlēšanās atkal uzvarēs nauda. Lai līdzvērtīgi konkurētu ar Šleseru, Šķēli un Lembergu, šīs partijas varēs apvienot līdzekļus, kas citādi sadalītos trīs kampaņās.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.