Turpretim atbildīgā Finanšu ministrija (FM) norāda, ka normatīvos pamatprincipi ir noteikti, tāpēc nekādas izmaiņas aprēķina metožu izstrādei netiks virzītas. FM gan pieļauj, ka varētu vienkāršot pašreizējo kārtību.
Kā norāda laikraksts, no gada sākuma IIN ir jāmaksā arī par ienākumiem no kapitāla pieauguma, proti, no ieguldījumu fondiem, vērtspapīriem, arī akcijām. Nodokļa likme ir 15%, un tā tiek piemērota peļņai - starpībai starp aktīvu pārdošanas un pirkšanas cenu. Savukārt gūtajiem procentiem par depozītiem, uzkrājošajai apdrošināšanai, pensiju fondiem IIN likme ir 10%. Saistībā ar šiem uzkrājumiem cilvēkiem nav jāiet uz VID un jādeklarē gūtā peļņa, jo banka automātiski atskaita nodokli un iemaksā to valsts kasē. Savukārt, pārdodot instrumentus, kuru peļņa tiek aplikta ar 15% IIN likmi, cilvēkiem pašiem jāiet uz VID un pēc deklarācijas aizpildīšanas jāsamaksā IIN. Ja peļņa pārsniedz 500 latu mēnesī, deklarācija jāiesniedz līdz nākamā mēneša 15.datumam pēc peļņas gūšanas, bet, ja zem 500 latiem, atskaite jāiesniedz reizi ceturksnī.
Tā vēlējusies izdarīt arī Agita, jo viņas peļņa no SEB bankas latu rezerves fonda bija 30 latu, tomēr VID darbinieces aicināja nākt pēc mēneša, kā arī solīja nesodīt, ka deklarācija nav iesniegta līdz 15. aprīlim.
FM aicina cilvēkus, kam radušās grūtības aizpildīt deklarāciju, vērsties arī ministrijā.
Visu Ilzes Zālītes rakstu lasiet pirmdienas Dienā vai sadaļā Šodien laikrakstā.